- Jūratė Skėrytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
,Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė apie pustrečio šimto eksponatų, skirtų COVID-19 pandemijai įamžinti.
Specialios tam skirtos ekspozicijos ar parodos muziejus kol kas neplanuoja, tačiau surinktus atskirus eksponatus naudoja kitoms parodoms.
„Pandemijos pradžioje Lietuvos nacionalinio muziejaus paskelbtą COVID-19 istoriją atspindinčių eksponatų rinkimo akciją laikome sėkmingu pavyzdžiu kaip tebevykstant svarbiems įvykiams yra užtikrinamas jų atspindėjimas po daugelio metų ir kaip pati visuomenė prie to prisideda dalydamasi asmeninėmis istorijomis“, – komentare BNS sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijos rinkinių skyriaus vadovė Giedrė Milerytė-Japertienė.
Eksponatus apie COVID-19 muziejus rinko nuo 2020 metų balandžio iki 2022 metų pabaigos. Jų sulaukta iš daugiau kaip 130 skirtingų asmenų, organizacijų, įstaigų.
„Fizinių daiktų gavome beveik pustrečio šimto, jeigu skaičiuotume ir pačius smulkiausius. Sukaupėme labai daug virtualios medžiagos – vien ji užima beveik 30 gigabaitų. Turime kelių asmenų vaizdo dienoraščius. Nuotraukas taip pat skaičiuojame šimtais“, – teigė muziejininkė.
Anot jos, gauta labai įvairios medžiagos. Pavyzdžiui, tarp muziejui dovanotų eksponatų – paskutinio Lietuvos ambasados organizuoto repatriacinio reiso iš Balio į Lietuvą bilietas, rankų darbo ir dizainerių kurtos veido kaukės, bibliotekos 3D spausdintuvu atspausdinta individuali durų rankena.
Taip pat – siuvinėti marškinėliai, kuriuose įamžinti COVID-19 simbolizuojantys objektai, plakatai, raginantys laikytis karantino, mobilaus COVID-19 patikros punkto darbuotojų darbo ir apsaugos priemonės, paveikslas, vaizduojantis gatvių dezinfekaciją.
Muziejus turi ir Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojo Artūro Milašausko dienoraštį, LRT radijo laidoje Radijo dokumentika „Žmogus po skafandru“ naudotą audioįrašą, darytą, kol gydytojas apsirengia visas reikiamas apsaugines priemones, prieš pradėdamas darbo pamainą, taip pat telefoninio pokalbio su policija įrašą, kai tikrinama, ar laikomasi saviizoliacijos sąlygų.
Muziejaus fonduose – ir pirmojo tėčio pasimatymo su ką tik gimusia dukra pro ligoninės langą nuotraukos, dekoraciniai objektai bei fotografijos iš akcijos „Paskutinė vakarienė“, siekiant atkreipti dėmesį į valstybės paramos poreikį pandemijos metu, aistruolių trafaretai, naudoti užpildyti sėdimas vietas negalint lankytis varžybose ir nuotraukos iš varžybų tuščiose arenose, kunigo daiktai, naudoti tarnaujant Santaros ligoninėje, vakcinos, skiepų pasas ir pasiskiepijimo lipdukai.
„Labai daug perduotos medžiagos atspindi visuomenės jausenas, kūrybą“, – tvirtino G. Milerytė-Japertienė.
Pasak jos, kol kas muziejus neplanuoja surengti specialiai COVID temai skirtos parodos, tačiau dalis naujai gautų muziejinių vertybių jau buvo eksponuotos.
Istorijų namuose veikusioje sąmokslo teorijoms skirtoje parodoje buvo galima išvysti skiepų buteliukus, mobiliuosiuose patikrų punktuose naudotas priemones, kunigo Gabrieliaus Saikausko muziejui perduotas stulą, aliejinę, apeigyną, naudotus Santaros ligoninėje atliekant Ligonių patepimo sakramentą.
„Šis projektas atspindi Lietuvos nacionalinio muziejaus strategiją būti aktualiems dabarčiai. Tai ne pirmi ir ne paskutiniai eksponatai, kurie fonduose atsiranda reaguojant į dabarties aktualijas“, – sakė G. Milerytė-Japertienė.
Nacionalinis muziejus yra įgijęs plaukiant per Atlanto vandenyną Aurimo Valujavičiaus lūžusį irklą, iš Bachmuto fronto į Vilnių iš Kyjivo atneštą Ukrainos vėliavą, sportininkės Kornelijos Dūdaitės marškinėlius su užrašu „Make russia small again“, dėl kurių ji buvo pašalinta iš varžybų.
