- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos valdžia žvejams parengė kalėdinę ir naujametinę „dovanėlę“, kuri pasireikš ypač smarkiai išaugusiomis baudomis.
Dešimt kartų didins baudas
Naujiems Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimams dėl žvejybos tramdymo, kuriuos pasiūlė Aplinkos ministerija, jau iš esmės pritarė Vyriausybė. Kada naujos baudos įsigalios, dar neaišku, nes jas turi patvirtinti Seimas. Bet gali būti, kad iki 10 kartų išaugusias kai kurias baudas išvysime jau 2024 m. pirmoje pusėje.
Labiausiai į akis krenta tai, kad negailestingai didinamos verslinės žvejybos baudos. Jomis ir taip silpną Lietuvos verslinę žvejybą tarsi rengiamasi visiškai pribaigti.
Geriausias pavyzdys yra verslinė žvejyba jūrų vandenyse, kas galėtų reikšti ir atvirą Baltijos jūrą, ir, greičiausiai, priekrantę. Bauda už verslinės žvejybos jūrų vandenyse tvarkos pažeidimą (Administracinių nusižengimų kodekso 295 straipsnis) laivų kapitonams ir juridinių asmenų vadovams buvo nuo šešiasdešimt iki trijų šimtų eurų.
Dabar šią baudą siūloma padidinti nuo 600 iki trijų tūkstančių eurų. Tai reiškia, kad visa sankcija tiek mažiausios, tiek didžiausios ribos išaugs 10 kartų. Neaišku, kuo remiantis taip planuojama didinti sankciją, kai dauguma jūrų verslinės žvejybos žvejų yra ant skurdo ribos, nes Europos Sąjunga dar nuo 2019 m. draudžia gaudyti menkes, kasmet mažinami ir kitų rūšių žuvų sugavimo limitai.
Realybė: uoste nuo krantinių žuvis gaudantiems žvejams jau reikės gerai pasvarstyti, ar ne per daug įrankių pasiėmė į žvejybą. / V. Matučio nuotr.
Konfiskuos net ir laivus
Ryškūs pokyčiai Administracinių nusižengimų kodekse planuojami ir dėl verslinės žvejybos įrankių gamybos ir naudojimo žvejyboje.
Iki šiol žvejybos įrankiai galėjo būti konfiskuojami tuo atveju, jei verslo subjektas žvejodavo su įrankiais neturėdamas leidimo tai daryti. Dabar žvejybos įrankiai galės būti konfiskuoti net ir nežvejojant, o tik juos gaminant ar pardavinėjant. Taip pat įrankiai galės būti konfiskuoti ir turint teisę žvejoti su ja du kartus arba, kaip teigiama Administracinių nusižengimų kodekso 293 straipsnyje, pakartotinai padarius nusižengimą.
Tai yra vietoje buvusio 293 straipsnio 1 punkto – žvejybos be leidimo atsiranda net 3 punktai, kada galės būti konfiskuojami žvejybos įrankiai.
Kol kas vyksta diskusija, ar žvejybos įmonei padarius pakartotinį nusižengimą turėtų būti konfiskuojami tik tinklai ar ir laivas. Teoriškai laivas taip pat yra žvejybos įrankis ir jis turėtų būti konfiskuojamas. Netgi ir, tarkim, tolimojo plaukiojimo žvejybos laivas, kurio vertė gali siekti 20, 50 ir daugiau milijonų eurų.
Žvejus tramdys dešimt kartų išaugusios tūkstantinės baudos ir netgi laivų konfiskavimas.
Iš esmės Administracinių nusižengimų kodekse gali būti įteisinta nuostata, kuri leistų valdžiai formaliai susidoroti su jai neįtikusia žvejybos bendrove, jos savininku ir panašiai.
Administracinių nusižengimų kodekse turėtų būti įtvirtintos protingos lubos, kurios numatytų, iki kokios vertės gali būti konfiskuotas žvejybos įrankis.
Suvaržymų numato ir mėgėjams
Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai numato labiau varžyti verslinę žvejybą. Jie papildomų sankcijų uždės ir žvejams mėgėjams.
Didesnę baudą siūloma įvesti už pakartotą mėgėjišką žvejybą, kai du ir daugiau kartų viršijamas žvejybos įrankių skaičius. Tokiu atveju numatytas netgi žvejybos įrankių konfiskavimas.
