Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ kviečia namo (programa)

  • Teksto dydis:

Pakeitęs formatą, XVI tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ šiemet vyksta visus metus. Startavęs balandį Jo Strømgren trupės šokio spektakliu „Made in Oslo“, festivalis rugsėjo 8-ąją pradės rudens sezoną. Šiųmetė festivalio tema – namai.

Tai amžina tema, kuri šiandien itin jautriai skamba karo Ukrainoje, pabėgėlių tragedijos ir vis apie save primenančios pandemijos kontekste, kai uždaromos ne tik šalių, bet ir miestų sienos. Tai – nuoroda į nepaliaujamai keliaujančius ar migruojančius žmones, į neišsenkantį vaikų ir tėvų diskursą, į sugrįžimą į save, o gal ir į ateitį, kai tai, ką dabar vadiname namais, bus tik nedidelė mikroschema dirbtinio intelekto labirintuose.

Nuo Itakės iki Klaipėdos

Festivalio rudens sezoną atidarys ir užbaigs projektai, susiję su vandenimis.

„Atidarymui parinkome spektaklį „Odisėjas“ – istoriją apie grįžimą namo, užtrukusį net dešimtmetį. Tačiau šis teatro ir šokio spektaklis nėra tiesioginė nuoroda į Homero kūrinį, tai kvietimas kiekvienam iš mūsų patirti vidinę kelionę,“ – teigė festivalio vadovė Goda Giedraitytė.

Atrodo, kad pasaulis yra plačiai atvertas – galime nuskristi į pasaulio galą ar net pasivaikščioti po Everesto kalną, tačiau vis rečiau išsiruošiame į kelionę, kuri yra ne tik nuotykis, bet ir vidinio virsmo kelias. COVID-19 pandemija tik parodė, kad kelionės esmė nėra nuvažiuotas kelias. Taigi „Teatr Nowszy“ kūrėjai iš Lenkijos kviečia publiką susitikti Klaipėdos autobusų stotyje, kur prasidės ir (ar) pasibaigs kelionė į save. Spektakliai vyks rugsėjo 8 ir 9 d.

Festivalį lapkritį vainikuos specialiai „Kaunas 2022“ programai sukurtas projektas „Septyni vandenys“. Juo klaipėdiečių kūrybinė grupė – muzikinis duetas „Tykumos“ kartu su choru „Kamertonas“ sugrįžta ne tik prie gamtos, bet ir prie muzikinių ištakų. Tarpukario Kauno vandens rezervuaruose (talpyklose), pasižyminčiose unikalia akustika, surinkti aplinkos garsų įrašai sudarys galimybes išgirsti „laike sustojusius garsus“. Projektas byloja apie emocijų, santykių, laiko, vandens, smėlio ir kitas mūsų gyvenimą raizgančias upes. Požeminės, geologinės, matomos ir nematomos, tikros ar tik nujaučiamos – visos jos teka atskirai, susikerta vienos su kitomis, teka kartu, vėl atskirai ir taip be paliovos, sudarydamos prielaidas mūsų esačiai.

Vaikų ir paauglių akimis

Dar du spektakliai apie namus prabils vaikų ir paauglių lūpomis, tiksliau – judesiais. Rugsėjo 9 d. festivalis savo publikai pristatys puikiai kritikų įvertintą šokio spektaklį „M(other)“, o rugsėjo 18 d. – Auksiniu scenos kryžiumi kategorijoje „Geriausias metų spektaklis vaikams ir jaunimui“ apdovanotą „Me two“ / „Savoj krūvoj“ (Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“).

Šokio spektaklyje „M(other)“ choreografė Raimonda Gudavičiūtė šoka su sūnumi Elias ir kelia klausimą, kaip suderinti šeimą ir karjerą. Rezultatas – emocingas, jaudinantis, bet kartu ir kritiškas mamos ir sūnaus duetas, kuriame stengiamasi atsakyti į esminius klausimus ir atverti nuostabų motinystės kompleksiškumą. „M(other)“ – tai kūrinys ne tik tėvams ir jų vaikams, bet ir kiekvienam, žongliruojančiam skirtingais gyvenimo vaidmenimis.

