- Gediminas Jankauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jei filme vaidina Jasonas Stathamas, dėmesio jam tikrai netrūksta. Vyrams imponuoja šio aktoriaus vaidinamų herojų jėga ir ryžtas veikti, užuot malus liežuviu, o moterys, žinia, mėgsta blogus berniukus, nors garsiai tai sako retai.
Neprarado buvusios formos
Naujausias J.Stathamo herojus – policijos seržantas Tomas Brentas, išsiruošęs Londono gatvėse gaudyti įsisiautėjusio serijinio žudiko Blico (aktorius Aidanas Gillenas), – vaikšto pavojingais ašmenimis.
Jau pirmas T.Brento pasirodymas dar prieš pradinius "Blitz" titrus priverčia garsiau plakti žiūrovų širdis, nors po neseniai matytų trilerių "Trylika" ir "Mechanikas" ėmė atrodyti, jog J.Stathamas praranda savo buvusią profesinę formą. Nieko panašaus! Užtenka pažiūrėti, kaip be jokių kalbų vien airiško žolės riedulio lazda jis "pašventina" nakties tamsoje svetimą automobilį sugalvojusius nuvaryti įžūlius nusikaltėlius, kad suprastum, jog su šiuo tipu nykiame skersgatvyje geriau nesusitikti.
Purvinojo Hario filosofija
Į ką orientuojasi "Blitz" autoriai ir pats J.Stathamas, aišku. Clinto Eastwoodo net kelis kartus suvaidintas policininkas Haris Kalahanas, už savo metodus pramintas Purvinuoju Hariu, tapo kelrode žvaigžde ne vienos kartos kinematografininkams.
Imponuoja toks herojus ir žiūrovams, kurie jau seniai pavargo nuo visiems nusibodusių plepalų apie nusikalstamumo tramdymą vien teisinėmis priemonėmis. "Pirmiau šauk, o paskui išvardyk banditui jo konstitucines teises", – toks Purvinojo Hario priesakas policininkams visais laikais duoda maksimalų rezultatą ir gerokai palengvina ir taip nelengvą teisėjų dalią.
Tomo Brento filosofija visiškai sutampa su jo amerikiečio kolegos patirtimi. "Jokio gailesčio padugnėms!" – šį savo profesinį šūkį Brentas realizuoja taip, kad nebeliktų jokių abejonių dėl to, jog šio "angelo sargo" nesustabdys jokia kliūtis.
Psichas, bet ne kvailys
Tokiam "superfarui" būtinai reikėjo sugalvoti tikrai neeilinių gebėjimų priešininką. Juo režisieriaus Elliotto Lesterio filme tampa itin pavojingas psichopatas Baris Veisas, pasivadinęs tiesiog Blicu.
Jis tiek suįžūlėjo, kad paskelbė tikrą kryžiaus žygį pareigūnams – pasiryžo nužudyti dešimt policininkų. Blicas veikia tikrai žaibiškai ir stengiasi šauti į savo aukas iš arti, žiūrėdamas joms į akis. O paskui skambina į laikraščio redakciją ir siūlo įdomią medžiagą sensacingam reportažui. Toks katės ir pelės žaidimas, žinoma, yra labai rizikingas, bet užtai gerai kaitina kraują. "Jis yra psichas, bet ne kvailys", – tokia charakteristika Blicui tinka idealiai.
Išsiskiria pesimizmu
Žudiko pėdsakus Brentas ir jo naujasis partneris gėjus Porteris Nešas (akt. Paddy Considine'as) aptinka greitai. Tačiau įtarimų, kaip sako teisininkai, prie bylos neprisegsi. Teismui reikia neginčijamų nusikaltimo įrodymų. Vadinasi, Blicą būtinai reikia suimti nusikaltimo vietoje. Priešingu atveju jį teks paleisti iš areštinės ir dar atsiprašyti.
Iš kitų kriminalinės tematikos filmų "Blitz" išsiskiria ypač niūria atmosfera ir pesimizmu. Anksčiau geras detektyvas baigdavosi finaline gėrio pergale prieš blogį ir senamadišku moralu "Įstatymas griežtas, bet tai įstatymas" (lot. – "Dura lex, sed lex"). J.Stathamas ir jo komanda įrodo, kaip beviltiškai paseno tokia senų aforizmų knygos išmintis. Šiais laikais, kai net policininkų nuo žudiko šūvio neapsaugo jų uniformos, klausimas "Kam mes reikalingi, jei patys negalime savęs apginti?" tampa visai ne retoriniu. Todėl, atsižvelgiant į vis blogėjančią kriminogeninę situaciją visame pasaulyje, principas "akis už akį" kasmet susilauks vis daugiau šalininkų.
Gimė nauja žvaigždė
Po to, kai paskutinio veiksmo filmų herojaus pozicijas apleido Arnoldas Schwarzeneggeris (buvo nuėjęs į politiką, bet dabar, regis, žada sugrįžti), Chuckas Norrisas (tapo beviltiškų serialų ir nejuokingų anekdotų herojumi), Dolphas Lundgrenas (vis dažniau susideda su rusais), Sylvesteris Stallone (tiesiog atsibodo žiūrovams), šventą vietą bando užimti transporteriu pramintas J.Stathamas. Šis bando matuotis Bruce'o Williso charizmą, bet atrodo kaip paprasčiausias "latras".