Kol kas siūloma susilaikyti nuo didesnės baudos, kai žvejybos įrankių skaičius yra du ir daugiau kartų didesnis nei leidžiama, tačiau nusižengimą žvejys mėgėjas padarė pirmą kartą. Tokia nuostata tarsi auklėtų žveją mėgėją lyg mažą vaiką, kuris, padaręs nusižengimą pirmą kartą, yra tik „sugėdinamas“.
Toks valdžios palankumas žvejams mėgėjams gali būti siejamas ir su tuo, kad mėgėjų armija yra didelė, tarp jų daug įtakingų asmenų, kurių siekiama nepiktinti. Jei koks saviškis papramogaus ir su didesniu kiekiu įrankių, jis labai nenukentės.
Galbūt manoma, kad vienkartiniai prasižengėliai dėl įrankių kiekio nėra piktybiniai. „Brakonieriautojais“ yra tie, kurie nusižengimus daro dažniau, naudoja neleistinus įrankius ir panašiai. Ypač jei tokie žvejai mėgėjai gaudo itin vertingas žuvis, pavyzdžiui, lašišas, šlakius, upėtakius ar kiršlius. Iš tokių numatyta įrankius konfiskuoti, įskaitant ir valtis, pramoginius laivelius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kruizų turizmas atsigauna – kitąmet laukiama penktadaliu daugiau turistų
Šių metų Klaipėdos kruizų sezonas buvo itin sėkmingas – laivų ir keleivių skaičius padidėjo iki 1,5 karto, o kitais metais tikimasi augimo dar maždaug penktadaliu. ...
-
Pažeidimai nustatyti 23 Palangos maitinimo įstaigose iš 331
Daugumoje šiemet patikrintų Palangos maitinimo įstaigų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nustatė pažeidimų, šeštadienį praneša portalas tv3. ...
-
Klaipėdoje nuvilnijo kalėdinių giesmių festivalis
Prieš Naujuosius metus uostamiestyje tęsiasi šventinių renginių maratonas. ...
-
Šileika: e. tollingo sistema turės įtakos krovos Klaipėdos uoste apimtims
Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos vadovas Vaidotas Šileika sako, kad elektroninės kelių rinkliavos informacinės sistema, vadinamasis e. tollingas pabrangins krovinių pervežimus automobiliais, todėl turės įtakos Klaipėdos jūrų uost...
-
Dangės skvero fontanas Klaipėdoje kitąmet neveiks: bus rengiamas naujas projektas1
Naujasis Dangės skvero fontanas 2025 metais neveiks – Klaipėdos miesto savivaldybė pranešė, jog pirks jo antžeminės patalpos įrengimo techninio darbo projekto parengimo paslaugas. Kaip praneša portalas „Atvira Klaipėda“,...
-
Klaipėdoje ženklai neatlaikė vėjo gūsių
Klaipėdiečiai uostamiestyje pastebėjo neįprastai apgadintus kelio ženklus. Nurodomieji kelio ženklai, žymintys pėsčiųjų perėjimo per gatvę vietas, nulinko į skirtingas puses. ...
-
Perspėjo būti budrius: sukčiai už du eurus siūlo autobusų bilietų
Sukčiai sukūrė fiktyvią viešosios įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ feisbuko paskyrą ir ėmėsi apgaulės – už du eurus siūlo neva nemokamą važiavimą autobusais šešiems mėnesiams. ...
-
Naujųjų sutikimas – su lietumi
Sinoptikai gražių orų metų sandūrai neprognozuoja. Naujų metų sutikimui teks ruošti skėčius, tačiau bent jau bus nešalta. ...
-
Naujo polėkio metas – ne tik šventiniu laikotarpiu
Nuolatinė tarpdisciplininės komandos pagalba, susitelkimas į paciento ir jo artimųjų lūkesčius bei jų gyvenimo kokybės gerinimas – tai tik keli iš daugybės tikslų, kuriuos savo atsidavimu darbui įgyvendina Klaipėdos medicininės slaug...
-
Rekordas: siuntą atsiėmė žaibišku greičiu2
Visoje šalyje prieššventiniu laikotarpiu išsiunčiama ir pristatoma milijonai siuntų. Tam, kad jos adresatus pasiektų laiku, priimama daugiau darbuotojų, ilginamos jų darbo valandos. Yra žmonių, kurie siuntas stengiasi atsiimt...