Našlaičių kaimynystė? Ne!

Klaipėdiečiai nesužavėti būsima vaikų globos namų auklėtinių kaimynyste. Sužinoję apie į jų namą įkeliamas šeimynas, gyventojai ėmėsi veikti, kad globotinių šalia jų nebūtų. Tačiau miesto valdžios atstovai įsitikinę, kad šiuos vaikus privaloma priimti į bendruomenę.

Atsikraustys 8 nepilnamečiai

Klaipėdietis Saulius – vienas tų, kurio kaimynystėje netrukus apsigyvens uostamiesčio vaikų globos namų globotiniai – čia našlaičių šeimynai nupirktas butas.

Saulius teigė, kad kaimynai apie tai, kokiam tikslui perkamas butas, sužinojo tik gerokai vėliau, kai nieko nebebuvo galima pakeisti.

"Mes atsidūrėme prieš faktą, nes jau yra miesto tarybos sprendimas tuo klausimu. Dabar butas kaimynystėje nupirktas ir jame netrukus apsigyvens globos namų auklėtiniai. Aišku, kad esame nepatenkinti. Mes sau pirkome tokį butą, kad turėtume kuo mažiau kaimynų, norėjome ramybės. O dabar šalia įsikels 8 nepilnamečiai. Esame jauna šeima, investavome visus savo pinigus, kad susikurtume gyvenimą, kokio norime, o dabar sąlygas diktuos aplinkiniai", – kalbėjo klaipėdietis.

Saulius teigė, kad anksčiau gyveno vadinamojo Žvejybos uosto rajone, netoli dabartinių vaikų globos namų "Rytas", ir matė, kuo tapo kai kurie tų namų globotiniai.

"Vidutiniškai iš 12 vaikų gal kokie du ir gyvena normalų gyvenimą, o 10 jau paauglystėje tapo nusikaltėliais. Tai ko dabar turėčiau tikėtis čia? Kokį pavyzdį greta matys mano paties vaikai? Esu labai nusivylęs, kad miesto savivaldybės atstovai tiesiog nusprendė ir nupirko šitokį būstą globotiniams, neatsiklausdami ir nesitardami su kaimynais. Už tokią sumą, kuri sumokėta už tą butą, galima buvo namą pastatyti arba nupirkti. Ir savivaldybei būtų naudingiau, ir tiems vaikams", – dėstė Saulius.

Vidutiniškai iš 12 vaikų gal kokie du ir gyvena normalų gyvenimą, o 10 jau paauglystėje tapo nusikaltėliais.

Įkurtuvės – jau netrukus

Klaipėdoje yra trys vaikų globos namai – "Danės", "Ryto" ir "Smiltelės".

Prieš kelerius metus prasidėjęs vaikų šeimynų iškeldinimo į butus procesas tebevyksta.

Šiuo metu keturiuose savivaldybės butuose gyvena po 8 vaikus. Netrukus dar 8 vaikai bus įkelti į dar vieną butą, klaipėdiečio Sauliaus kaimynystėje.

Ten persikelti turėtų 8 "Smiltelės" vaikų globos namų auklėtiniai.

"Šitie vaikai, kurie netrukus įsikels į naują butą, nėra sunkūs auklėjimo prasme ar kalbant apie elgesio bei emocinius sutrikimus. Manyčiau, jie nėra ir probleminiai. Tai tos pačios šeimos broliai ir seserys. Jų amžius – nuo 11 iki 17 metų", – teigė "Smiltelės" globos namų direktorė Vilma Bakševičienė.

Į dar vieną naują butą įsikels likusieji 8 vaikai iš "Ryto" globos namų.

Jie dar tebegyvena senosiose vaikų namų patalpose šalia "Gilijos" pradinės mokyklos.

Vaikų globos namų "Rytas" direktorės pavaduotoja Edita Navickienė teigė, jog keturios vaikų šeimynos po 8 vaikus iš senųjų globos namų jau iškeltos į butus.

Ir pripažįsta, kad visais atvejais kaimynai vaikų atsikraustymu per daug nesidžiaugė.

Esą iš dviejų namų gyventojų buvo sulaukta pretenzijų, kad globotinių kaimynystė yra blogybė, ir buvo baiminamasi, kad jie kenks aplinkiniams. 

