- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos Federacijos grasinimai Europai ir Ukrainai branduoliniu ginklu klaipėdiečius verčia dairytis kalio jodido preparatų. Ne visose uostamiesčio vaistinėse galima gauti šių medikamentų, ne visi vaistinių tinklai prekiauja jais ir internetu.
Dalijo už dyką
Vilniečiams ir dar šešiolikos savivaldybių administruojamų teritorijų gyventojams ilgą laiką kalio jodido tabletės buvo dalijamos nemokamai.
Pajūrio gyventojai tokių preparatų negavo, nes jie nutolę daugiau nei šimtu kilometrų nuo Baltarusijos atominės elektrinės, kurios galimas sprogimas labiausiai ir jaudino politikų, priėmusių sprendimą dalinti nemokamus vaistus, galvas.
Šių metų vasarį ir kovą dėl Rusijos armijos veiksmų Černobylio elektrinės apylinkėse, o vėliau dėl Zaporožės atominės elektrinės apšaudymų lietuviai puolė šluote šluoti kalio jodido preparatus.
Gyvenantieji ne Rytų Lietuvoje už šiuos vaistus mokėjo iš savo kišenės.
"Pamėginus nusipirkti šių vaistų Klaipėdoje, nustebino keli dalykai. Iš pradžių pasidomėjau, ar šių vaistų įmanoma įsigyti internetu. Kažkodėl net kelių vaistinių tinklų interneto puslapių paieškos laukeliuose įsižiebdavo užrašas, kad šių produktų tinkle nėra, o jų atsargos bus papildytos netrukus", – pasakojo klaipėdietė, praėjusią savaitę pirkusi kalio jodido preparatą.
Atsargomis pasirūpino
"Norfos" vaistinių tinklo Klaipėdoje darbuotoja pasakojo, kad kalio jodido vaistinė turi, bet ne itin didelius kiekius.
"Paklausiau, kodėl šio preparato negalėjau užsisakyti internetu nei "Norfos", nei "Gintarinės" vaistinių interneto prekyboje. Vaistininkė pasvarstė, kad veikiausiai todėl, kad perkant vaistinėje žmogus gyvai pakonsultuojamas, kaip reikia vartoti preparatą. O įsigijęs internetu gali neišmanyti, kaip reikia jį gerti", – sakė klaipėdietė.
"Gali būti tik atskiri atvejai konkrečioje vaistinėje, jei vienu metu nuperkamas didesnis kiekis šių preparatų, bet tai tik laikinas trūkumas. "Gintarinės" vaistinės tinklas yra apsirūpinęs kalio jodido tablečių atsargomis", – patikino "Gintarinės" vaistinės rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.
Vartojimas: kalio jodidas vartojamas tik gavus Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą maždaug per 2–8 val. po nelaimės. SAM nuotr.
Didžiausias susidomėjimas kalio jodido tabletėmis buvo kilęs pavasarį.
"Tada pardavimai išaugo beveik keturis kartus daugiau nei įprastai, tačiau reikia pažymėti, kad anksčiau jų buvo parduodama labai mažai. Vaistinėse dirbantys sveikatos specialistai kviečia gyventojus nepasiduoti panikai – jokiais būdais nevartoti kalio jodido tablečių profilaktiškai, taip pat nepainioti jų su kitais jodo turinčiais preparatais, kurie visiškai nesaugo skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo", – ragino specialistė.
Klaipėdos rajono pardavimai sudaro apie 10 proc. nuo visų pardavimų.
Pradėjo gamybą
Nuo karo Ukrainoje pradžios "Gintarinės" vaistinės ir "Norfos" vaistinės tinkluose parduota 20,6 tūkst. pakuočių kalio jodido.
"Atsižvelgdami į pacientų poreikius, balandį pradėjome kalio jodido tablečių gamybą savo gamybinėse vaistinėse, tad šiuo metu vien mūsų tinkle yra per 11,3 tūkst. šių preparatų pakuočių atsargų. Kovo mėnesį kilęs ažiotažas visiškai suprantamas, jį paskatino gyventojų baimė dėl galimo branduolinio ginklo panaudojimo karo Ukrainoje metu ir avarijų atominėse elektrinėse tikimybės. Panikos ženklų buvo juntama visoje Lietuvoje, ne tik Vilniuje. Nerimą didino ir tai, jog ne visos vaistinės tuo metu galėjo pasiūlyti šių preparatų", – kalbėjo rinkodaros vadovė I.Tėvelienė.
"Kalio jodido gamybos procesas nėra sudėtingas, kadangi gamybinėse vaistinėse nuolat gaminame vaistus pagal individualius užsakymus, tačiau didžiausias iššūkis buvo staiga užgriuvęs didžiulis šio preparato poreikis – teko perorganizuoti darbus ir suburti darbuotojus. Šiuo metu iš daugiau nei 20,6 tūkst. parduotų kalio jodido pakuočių 11 tūkst. pagaminome mes patys", – aiškino "Gintarinės" vaistinės vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.
Vasarą kalio jodido tablečių paklausa buvo sumažėjusi, rudenį ji nežymiai išaugo, kaip ir kitų jodo turinčių preparatų bei maisto papildų.
Po užsakymo – skambutis
Kalio jodido preparato klaipėdietei be problemų pavyko nusipirkti tik vienintelės "Eurovaistinės" internetinės prekybos svetainėje.
"Padarius užsakymą, jau po keliolikos minučių suskambėjo mobilusis telefonas. Nespėjus pakelti ragelio, gavau ir SMS žinutę, kad kuo skubiau turiu susisiekti su "Eurovaistine". Sunerimau, kodėl taip karštligiškai manęs ieškoma?" – pasakojo moteris.