„Tai mums leidžia aktualizuoti istoriją, atsigręžti į kasdienybės ir plačiosios visuomenės istoriją“, – tvirtino muziejininkė.
COVID-19 pandemija prasidėjo 2019 gruodį Kinijos mieste Uhane ir išplito po visą pasaulį.
2020 metų kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija dėl naujojo koronaviruso protrūkio paskelbė pandemiją – suvaržytas asmenų judėjimas tarp šalių ir jų viduje, apribotas kai kurių paslaugų teikimas, uždrausti masiniai renginiai ir pan.
Lietuvoje pirmas koronoviruso atvejis patvirtintas 2020 metų vasario 28 dieną. Tų pačių metų kovo 16 dieną visoje šalyje paskelbtas karantinas. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, Lietuvoje nuo šios infekcijos mirė beveik 10 tūkst. žmonių.
Pasaulio sveikatos organizacija 2023 metų gegužės 5 dieną paskelbė pandemijos pabaigą.
Oficialiais duomenimis, per COVID-19 pandemiją mirė 7 mln. žmonių visame pasaulyje, tačiau perteklinių mirčių skaičius viršijo 21 mln.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Energetikos ir technikos muziejuje veiks Ignalinos AE reaktoriaus simuliatorius
Vilniuje veikiančiame Energetikos ir technikos muziejuje nuo šeštadienio galima išbandyti Ignalinos atominės elektrinės (AE) reaktoriaus simuliatorių. ...
-
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – pokyčiai
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) baleto trupės meno vadovės pareigas nuo sausio 15 dienos eis balerina Jurgita Dronina, o iki šiol jas ėjęs Martynas Rimeikis taps vyriausiuoju teatro choreografu. ...
-
Sostinėje vyks teatralizuota Trijų Karalių eisena
Vilniuje pirmadienį teatralizuota Trijų Karalių eisena pažymės pasibaigusį kalėdinį laikotarpį. ...
-
Atverta paskutinė istorinė koplyčia
Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje tikintiesiems ir svečiams atverta paskutinė šios šventovės koplyčia – Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Ji restauruota tikinčiųjų lė&...
-
Pasijuto lyg Vienoje: Mocarto orkestras pavergė žiūrovų širdis1
Šeštadienio vakarą Vilnius trumpam tapo Austrijos sostine – „Twinsbet“ arenoje savo trejų koncertų turą Lietuvoje pradėjo Vienos Mocarto orkestras, sužavėjęs žiūrovus gražiausia klasikine muzika bei istoriniais XVII a...
-
Ukrainiečių rašytoja Pjankova pasakoja apie holodomorą: trauma keliauja iš kartos į kartą
„Apgailėtina yra baimė susitikti akis į akį su kito žmogaus akimis ir pamatyti jose savo agoniją“, – tokia mintis ašarų upeliais nuvingiuoja ukrainiečių rašytojos Tanios Pjankovos knygoje „Raudonųjų skruzd...
-
I. Jackevičiūtė: teatras vaikams nėra paprastesnė suaugusiųjų meno versija
„Spektakliai vaikams nėra tiesiog paprastesnė suaugusiųjų teatro versija“, – sako režisierė Ieva Jackevičiūtė. Prieš trejus metus kartu su vyru Raimondu Kleziu įkūrusi išskirtinai kūdikiams, vaikams ir paaugliams ski...
-
Stebuklinga akimirka: LNOBT fojė nušvito Kalėdų eglutė
Žiūrovai, susirinkę į pirmąjį šios žiemos „Arlekino milijonų“ spektaklį, pirmieji iš arti pamatė ir įvertino pro fasadinius Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro langus vilniečiams gerai matomą teatro Kalėdų egl...
-
Montvidas ir Rinkevičius kviečia patirti Kalėdas per muziką: atskleidžia koncerto programą
Šį šeštadienį Vilniuje skambės įspūdingo formato Kalėdų koncertas „Kalėdų nakties simfonija“. Tai bus melomaniška šventė, kurioje susilies išskirtinė muzika ir kalėdinė nuotaika. Solistas Edgar...
-
Vilniaus rotušėje vyks Meno kūrėjų apdovanojimai
Vilniaus rotušėje pirmadienį vyks Meno kūrėjų apdovanojimų ceremonija. ...