- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
-
Į Lietuvą tarptautinei parodai iš Ukrainos atgabenti 10 mln. eurų vertės eksponatai
Kitą trečiadienį atidaromai Lietuvos nacionalinio muziejaus tarptautinei parodai „Kijevo Rusia. Pradžia“ iš Ukrainos atgabenti eksponatai, kurių vertė – daugiau kaip 10 mln. eurų.
Kaip antradienį pranešė muziejus, parodoje lankytojai išvys aukso ir sidabro dirbinius, Kijevo Rusios elitui priklausiusius papuošalus, pirklių paslėptus bei kapų plėšikų ar karo grobiu tapusius lobius. Juos papildys vikingų ginklai bei su kasdienybe, amatais ir prekyba susiję daiktai, tų laikų prekyboje buvusios monetos, eksponatai, menantys Kijevo Rusios krikšto laikus.
„Lietuvoje tokios svarbos eksponatai tokia apimtimi bus eksponuojami pirmą kartą“, – sakė Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.
Anot jos, tai tik dalelė Ukrainos muziejų aukso fondo.
„Šie eksponatai reprezentuos prabanga alsavusios Kijevo Rusios paveldą ir leis pristatyti beveik tris šimtus metų apimančią šios ankstyvųjų viduramžių valstybės kūrimosi ir klestėjimo istoriją“, – pranešime spaudai sakė R. Kačkutė.
Šiai parodai iš Ukrainos muziejų atgabenama daugiau kaip 300 eksponatų, kurių bendra vertė viršija 10 mln. eurų.
Iš viso parodoje lankytojai išvys daugiau nei 700 eksponatų.
Pasak pranešimo, parodoje bus eksponuojama netoli Sachnivkos kaimo Čerkasų srityje dar 1900 metais rasto papuošalų lobio dalis. Lobį sudarė auksinės ir sidabrinės apyrankės, įvairūs auksiniai kaklo papuošalai, keliolika trikarolių auksinių antsmilkinių.
„Šį lobį sudarančių papuošalų ištaigingumas ir brangumas neleidžia abejoti, jog tai kunigaikščiui arba artimiausiai jo aplinkai priklausę dirbiniai. Paprastiems žmonėms tai niekaip nebūtų buvę įkandama. Manoma, kad tai karo grobis, kuomet pietinės Kijevo Rusios žemių kunigaikščiai, suvieniję karines pajėgas su poloviečiais, 1203 metais nusiaubė Kijevą“, – teigė archeologė, parodos kuratorė Eglė Zaveckienė.
Parodai atgabentas ir vėrinys su keturiais medalionais, vaizduojančiais Išganytoją, šv. Joną Krikštytoją, Dievo Motiną ir arkangelą Mykolą, taip pat auksinė emaliuota diadema su Aleksandro Makedoniečio atvaizdu. Pastarojo eksponato vertė siekia milijoną eurų.
Atskirą eksponatų grupę sudaro vikingų naudoti daiktai ir ginklai. Parodoje bus eksponuojamas Kijeve rastas X amžiaus kalavijas su išpuošta rankena. Kai kurios rankenos dalys inkrustuotos skandinavišku stiliumi vario ir sidabro viela, o pati rankena papuošta ornamentuota sidabro plokštele, kurią pagamino madjarai – dabartinių vengrų protėviai.
Anot pranešimo, parodoje lankytojai taip pat išvys skandinaviškoje Truso gyvenvietėje rastą pakabutį. Jame vaizduojama skandinavė moteris, kurios apranga ir šukuosenos stilius atskleidžia VII–XI amžiaus madas.
Parodoje bus eksponuojama ir Kijeve pastatytos mūrinės cerkvės rasta plyta su Kijevo didžiojo kunigaikščio Vladimiro asmeniniu ženklu Tridančiu.
„Pačią cerkvę XIII amžiaus viduryje sugriovė mongolai totoriai ir ji nebuvo atstatyta, o iki šiol rasta vos daugiau nei dešimt įvairaus dydžio tokių plytų fragmentų“, – sakė R. Kačkutė.
Parodos koordinatorės Simonos Širvydaitės-Šliupienės teigimu, gabenant visus šiuos eksponatus pasitelkta ir Lietuvos šaulių sąjunga.