Perskambinus nurodytu telefonu, vaistinių tinklo atstovė patikino, kad skambina dėl ką tik padaryto užsakymo.
"Patikino, kad tvarkų nepažeidžiau, pirkau nereceptinį vaistą. Tačiau buvau mandagiai išklausinėta, ar tikrai išmanau, kaip reikia vartoti kalio jodidą. Patikinau, kad žinau, jog suaugusiesiems dera gerti tik po dvi tabletes. O patį vaistą reikia vartoti tik tuomet, kai apie jo būtinybę išgerti praneš oficialios šalies institucijos. Konsultantė dar patikslino, kaip reikia vartoti šį vaistą vaikams. Nustebino uolumas, tačiau tai yra tikrai pagirtina", – pasakojo klaipėdietė.
Į pajūrį – 10 proc. užsakymų
"Eurovaistinės" komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė patikino, kad šiuo metu didesnio susidomėjimo kalio jodido preparatu nepastebima.
"Didžiausias klientų antplūdis buvo pavasario pradžioje, kurį siejame su karo veiksmais Ukrainoje. Tuomet klientai išties suskubo įsigyti kalio jodido visoje Lietuvoje, dabar darome prielaidą, kad didžioji dalis žmonių kalio jodidu jau yra pasirūpinę, tad kreipiasi pavieniai gyventojai", – tikino R.Lipnevičiūtė.
Rolanda Lipnevičiūtė. "Eurovaistinės" nuotr.
Pasak "Eurovaistinės" komunikacijos vadovės, kiekvienas vaistinių tinklas planuoja savo asortimentą.
"Kai susidūrėme su klientų antplūdžiu pavasarį, kalio jodido trūko visoje rinkoje, tad vėliau teikėme prioritetą užtikrinti, kad preparato turėtume pakankamą kiekį aprūpinti visas savo vaistines. Jei kurioje nors "Eurovaistinėje" nėra kalio jodido, veikiausiai tai yra vietinis trūkumas ir preparatą galima užsisakyti – sandėlyje turime pakankamus likučius ir užsakius preparatas vaistinę pasieks per kelias dienas", – sakė atstovė.
Daugiausia kalio jodido preparatų pirkti skubėta Rytų Lietuvoje, pajūrio krašto gyventojai mažiau domisi šiais vaistais.
"Daugiausia gyventojai kalio jodido įsigijo Rytų regione, t. y. 38 proc. visų kalio jodido preparato įsigijimų, aktyviausiai preparatu domėjosi Vilniaus, Vilniaus rajono bei Kauno gyventojai. Klaipėdos rajono pardavimai sudaro apie 10 proc. nuo visų pardavimų", – pasakojo R.Lipnevičiūtė.
"Eurovaistinės" atstovė paaiškino, kad šio tinklo farmacijos specialistai visuomet susisiekia su pirkėjais, jei šie vaistus perka internetu.
"Susisiekimas su klientu, kai jis įsigyja tiek receptinius, tiek nereceptinius vaistus internetu, yra būtinas teikiant farmacinę paslaugą. Tuo vaistų elektroninis įsigijimas skiriasi nuo bet kokių kitų pirkinių internetu. Internetinėje vaistinėje klientus konsultuoja farmacijos specialistai, kurie įsitikina, kad klientas žino, kaip vartoti vaistą, perka tinkamą medikamentą savo simptomams malšinti", – paaiškino specialistė.
Trūksta žinių
Pavasarį į vaistines plūstelėjus kalio jodido pirkėjams, vaistinių darbuotojai įsitikino, kad gyventojams trūksta žinių.
"Kalbant konkrečiai apie kalio jodido vartojimą, pavasarį turėjome išties daug klausimų vaistinėse ir matėme, kad gyventojams reikia daugiau žinių apie preparatą. "Eurovaistinės" vaistininkai primena, kad kalio jodidas ir kiti jodo preparatai nėra tas pats, tad nereiktų jų painioti ar tikėtis panašaus poveikio iš kitų medikamentų, kurių sudėtyje yra jodo. Taip pat labai svarbu net ir įsigijus kalio jodido nevartoti jo savo nuožiūra. Kalio jodidas vartojamas tik gavus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nurodymą ir maždaug per 2–8 val. po nelaimės. Suaugusiajam reiktų išgerti dvi tabletes iš karto. Vaikams vartojimas skiriasi priklausomai nuo amžiaus, todėl būtina perskaityti informacinį lapelį. Kalio jodido vartojimas savo nuožiūra, t. y. negavus SAM nurodymo, gali būti kenksmingas sveikatai", – patikslino specialistė.
Veiksminga aštuonias valandas
Vaistininkė pastebi, kad gyventojai dažnai nežino, jog kalio jodidas ir mikroelementas jodas yra skirtingos medžiagos, turinčios skirtingą poveikį, jų negalima vartoti savarankiškai, nepasitarus su vaistininku.
Branduolinės avarijos atveju skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo nesaugo nei jodo purškalai, nei maisto papildai su jodu.
"Kalio jodido tabletes skydliaukės apsaugai galima vartoti tik aplinkoje pasklidus radioaktyviojo jodo dalelėms ir tik po oficialaus SAM kreipimosi. Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus dviem valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus aštuonioms valandoms. Neatsakingas vartojimas gali sukelti daug žalos organizmui, pavyzdžiui, sutrikdyti skydliaukės veiklą", – atkreipė dėmesį "Gintarinės" vaistinės vaistininkė G.Tautkevičienė.
Radiacinės saugos centras nuolat stebi radiacinį foną Lietuvoje.
Todėl jei šalies gyventojams grėstų pavojus, susijęs su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu, centras nedelsdamas apie tai informuotų atsakingas institucijas ir gyventojus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...