- Radvilė Zinkevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto teatrologijos magistrantai praėjusių metų pabaigoje įsiliejo į tarptautinį projektą „Skylight“. Jo tikslas – atskleisti gamtamokslių dalykų pateikimą, taikant įvairias meno rūšis: teatrą, dailę, muziką, šokį ir literatūrą.
Susivienijo mokslas ir menas
Dalyvaudami projekte studentai turėjo sukurti spektaklį, kuris atskleidžia pagrindinę problemą – šviesos taršą. Kitaip tariant, pernelyg didelio dirbtinio apšvietimo naudojimą. Reikėtų priminti, kad dar 2013-aisiais Jungtinių Tautų generalinė asamblėja priėmė rezoliuciją, skelbiančią 2015 m. Tarptautiniais šviesos ir šviesos technologijų metais.
Šviesos tarša ypač būdinga didiesiems miestams, ji turi neigiamos įtakos ekosistemai, žmogaus sveikatai, todėl į šią problemą, pasitelkus mokslines žinias ir meninę raišką, skatinama atkreipti visuomenės dėmesį, raginama šviesos technologijas taikyti užtikrinant darnų šiuolaikinio pasaulio vystymąsi.
Rengdama projektą, uostamiesčio studentija bendradarbiavo su keliomis mokslininkų bei menininkų komandomis iš visų pasaulio kontinentų, net 35 šalių. Kartu buvo sukurtas ir spektaklis apie dangaus kūnus, šviesos reiškinius, sprendžiami mokslo bei meno suderinamumo, veikimo išvien klausimus.
Pakvietė į mokymus
Tam, kad mokslas ir menas bendradarbiautų dar produktyviau, rugsėjo mėnesio antrąją savaitę Klaipėdos universitete (KU) lankėsi šio projekto koordinatorius iš Norvegijos, Stord Haugesundo universiteto Pedagogikos ir kultūros fakulteto docentas Odedas Benas-Horinas.
Atvykęs dėstytojas KU Menų akademijos, Humanitarinių mokslų ir Pedagoginio fakultetų studentus sukvietė į mokymus, grįstus mokslo ir meno integracija.
Jų metu dėstytojas supažindino su galimybe teatrinėmis bei muzikinėmis priemonėmis perteikti mokslinę informaciją, tokiu būdu paįvairinant ugdomąją veiklą mokyklose, didinant mokinių motyvaciją bei skatinant pavienių dalykų pedagogus bendradarbiauti.
Kelias valandas trukusių mokymų metu KU būsimieji pedagogai mokėsi atlikti ritminius bei garsinius pratimus, tokius kaip „garsų masažas“, „pratęsk garsą“, fizinius judesio, skirtus lankstumui ir dėmesingumui, improvizavo dainuodami įvairiomis temomis ir pan.
Mokymų kulminacija tapo vienos pasirinktos mokslinės temos virsmas mažu pasirodymu-vaidinimu.
Studentai, pasitelkdami teatrines priemones, bandė pateikti atsakymus į įvairiausius klausimus, pavyzdžiui, kokios priežastys lėmė klimato kaitą arba kodėl kraujas yra raudonas. Kitaip tariant, buvo siekiama mokslines idėjas perteikti meniškai ir kūrybingai.
Daugumą dalyvių nustebino galimybė sudėtingų mokslinių procesų aiškinimą paversti savotišku žaidimu, improvizacija ir suprantamai bei originaliai pateikti auditorijai.
„Manau, kad galimybė pamoką paversti mažu spektakliu, o dėstomą dalyką – kūrybiniu procesu vaikų sąmonėje paliktų ryškesnį pėdsaką nei tos pačios temos formalus pateikimas“, – pastebėjo viena iš būsimųjų teatrologių.
Suteikia progą pasireikšti
Studentai pažymėjo, kad kūrybinis ugdymo procesas pamokose, jungiantis mokslą ir meną, yra itin vertingas, nes dalyviai veikia grupėmis, integruojami įvairūs mokslo ir meno dalykai, laikomasi demokratijos ir humaniškumo principų.
Tokioje pamokoje aktyviai gali reikštis net ir labai uždari ar ne itin gabūs menui vaikai, nes jiems sudaromos sąlygos saviraiškai jaukioje ir draugiškoje aplinkoje, įtraukiant juos į kūrybišką ir žaismingą mokymosi procesą.
