Konfliktas Romuose: vanduo tapo šantažo įrankiu Pereiti į pagrindinį turinį

Konfliktas Romuose: vanduo tapo šantažo įrankiu

2016-09-13 02:00

Pasiturinčioje Klaipėdos priemiesčio Normantų gyvenvietėje vanduo tapo šantažo įrankiu. Vandentiekio tinklus įsigijęs verslininkas savavališkai išjungė vandens tiekimą 130-iai ten gyvenančių šeimų, nes šios esą nesutiko su juo pasirašyti joms nenaudingos sutarties. Žmonės pasipriešino tokiai savivalei ir rengia ieškinį teismui.

Situacija: beveik pusantro šimto Klaipėdos priemiestyje Normantuose (Romuose) gyvenančių šeimų liko be geriamojo vandens, nes taip nusprendė verslininkas, įsigijęs šios gyvenvietės vandens tinklus.
Situacija: beveik pusantro šimto Klaipėdos priemiestyje Normantuose (Romuose) gyvenančių šeimų liko be geriamojo vandens, nes taip nusprendė verslininkas, įsigijęs šios gyvenvietės vandens tinklus.
Situacija: beveik pusantro šimto Klaipėdos priemiestyje Normantuose (Romuose) gyvenančių šeimų liko be geriamojo vandens, nes taip nusprendė verslininkas, įsigijęs šios gyvenvietės vandens tinklus.

Ekstremali situacija

Klaipėdos priemiestyje, šalia Palangos kelio, raudonuoja gyvenvietė Normantai, labiau žinoma Romų pavadinimu. Ten įsikūrę 130 sodybų, kuriose gyvena apie pusė tūkstančio gyventojų.

Artėjant savaitgaliui, praėjusį penktadienį šie žmonės staiga liko be geriamojo vandens. Nes taip nusprendė gyvenvietės vandens tinklus įsigijęs verslininkas iš Alytaus Tomas Cibulskas.

Tądien gyventojai pastebėjo keistą mašiną prie vandens siurblinės. Ir nežinia, ar pats savininkas, ar jo patikėtiniai užsuko vandens tiekimo sklendes bei pakeitė statinio spynas. Taip 500 žmonių iškilo grėsmė likti be aprūpinimo geriamuoju vandeniu. Prieš pat savaitgalį pasiturinčioje Normantų gyvenvietėje susiklostė ekstremali situacija.

Dienraščiui susisiekus su minėtu verslininku T.Cibulsku, pokalbis buvo itin trumpas. Išgirdęs, apie ką bus kalbama, jis tiesiog išjungė telefoną ir daugiau nebeatsiliepė.

Žmonės apgynė savo interesus

Normantų gyventojai, supratę, kad tik nuo jų pačių priklauso, ar jų namuose atsiras geriamasis vanduo, ėmėsi veiksmų.

Skubiai buvo sukviestas visuotinis individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos "Normantai" susirinkimas, kuriame beveik 70-ia balsų – vienbalsiai nuspręsta jėga atidaryti vandenvietės siurblinės duris ir atnaujinti vandens tiekimą gyventojams.

Tokių priemonių imtasi tada, kai nepavyko susikalbėti, o vėliau ir susisiekti su vandens tinklų savininku, jau minėtu bendrovės "Baltic casings" vadovu T.Cibulsku.

"Mes jam skambinome, rašėme elektroninius laiškus. Jokios reakcijos. Todėl kitos išeities nebuvo. Turėjome kažką daryti. Tad atidarėme siurblinę ir įjungėme vandenį", – teigė bendrijos "Normantai" pirmininkas Alvydas Petravičius.

Ne pirmas konfliktas

Pasak gyventojų, kai statė vadinamuosius Romus, arba Normantus, namų savininkams priklausė tik žemė. Visi vandens tinklai, inžinerinės komunikacijos ir požeminės linijos buvo bendrovės "Pušų alėja" nuosavybė, kuri ir statė šį kvartalą. Buvę gyvenvietės vystytojai 2013 m. bankrutavo.

Pasibaigus bankroto bylai, "Pušų alėjos" turtas, taip pat ir Normantų vandens tinklai, parduoti varžytinėse. Čia juos, pirminiais duomenimis, už 25 tūkst. eurų įsigijo bendrovė "Baltic casings".

Ši įmonė registruota Alytuje, nors oficialiai bendrovė užsiima maisto pramone, o konkrečiai, kaip rašoma megamita.lt puslapyje: "Baltic casings, UAB, įsteigta 2002 metais Alytuje. Jau 14 metų mūsų įmonė sėkmingai vykdo natūralių žarnų importą, eksportą ir rūšiavimą."