Sėkmingai startavęs Guy Ritchie kriminalinėje komedijoje "Lok, stauk arba šauk" (1998 m.), šis niūrus tylenis greitai užėmė ryškią vietą negatyvios charizmos piktadarių galerijoje. Netrukus minusai buvo pakeisti pliusais, ir J.Stathamo herojai, likimo nublokšti anapus gėrio ir blogio, patys tapo kovotojais su įvairiausio plauko nusikaltėliais.
Tokie buvo J.Stathamo personažai "Transporterio" ir "Adrenalino" serijose. Šių filmų herojai visai nėra blogį naikinantys riteriai. Jiems paprasčiausiai nėra kitos galimybės išgelbėti savo pasturgalio. Pavojingus krovinius gabenantis "transporteris" Frenkas Martinas amžinai atsidurdavo tarp banditų priekalo ir korumpuotų pareigūnų kūjo. O "Adrenalino" herojus samdomas žudikas Čevas Čelijus turi gyventi taip, kad širdis gautų maksimalią adrenalino dozę, nes tik tokiu būdu galima įveikti į jo organizmą įšvirkštus Pekino kokteiliu vadinamus nuodus.
"Blitz" ("Blitz") ****
Kriminalinis trileris. D.Britanija, 2011 m. Rež. E.Lesteris. Vaidina J.Stathamas, P.Considine'as, A.Gillenas, Luke'as Evansas, Davidas Morrissey.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje nuvilnijo kalėdinių giesmių festivalis
Prieš Naujuosius metus uostamiestyje tęsiasi šventinių renginių maratonas. ...
-
Į gyvenimą žiūrėti kaip į dovaną
Kiekvieno menininko kelias yra unikalus, o kelionės pradžia dažnai tampa pagrindu, ant kurio statoma visa kūryba. Monikos Jagusinskytės kuriamas meninis pasaulis - tai subtili sintezė tarp tekstilės, kūno ir vaizdo, pasakojimas apie moterišką p...
-
M. Prymačenko: kai fantazijos pasaulis susitinka su realybe
Marija Prymačenko (1909–1997) – viena ryškiausių Ukrainos liaudies meno atstovių, kurios kūryba šiandien tapo ne tik ukrainietiškos kultūros simboliu, bet ir tautos atsparumo ženklu. Jos gyvenimo ir kūrybos istorija &nda...
-
Ant mirties slenksčio balansavęs Valentinas Masalskis: atsitiktinumų gyvenime nėra12
Panevėžyje žinomas Lietuvos aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis, statydamas spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre, netikėtai atsidūrė realaus ligonio vaidmenyje. Menininkas sutiko viešai pasidalinti istorija apie užslėptą sveikatos ...
-
Amerikoje gyvenanti menininkė: svajonėse ir sapnuose regiu save gimtinėje15
Dažnai tikime, kad Naujieji metai gali atnešti stebuklą, o štai JAV gyvenanti menininkė Jolanta Talaikienė sako, kad stebuklai esame mes patys. „Kiekvienas gimstame po savo žvaigžde, kiekvienas gimęs jau apdovanotas. Tačiau kaip tas...
-
Dialogas tarp magiškojo realizmo ir realizmo magijos
„Kas moka pasakoti, tas turi viską.“ Tarasas Prochaska ...
-
„Musica sacra“ užbaigė muzikos maratoną
Gruodžio 1-ąją nuskambėjo paskutinis tarptautinio festivalio „Musica sacra“ koncertas, pažymėjęs visą rudenį trukusią vargonų muzikos šventę. ...
-
Parodoje – ekspresyvūs sielos atspindžiai13
Atvaizdo atvaizdas, arba kaip sugriauti nusistovėjusį portreto žanrą... Paroda, kuri nepaliks abejingų: vieni nesupras ar net piktinsis ekspozicija, kiti atras tai, kas nematoma ir atpažins sielos portretus. Vis dėlto, vieno sakinio per maža Galaunių ...
-
Gatvės menas – laikina puošmena ar nesuprastas paveldas?5
Kauną būtų galima pavadinti tikru gatvės meno miestu. Pastatų sienas ir kitas viešąsias erdves čia puošia ne viena įspūdinga neofreska, dažną praeivį priverčianti bent trumpam stabtelėti. Piešinių tiek daug, kad netgi siūlo...
-
99 proc. erdvės, 1 proc. šokio lygu 100 proc. tikroviškumo
Neseniai susimąsčiau: kur ir kaip baigiasi mūsų galaktika? Kas slypi už jos ribų? Ar už visatos ribų tęsiasi tiesiog beribė tuštuma, kurioje net aidas nuskęstų nepasiekiamoje tyloje? Apie tokius dalykus galvojau dar vaikystėje – dar...