Esą iš dviejų namų gyventojų buvo sulaukta pretenzijų, kad globotinių kaimynystė yra blogybė, ir buvo baiminamasi, kad jie kenks aplinkiniams.

"Žinią apie kaimynystėje apgyvendinamus vaikus žmonės priima negatyviai. Buvo ir labai aršus pasipriešinimas. Kai kurie gyventojai rašė raštus savivaldybei, kad mūsų vaikai ten negyventų, kad jie jų nenori. Dabar jau to nesigirdi", – tikino E.Navickienė.

Stereotipai neturi pagrindo?

Kad vaikai nepageidaujami naujoje aplinkoje, buvo nelengva nuslėpti nuo globotinių.

Tad visai tikėtina buvo ir priešiška pačių vaikų reakcija prieš nedraugiškai jų atžvilgiu nusiteikusius kaimynus.

Todėl su vaikais ta tema esą daug bendravo ir psichologai, ir auklėtojos.

Su jais kalbėta, kad jie turėtų integruotis į bendruomenę.

"Kalbėjome su jais, kad integracija bus nelengva, kad požiūris į juos bus įvairus. Ir tikrai iš pradžių ne visi kaimynai su džiaugsmu priėmė globotinius. Tačiau, kai pamatė, kokie vaikai atsikraustė, nusiramino. Juk vaikai gyvena tuose butuose ne vieni, juos visą laiką prižiūri suaugęs asmuo, mūsų įstaigos darbuotojas", – pabrėžė E.Navickienė.

Tačiau globos namų direktorės pavaduotoja pripažino, kad būna ir sunkių atvejų, kai pas juos į įstaigą patenka paauglys, iki tol gyvenęs gatvėje, bet esą "globos namai neturi stebuklingos lazdelės, kad per vieną dieną toks vaikas taptų kitokiu".

"Tiesiog reikia laiko, kad vaikas priprastų prie savo naujos gyvenamosios vietos, prie naujos tvarkos, prie naujo režimo. Tam reikia ne mėnesio ir ne dviejų. Tačiau rezultatą dažnu atveju pasiekti pavyksta. Vis dėlto yra tokių vaikų, kurių, deja, taip ir nesugebame integruoti į bendruomenę. Jie pas mus patenka jau žymiai vyresni ir juos perauklėti nelengva", – teigė E.Navickienė.

Teks išsklaidyti baimes

Klaipėdos mero pavaduotojas Arvydas Cesiulis tikino suprantantis kaimynų nepasitenkinimą dėl greta jų apgyvendintų vaikų namų globotinių, bet jų nepateisina.

"Nekorektiška būtų sakyti, kad jei jau vaikas iš globos namų, tai jis neturi teisės gyventi geresniame kvartale, geresnėmis sąlygomis. Bet labai suprantu ir tuos žmones, kurie investavo didelius pinigus į prabangų būstą ir staiga atsiranda tam tikros įtampos, tačiau neretu atveju tik pačių ir susikurtos. Ir čia reikės ilgo, kantraus, nuoseklaus bendravimo ir tų baimių sklaidymo. O tų fobijų, kai šalia gyvena kitokie – kitataučiai, neįgalūs ar našlaičiai, visuomenėje dar yra pilna", – įsitikinęs A.Cesiulis.

Vytauto Petriko nuotr.

Pats A.Cesiulis kažkada gyveno Baltijos prospekte anuomet naujos statybos name, kuriame netikėtai buvo įrengta socialinė valgykla bėdžiams.

Ten buvo dalijami maisto daviniai benamiams, ten jie galėdavo pavalgyti ir šiltus dienos pietus.

Tada to namo gyventojai dėl valgyklos atsiradimo, anot A.Cesiulio, "tikrai nebuvo laimingi".

"Ir tai buvo normali jų reakcija, nes atsirado visokių pašalinių dalykų. Pavyzdžiui, tie, kurie eidavo į valgyklą, buvo labai nevalyvi, maža to, savo gamtinius reikalus atlikdavo laiptinėse. Bet, kiek pamenu, organizuoto protesto, ultimatumo iš bendrijos gyventojų pusės dėl tos valgyklos nebuvo. Bet paskui pasikeitė valgyklos pobūdis, ir situacija susitvarkė", – prisiminė A.Cesiulis.