Panašūs mokymai pedagogams bei meninių ir pedagoginės krypties studijų studentams rengiami ir Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Graikijoje, Serbijoje, Italijoje, Norvegijoje bei kitose šalyse.
Viešnagės metu svečias iš Norvegijos ne tik pristatė minėtus ugdymo metodus, bet ir susitiko su KU Menų akademijos dekanu prof. Vytautu Tetensku, bendravo su Muzikos katedros dėstytojais, dalijosi patirtimi su Pedagoginio fakulteto akademine bendruomene. Taip pat apsilankė keliose Klaipėdos miesto mokyklose, domėjosi miesto pedagogų patirtimi, stebėjo pamokas, pateikė vertingų pavyzdžių mokytojams.
Labai laukiamas ir galutinis projekto rezultatas – jungtinis tarptautinis pasirodymas, kurio premjeros tiesioginė transliacija numatyta jau spalio 3 d.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Licėjuje – prieššventinis šurmulys
Klaipėdos licėjuje prieš šventes prasidėjo renginių maratonas, į kurį mokyklos bendruomenė įtraukia ir miestiečius. Šįkart jiems teko galimybė susipažinti su japonų kultūra ir jų šventinėmis tradicijomis. Licėjus ta...
-
Neįprasta akcija Palangoje: skautai matavo kurorto alėją
Jaunieji skautai surengė neįprastą akciją Palangoje – pasaulio skautų judėjimo pradininko Roberto Baden-Povelio vardu pavadintą alėją išmatavo įvairiausiais būdais. ...
-
Žyma uostamiestyje sukėlė daug klausimų
Uostamiesčio gyventojams įtarimų sukėlė Smilties Pylimo ir Viršutinės gatvių sankryžoje atsiradęs kelio ženklinimas. Miestiečiai net įtarė, kad taip nubrėžta linija veikiausiai buvo savavališkai – esą darbas atliktas atmesti...
-
Įspėja: erkės aktyvios ir žiemą
Erkes netoli uostamiesčio pastebėję klaipėdiečiai nustebo, esą gruodžio pradžioje dar niekada nebuvo aptikę šių kraujasiurbių. Ekspertai tikina: šie parazitai dabar aktyvūs būna dar ilgą laiką, o grėsmės žmonių sveikatai nebeke...
-
Bronius Markauskas: 2024-ųjų pasiekimai ir ateities projektai
Metai eina į pabaigą ir man asmeniškai vienas didžiausių 2024-ųjų pasiekimų – prasidėjusios naujos mokyklos ir darželio statybos Sendvaryje, Trušeliuose. Gegužę įkasus statybų pradžią žyminčią kapsulę ateities kartoms, pa...
-
Pamaryje – paukščių būriai it vasarą
Ventės rage ornitologai stebi tūkstančius varnėnų. O į žieduotojų rankas vis dar pakliūva tokie paukščiai, kurie pas mus dažniausiai matomi tik vasarą. ...
-
Rūkoriai įgriso: nepaiso nei garbaus amžiaus žmonių, nei vaikų2
Autobuso stotelėse laukiantiems klaipėdiečiams įgriso rūkoriai. Šie rūko nepaisydami to, kad šalia stovi ir kenksmingais dūmais priversti kvėpuoti garbaus amžiaus žmonės ir mažamečiai vaikai. Nors už tokį elgesį numatyta administr...
-
Klaipėdiečiai piktinasi: vairuotojai savo gamtinius reikalus atlieka viešoje vietoje
Uostamiesčio gyventojai suirzę – šalia Klaipėdos arenos esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje tralus, mažesnius sunkvežimius ir kitas transporto priemones stato atvykėliai, kurie veikiausiai mieste ilgam likti neketina. Jie n...
-
Gera žinia vairuotojams: automobilių stovos vietų daugės
Klaipėdoje per šiuos metus įrengta pusantro tūkstančio vietų automobiliams. Kitąmet planuojama jų įrengti dar daugiau – daugiau nei du tūkstančius. ...
-
Naujovė Klaipėdos autobusuose: vietoj baudos – kontrolės bilietas1
Nuo 2025 m. sausio 1 d. Klaipėdos miesto viešajame transporte bus galima įsigyti naują kontrolės bilietą. Šis sprendimas leis keleiviams, kurie kontrolės metu neturės tinkamai pažymėto ar aktyvuoto bilieto, įsigyti bilietą vietoje ir i...