„Komunikacija su institucijomis Ukrainoje taip pat strigo, koją kišo elektros ribojimai Kyjive. Tik likus 24 dienoms iki parodos atidarymo gavome patvirtinimą, kad visos Ukrainos įstaigos turi leidimus išvežti šiuos eksponatus“, – teigė koordinatorė.
Per praėjusią savaitę muziejų pasiekė ir kiti eksponatai iš įvairių Europos muziejų. Eksponatai skolinti iš Nacionalinio Ukrainos istorijos muziejaus, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos instituto, Lvivo istorijos muziejaus, Zaporižios srities kraštotyros muziejaus.
Taip pat – iš Elbingo archeologijos ir istorijos muziejaus, Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus, Oslo universiteto Kultūros istorijos muziejaus, Talino universiteto, Saremos muziejaus, Gotlando muziejaus. Parodą taip pat papildys medžiaga iš Lietuvos muziejų: Lietuvos banko Pinigų muziejaus, Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos, Trakų istorijos muziejaus.
Tarptautinė paroda Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Istorijų namuose bus atidaryta rugsėjo 18 dieną ir veiks iki 2025 metų kovo 30 dienos. Ją globoja prezidentas Gitanas Nausėda.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Londono Nacionalinėje galerijoje aktyvistai surengė protesto akciją prieš ginklų siuntimą
Aktyvistai trečiadienį Londono Nacionalinėje galerijoje ant Pablo Picasso (Pablo Pikaso) paveikslo trumpam užklijavę kruvinos motinos ir vaiko iš Gazos Ruožo paveikslą, ragindami įvesti ginklų embargą Izraeliui. ...
-
Vyriausybė pritarė, kad turėtų būti aiškiau apibrėžta kultūros paveldo apsauga
Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymo (NKPAĮ) pataisoms, kuriomis siūloma aiškiau apibrėžti paveldo tvarkymą, atsakomybes už kultūros vertybes. ...
-
M. Tamošaitis: Antikos mąstytojų įvairovė atveria mūsų mąstymą
Visą spalio mėnesį jaunasis vilnietis bus skaitantis. Ir ne bet ką, o antikinę literatūrą. VAGOS grupė, Klasikų asociacija ir Vilniaus miesto savivaldybė yra tos suinteresuotos pusės, kurioms maga jauną vilnietį pamatyti skaitantį klasiką. ...
-
„Nepatogus kinas“: realybę keičiančios istorijos ir įkvepiantys susitikimai
Ar mūsų mylimuosius po mirties pakeis dirbtinis intelektas? Kada ateities karius pakeis niekuomet nepavargstantys ir nedvejojantys robotai? Ar socialinių tinklų nualintos mūsų smegenys dar geba ką nors išjausti? Su daugybę klausimų jau 18-ąj...
-
Klaipėdos muzikiniam teatrui vadovaus G. Giedraitytė
Kultūros ministerijos organizuotą konkursą vadovauti Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui laimėjo nacionalinių ir europinių kultūros projektų prodiuserė, menotyrininkė, kultūros vadybininkė Goda Giedraitytė. ...
-
Pelėdų kalne – minčių apie literatūrą kelionė2
Kokia yra šiuolaikinės lietuvių literatūros tapatybė? Nuo ko priklauso jos raida ir galimos perspektyvos? Kaip žodį „menas“ veikia naujausios technologijos? Ar kas nors imasi kraštutinio vaidmens, kuris padėtų išsaugoti...
-
Lietuvoje 18 kartą prasideda dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“
Lietuvoje antradienį prasideda dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. ...
-
Tarp būsimų kardinolų – arkivyskupas R. Makrickas
Popiežius Pranciškus sekmadienį paskelbė, jog skiria 21 naują kardinolą, tarp jų – arkivyskupas Rolandas Makrickas, pranešė „Vatican News“. ...
-
Nacionalinę J. Basanavičiaus premiją pretenduoja gauti devyni kandidatai
Nacionalinę Jono Basanavičiaus premiją pretenduoja gauti devyni kandidatai, pirmadienį pranešė Kultūros ministerija. ...
-
Romanas „Aš patarnavau Anglijos karaliui“ – neįtikėtinas humoro, vaizduotės ir gylio derinys
Kalbėdami apie žymiausius čekų literatūros klasikus nesunkiai prisiminsime Franzą Kafką ar Milaną Kunderą. Su šiais korifėjais gali lygiuotis ir Lietuvoje kiek primirštas, tačiau unikalus ir savitas Bohumilas Hrabalas (Bohumil Hrabal, ...