Yra ir kitokių pavyzdžių

Klaipėdos "Berželio" bendruomenės pirmininkė Audronė Zalumskienė teigė, kad susidariusi situacija, kai baiminamasi dėl globotinių kaimynystės, jai labai pažįstama.

Esą "Berželio" bendruomenėje prieš kurį laiką irgi išgyventos panašios emocijos, kai sužinota, kad į gretimą kotedžą įsikrausto 8 globotiniai.

"Mano nuomone, šitie vaikai turėtų gyventi taip, kaip dabar gyvena, greta mūsų visų, o ne kažkur atskirai, taip jie lengviau integruojasi į bendruomenę. Tačiau pradžia irgi buvo nelengva, mano žiniomis, to kotedžo kaimynai, sužinoję apie globotinių įkeldinimą, rašė skundus ir pretenzijas savivaldybei, kad tų vaikų kaimynystėje nepageidauja. Tačiau dabar žinau, kad jie jokių nusiskundimų neturi", – tikino A.Zalumskienė.

Mano nuomone, šitie vaikai turėtų gyventi taip, kaip dabar gyvena, greta mūsų visų, o ne kažkur atskirai, taip jie lengviau integruojasi į bendruomenę.

Anot bendruomenės pirmininkės, baimės žmonėms kyla dėl nežinojimo, dėl įsisenėjusių stereotipų, kad globos namų auklėtiniai yra pavojingi ar kenksmingi visuomenei.

"Tam pagrindo, žinoma, yra. Juk būna įvairiausių atvejų, ir tų vaikų būna visokių. Tačiau tie, kurie gyvena kotedže, mano žiniomis, netgi susidraugavo su kaimynais. Patarčiau žmonėms nebijoti globos namų auklėtinių. Tiems vaikams reikia namų aplinkos, kad jie socializuotųsi, šventes švęstų kartu su visais. Manyčiau, reikėtų, kad ir tų vaikų auklėtojos daugiau įtrauktų auklėtinius į bendras mūsų bendruomenės veiklas", – teigė A.Zalumskienė.

Vaikų gyvenimas butuose jau esą duoda rezultatų. Jie išmoko suprasti, kad greta gyvena kaimynai, kurių poilsį ir buvimą reikia gerbti, netriukšmauti, nešiukšlinti.

"Jie išmoko labiau saugoti daiktus. Jie supranta, kad tai jau yra jų pačių. Patys perka, patys renkasi. Jie jau sako, kad grįžta namo, o anksčiau sakydavo, kad pareina į "globnamį". Ta jų erdvė tapo mažesnė, jaukesnė ir labiau jiems rūpima. Tiesa, kalbu apie motyvuotus vaikus, nes vis dėlto yra įvairių", – teigė globos namų "Rytas" direktorės pavaduotoja E.Navickienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rimas

Rimas portretas
Viena šeimyna atsikėlė į mūsų kaimynystę...greičiausiai ta pati, apie kurią rašoma - vienos šeimos vaikai. Jie susidraugavo su vietiniais chuliganais ir susiformavo 15 paauglių gauja. Kvartale neliko ramybės, o vieno kiemo gyventojai, kurį jaunimas pasirinko susirinkimo vietai, visą vasarą skambėjo nuo keiksmų, klyksmų, šiukšlinimo, rūkymo. Buvo išdraskytos renovuoto namo sienos, greičiausiai tai buvo tos gaujos darbas. Ištisai buvo kviečiama policija, nes į jokias pastabas jie nereagavo, tyčiojasi iš suaugusiųjų. Vietiniai vaikai bijojo būti kieme, nes jie nuolat kabinėjosi. Drausti bijojo ir suaugusieji...Taip kad....gyventi gali, bet kontrolė šeimynų turi būti, negalima vaikų išleisti į kiemą, ir nesidomėti, ką ten veikia.

Jonas

Jonas portretas
Tai žmogus rašo, kad už tą sumą buvo galima nupirkti namą , susimąstyti ,o kodėl nepirko?.........