Be prekybos natūraliomis žarnomis, bendrovė retsykiais šį bei tą nusiperka ir varžytinėse. Pastarasis pagarsėjęs atvejis buvo, kai T.Cibulskas 2012 m. už pusę milijono litų Alytuje įsigijo prabangų namą, kuris priklausė finansinių sunkumų tuo metu patyrusiai Alytaus miesto tarybos nario Jono Balčiaus įmonei "Šėlsmas".

Tačiau, kaip rašė delfi.lt, T.Cibulskas beveik metus negalėjo į jį įeiti. Bet tai jau kita istorija.

Norėjo pasipelnyti?

Varžytinėse įsigijęs Normantų gyvenvietės vandentiekio vamzdžius, verslininkas veikiausiai turėjo viltį, kad juos pavyks išnuomoti namų savininkams ir iš to kažką uždirbti, tačiau gyventojai atsisakė, jų manymu, jiems visai nenaudingo sandorio.

"Tinklų savininkas pasiūlė bendrijai "Normantai" sudaryti tinklų nuomos sutartį. Ir už mėnesį norėjo tūkstančio eurų. Tačiau visą atsakomybę už tinklų eksploatavimą norėjo perkelti bendrijai. Kitaip tariant, gyventojų atstovai turėtų rūpintis siurbliais bei visu kitu turtu ir jam, kaip savininkui, mokėti nustatytą mokestį", – teigė A.Petravičius.

Normantų gyventojai geriamąjį vandenį gauna iš savo giluminių gręžinių, bendrija prisijungusi prie bendrovės "Klaipėdos vanduo" nuotekų tinklų.

Dienraščio žiniomis, šiuo metu rengiamas Klaipėdos rajono specialusis planas, pagal kurį ir Normantai patenka į viešojo vandens tiekėjo apimamą teritoriją, kur geriamąjį vandenį žmonėms galės tiekti tik tam tikrą licenciją turinti įmonė, o ta įmonė šiame regione yra vienintelė – "Klaipėdos vanduo".

Todėl vandentiekio tinklų savininkui T.Cibulskui buvo siūloma sudaryti sutartį su bendrove "Klaipėdos vanduo", pagal kurią jis liktų vamzdynų savininku, bet vandenį tiektų būtent ši įmonė. Tačiau verslininkas esą norėjo tuos tinklus parduoti. Neoficialiai, už vandentiekio tinklus Normantuose norėta 100 tūkst. eurų.

"Vyko derybos, jis siūlė savo kainą, mes – savo. Ta jo kaina, kiek žinau, buvo labai didelė, tad tos derybos sustojo. Juridiškai šį klausimą turėtų spręsti savivaldybė. Bet, kaip suprantu, ir jie su savininku neranda bendros kalbos", – teigė bendrovės "Klaipėdos vanduo" Pardavimų departamento vadovas Dangeras Aleksandrovas.

Išeitis – ieškinys teismui

Pasak bendrijos "Normantai" valdybos narės Raimondos, įtampa tarp vamzdynų savininko ir gyventojų prasidėjo nuo šių metų pradžios, o vasaros viduryje T.Cibulsko vadovaujamos įmonės "Baltic casings" darbuotojai užrakino vandenvietės įrenginius ir sumažino vandens slėgį vandentiekio tinkluose.

"Jau devynis mėnesius trunka nebylus šaltasis karas. Mes su Tomu nesusikalbame nei geruoju, nei bloguoju. Ir pastarasis jo veiksmas, kai buvo nutrauktas vandens tiekimas artėjant savaitgaliui, labai drastiškas", – liūdną tiesą konstatavo Raimonda.

Todėl gyventojai kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės administraciją, kur dar rugpjūčio pradžioje surengtas pasitarimas. Jame vėl prabilta apie vandentiekio tinklų išpirkimą savivaldybės ar viešojo vandens tiekėjo nuosavybėn. Akivaizdu, kad procedūra gali užtrukti metus ar daugiau.

"Kažkada bendrija tų tinklų neišsipirko, o dabar kažkas iš to bando verslą prasukti. Žinoma, tas konfliktas išsispręs, bet tai užtruks", – apgailestavo Normantų gyventojas Linas.

Normantų gyventojai teigė parašę pareiškimą policijai dėl verslininko, valdančio vandens tinklus jų gyvenamojoje teritorijoje, savivaliavimo. Svarstoma ir apie ieškinį teismui dėl sandorio panaikinimo.

"Vėl parašėme raštą Klaipėdos rajono savivaldybei apie pastaruosius įvykius ir, mūsų manymu, neteisėtus verslininko veiksmus. Paprašėme, kad mums užtikrintų saugumo priemones. Mes nesame niekam skolingi, mokame ir už vandenį, ir už nuotekas. Dabar gyvename įtampoje ir turime rūpintis apsauga, kad vamzdynų savininkas nepadarytų kokios nors žalos", – tikino Normantų gyventoja Raimonda.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau straipsnių