Nuo rugsėjo didėsiantis PVM daugeliui taps ne tik papildoma našta, bet ir pinigų švaistymu – dėl šio pasikeitimo verslininkai priversti leisti tūkstantines sumas kasos aparatams perprogramuoti.
Sprendimu abejojama
Valstybės biudžeto skylei vis didėjant šalies valdžia nutarė jau antrą kartą per metus pakelti pridėtinės vertės mokesčio tarifą, kuris nuo rugsėjo 1-osios didės dar dviem procentais – nuo 19 iki 21 proc. Iki šių metų sausio 1 d. šalyje buvo taikomas 18 proc. PVM tarifas.
Nors valdininkai tikisi, kad bent taip jiems pavyks sumažinti biudžeto deficitą, verslininkai įsitikinę, jog dėl tokio sprendimo, priešingai nei planuojama, į jį įplauks dar mažiau pajamų. Pasak verslo atstovų, dėl didėsiančio PVM vartotojų perkamoji galia dar labiau sumažės, tad prekybininkai bus priversti mažinti parduotuvių tinklus, atleidinėti darbuotojus, o likusiems dar labiau apkarpyti atlyginimus. Kiti neatmeta ir blogiausio scenarijaus – prislėgus finansinei naštai kai kurioms bendrovėms gali tekti skelbti bankrotus.
Tačiau verslininkams teks ne tik prisiimti mokesčių didėjimo naštą, bet darsyk papildomai išleisti nemenkas pinigų sumas kasos aparatams perprogramuoti bei apskaitos sistemoms tobulinti – dukart per metus keičiamų mokesčių šios sistemos nesugeba "suprasti". Kitiems prekeiviams turimus kasos aparatus gali tekti apskritai keisti į naujesnius, nes seno tipo aparatų atmintį reguliuoti galima tik keletą kartų.
Seni aparatai – problemiški
Pasak kasos aparatus diegiančios bei prižiūrinčios bendrovės "USC Baltic" serviso direktoriaus Alekso Suginto, nors daugelis šalyje naudojamų kasos aparatų yra šiuolaikiški ir dėl jų perprogramavimo nesklandumų kilti neturėtų, egzistuoja ir tokių, kurių perprogramuoti gali nebepavykti, todėl reikės įdiegti naują atmintį arba iš viso jų atsisakyti.
"Yra daugybė skirtingų kasos aparatų, todėl vienareikšmiai pasakyti, kad visus perprogramuoti bus lengva arba sunku, neįmanoma. Pavyzdžiui, senesni kasos aparatai gali būti perprogramuojami tik keletą kartų. Tad, tarkime, jei programuojant buvo padaryta klaida, sausį dėl pasikeitusių mokesčių jis buvo vėl perprogramuotas, dabar toks kasos aparatas gali "nebesuprasti" naujų pakeitimų, tad jo reikės atsisakyti", – komentavo A.Sugintas.
Pašnekovo teigimu, mažiausiai problemų turėtų sukelti nauji kompiuteriniai kasos aparatai, kuriuos dažniausiai naudoja didieji prekybos tinklai – juos perprogramuoti galima tiek sykių, kiek tik norima. Šie kasos aparatai yra itin modernūs, tad perprogramavimas vyksta centralizuotai bei juos valdant nuotoliniu būdu. Tačiau paprasti kasos aparatai, kuriuos šalyje naudoja nemažai smulkių prekybininkų, yra sudėtingesni, o kiekvieną jų reikia programuoti atskirai. Tai atima ne tik daug laiko, bet ir kainuoja.
Perprogramavimui – terminas
Anot A.Suginto, Lietuvoje trūksta sertifikuotų specialistų, todėl visų kasos aparatų duomenų pakeitimas užtruks. Jo teigimu, perprogramuoti kasos aparatus galima nors ir dabar, tačiau tuomet jų savininkams rugsėjo 1-ąją "rankiniu būdu" teks naudotis kita sistema, o tai sukels nepatogumų ir painiavos. Dėl to dauguma prekybininkų pageidauja, kad jų kasos aparatai būtų perprogramuojami būtent rugsėjo 1-ąją.
Kasos aparato duomenų pakeitimas, A.Suginto tvirtinimu, įmonėms atsieis nepigiai – vieno įrenginio perprogramavimas vidutiniškai kainuoja apie 100 litų, o jo apskaitos tobulinimas – maždaug tiek pat.
Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos specialistų teigimu, įmonės, kurios nespės to padaryti rugsėjo 1-ąją, baudžiamos nebus. Įdiegti naujus PVM tarifus aparatuose bus galima per dešimt darbo dienų. Tačiau kol bus perprogramuoti kasos aparatai, bendrovės turės vesti apskaitos žurnalus. Tad kol sistema nebus pakeista, įmonės kasos kvituose galės rodyti senus PVM tarifus, tačiau kasos operacijų žurnaluose turės rašyti naujuosius.
Keitimas kainuos tūkstančius
Pasak bendrovės "Maxima LT", kurios prekybos tinklo parduotuvėse veikia per 1,9 tūkst. kasos aparatų atstovės spaudai Renatos Saulytės, didelių sunkumų perprogramavimas nesukels. Visose šalyje veikiančiose parduotuvėse sistema bus pakeista maždaug per 2 val. Tačiau kur kas mažiau džiugina tai, kad dėl šio proceso bendrovei papildomai teks išleisti nemenką sumą.
"Nors norint perprogramuoti kasos aparatus nesklandumų kilti neturėtų, nes juos prižiūrinti bendrovė tai padarys naktį per kelias valandas, labiausiai pykdo tai, kad tai daryti šiemet reikia jau antrą kartą. Suprantame, kad mokesčių sistema kinta, tačiau tikrai visi mažiausiai norime, kad PVM tarifai keistųsi dukart per metus, nes visi tokie pasikeitimai verslininkams papildomai kainuoja nemažai pinigų", – komentavo R.Saulytė.
Anot jos, kol kas dar vyksta derybos su programuotojais, tad dar neaišku, kiek kainuos kasos aparatų perprogramavimas. Tačiau atstovė įsitikinusi, kad suma bus išties įspūdinga.
"Koks bus finansinis nuostolis, kol kas neaišku. Kiek sumokėjome už kasos aparatų perprogramavimą žiemą, atskleisti taip pat negaliu, nes tai yra komercinė paslaptis. Tačiau tikrai galiu patvirtinti, kad sumos didelės, siekė dešimtis tūkstančių litų", – pabrėžė R.Saulytė.
Produktų žada nebranginti
Vis dėlto padidėjus PVM tarifui, branginti produktų verslininkai neketina, mokesčio naštą jie žada vilkti patys. Nors kol kas dar nėra nuspręsta, kokie produktai bus branginami, o kurie – ne, žadama, kad bent jau būtiniausių maisto gaminių kainos nesikeis.
"Mes stengsimės šios piniginės naštos klientams neužkrauti, o prisiimti ją, kaip ir žiemą, sau. Kaip mums tai pavyks, dar neaišku, nes kol kas vyksta derybos su gamintojais, kurių prašome bent šiek tiek sumažinti gaminių kainas. Tiesa, tiek jie, tiek ir mes, jau esame ties ta riba, kai daugiau galimybių, kaip sumažinti kainas, nebematome. Tačiau, kad pagrindiniai gaminiai – pienas, jo produktai, duona, mėsa nebrangtų, tikrai pasistengsime", – pabrėžė R.Saulytė.
Pasak jos, kad absoliučiai visas asortimentas išliks nepabrangęs, žadėti neįmanoma. Tad kai kurių gaminių, greičiausiai tų, kurių paklausa mažiausia, kainos dėl išaugusio PVM bus padidintos.
Lūkesčių nepateisino
Kur kas liūdniau dėl didėsiančio PVM nusiteikę kavinių ir viešbučių savininkai, kurie įvairiais būdais kovoję dėl mažesnio PVM iš valdžios sulaukė tikro smūgio. Šviesos išjungimo akcijas organizavę verslininkai buvo sulaukę valdininkų pažado, kad viešbučiams ir kavinėms, kaip ir daugelyje Europos šalių, bus taikomas mažesnis PVM tarifas. Jis turėjo siekti apie 10 proc. Tačiau, pasak Lietuvos viešbučių bei restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, tai nepasitvirtino.
"Visos tos kalbos apie diferencijuotą PVM sistemą ir liko tik kalbos bei pažadai, nes niekas nepasikeitė. Maža to, ir taip sunkiai besilaikantys viešbučiai ir kavinės, kurios sulaukia vis mažiau klientų ir balansuoja ties išgyvenimo riba, turės leisti krūvas pinigų kasos aparatų perprogramavimui", – piktinosi E.Šiškauskienė.
Pašnekovė jau anksčiau "Klaipėdai" tvirtino, kad jei mokesčiai nebus sumažinti, šį rudenį bankrutuos didžioji dauguma šalyje veikiančių maitinimo bei apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių.
Naujausi komentarai