Simonas

Simonas portretas
Globos namai priveisė potencialių banditų. Dabar srėbs tą viralą nekalti žmonės.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Ministras pripažįsta uosto svarbą valstybei
  Ministras pripažįsta uosto svarbą valstybei

  Po ilgokai trukusio laikotarpio Klaipėdos valstybinis jūrų uostas pajuto didesnį valstybės ir Susisiekimo ministerijos dėmesį. Į „Klaipėdos“ priedo „Jūra“ klausimus atsakė susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius. ...

  2
 • Skelbiama Klaipėdos Kalėdų eglutės paieška
  Skelbiama Klaipėdos Kalėdų eglutės paieška

  Lapkričio 30-ąją, 17 val., Klaipėdoje, Teatro aikštėje, bus įžiebta Kalėdų eglė. Šių metų kalėdinių renginių organizatorius -“Klaipėdos šventės” - tęsia tradiciją: šiemet, kaip ir pastaruosius trejus m...

  2
 • Klaipėdos savivaldybei – „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas
  Klaipėdos savivaldybei – „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas

  Į Klaipėdą parkeliavo dar vienas „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas. Šįsyk Klaipėda laureate tapo Energetikos ministerijos įsteigtoje nominacijoje „Už elektrinio miesto viešojo transporto skatinimą ir plėtrą“. ...

  4
 • Kaip klaipėdiečiai vertina automobilių taršos mokestį?
  Kaip klaipėdiečiai vertina automobilių taršos mokestį?

  Nuo kitų metų senų ir taršių automobilių savininkams gali tekti patuštinti pinigines. Tokias transporto priemones savo vardu registruojantieji jau turės mokėti taršos mokestį, kuris gali svyruoti nuo 40 iki 1,4 tūkst. eurų. Kaip ...

  13
 • Senieji amatai: prisilietimai prie istorijos
  Senieji amatai: prisilietimai prie istorijos

  Klaipėdos etnokultūros centro dirbtuvėse archeologė Simona Ramoškienė klaipėdietes mokė pinti senovinius šiaudinius indus, kuriuose anksčiau buvo laikomi įvairūs birūs produktai. Ši šiaudinių gaminių tradicija iki &scar...

  1
 • Manekenės žingsniavo erdviame ofise
  Manekenės žingsniavo erdviame ofise

  Klaipėdos mados savaitė baigėsi tarptautiniu madų šou – kolekcijas pristatė 11 dizainerių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. „Fashion Week Klaipėda“ šiais metais finaliniam renginiui pasirinko neįprastą, darbinę ...

  1
 • Aiškinamasi, ar R. Masiulis galėtų vadovauti „Klaipėdos naftai“
  Aiškinamasi, ar R. Masiulis galėtų vadovauti „Klaipėdos naftai“

  Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė prašo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įvertinti, ar buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis galėtų vadovauti valstybės valdomai ...

  3
 • Kavinių savininkų laukia kontrolė
  Kavinių savininkų laukia kontrolė

  Dauguma uostamiesčio verslininkų pagal išduotuose leidimuose numatytą terminą jau turėjo nugriauti lauko terasas. Savivaldybės kontrolieriai šią savaitę tikrins, ar kavinių savininkai įvykdė šį reikalavimą. ...

  13
 • Akcija „Renkuosi gyvybę“: žvakelės degs už negimusius kūdikius
  Akcija „Renkuosi gyvybę“: žvakelės degs už negimusius kūdikius

  Vėlinių išvakarėse, spalio 30 d. 19 val. Laisvos visuomenės institutas (LVI) kviečia dalyvauti jau tradicija tapusioje akcijoje ,,Renkuosi gyvybę”. Akcijos metu Lietuvos žmonės kviečiami uždegti žvakelę už tuos kūdikius, iš ku...

  7
 • Neringoje atnaujintas elektros tiekimas
  Neringoje atnaujintas elektros tiekimas

  Neringoje rekonstruojant transformatorių pastotę pirmadienį elektros daugiau nei valandą neturėjo beveik 3 tūkst. ESO klientų. Elektros tiekimas jiems jau atnaujintas, pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). ...

Daugiau straipsnių