„Me two“ / „Savoj krūvoj“ gimė iš „Low Air“ mokyklos mokinių ir trupės choreografų noro sukurti spektaklį ir kalbėti apie paauglių pasaulį – ne suaugusiojo, o paauglių kalba. Kūrybinė komanda kviečia pabūti paauglio galvoje, o gal jo kambaryje. Tarytum jį išgirsti ar pasikalbėti su juo. Ši erdvė atvira visiems tyrinėti, kalbėti ir kalbėtis. Tiek prieš spektaklį, tiek spektaklio metu. Tiek su kitu, tiek su savimi. Ir nebijoti, o kartais išdrįsti ištarti „aš irgi“. „Būtent ryšys (ne santykiai, o ryšys) su tėvais tampa skaudžiausia ir jautriausia šio pasakojimo apie besibaigiančią vaikystę ir prasidedančią paauglystę nata. Kad ir kokie tėvai būtų, jie – tie, kurių labiausiai reikia, kurių labiausiai trūksta, nesvarbu, kokie savarankiški jaustųsi bręstantieji“, – teigė kritikė Goda Dapšytė.

Rugsėjo programą užbaigsiantis spektaklis bus rodomas rugsėjo 18 d. „Hofo“ kiemo angare Klaipėdoje.

Kai gyvenimą valdys robotai

Belgų trupės „Post uit Hessdalen“ cirko spektaklis „Man Strikes Back“ – tai muzikinis žmonių ir robotų cirko pasirodymas, skirtas šešerių metų ir vyresniems žmonėms bei robotams.

Spektaklyje viskas priklauso nuo žonglieriaus tikslumo ir jėgos, nuo būgnininko greičio ir reakcijos. Iki kol įsimaišo mediniai trikampiai ir užima savo pozicijas. Tuomet koncertas virsta įspūdinga choreografija. Bet kas kam vadovauja? Ir kuriam kurio reikia? Kuo gyvesni trikampiai, tuo žonglieriui sunkiau išlaikyti kamuoliukus ore...

Kritikas Jacoba Waumansas šį pasirodymą apibūdino kaip visišką gaivalą, nes „tai, kas prasideda kaip lengva bravūrinė demonstracija, perauga į linksmą ir jaudinančią kovą tarp žmonijos ir technologijų“.

Spektaklis vyks rugsėjo 11 d. Klaipėdos kultūros fabrike.

Pandeminė vienatvė

Trupės „Wauhaus“ iš Suomijos spektaklis „Flashdance“ buvo sukurtas dar iki pandemijos. Tai dedikacija tamsai. Šiandien spektaklio tema įgyja naują atspalvį, reflektuodama atskirties ir vienatvės tamsą, kurią visi patyrė per dvejus „uždaro“ gyvenimo metus. Spektaklyje tamsa įgauna materialųjį pavidalą – virsta plastine būtybe, kuri skleidžiasi skulptūriniais peizažais arba tiesiogine šio žodžio prasme užgožia žiūrovus. Atskiro žiūrovo patirtis tampa scenos esme: susidūrus su ribotu gebėjimu matyti, atsiveria beribė vaizduotės erdvė. „Flashdance“ pažadina tai, kas yra paslaptinga ir nesąmoninga, ir ragina nebijoti tamsos. Spektaklį bus galima pamatyti rugsėjo 16 ir 17 d. Klaipėdos žvejų rūmuose.

Milžiniškas audinys tampa ir spektaklio „Inbetween“ ašimi. Kūrybinė spektaklio grupė – Sona Ferienčikova, Maria Judova, Alexandra Timpau, kurios dar iki pandemijos lankėsi „Plartformoje“, šiandien teigė, kad „esame susiję labiau nei bet kada anksčiau: keičiamės į masę, kuri bando rasti pusiausvyrą. Mes traukiame ir stumiame vieni kitus...“ Spektaklio metu iš audinio sukuriamos erdvės ir tūriai yra šokėjų derybų rezultatas, kartu ir jų aplinka. Jų stogas, bendras apvalkalas, rūbas ar net oda. Ši laikina derybų erdvė atspindi ne tik šokėjų, bet ir visos visuomenės kovą ir sąveiką, savo vietos po dangumi paiešką. „Inbetween“ vyks rugsėjo 17 d. Klaipėdos kultūros fabrike.

Reprezentacinis renginys

Nuo rugsėjo 8 iki 18 d. festivalis pristatys šešis projektus. Dar keturis parodys spalį ir lapkritį.

Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų šalių meninę patirtį ir kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, naujojo cirko, performanso, muzikos ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės, vykdantis ir edukacinę funkciją – jis supažindina ir ugdo publiką, kad šioji suprastų ir vertintų šiuolaikinę meno raišką.

„Plartforma“ – ilgametis Klaipėdos miesto reprezentacinis festivalis, 2019–2021 m. įtrauktas į strateginių Lietuvos festivalių sąrašą, 2015 m. apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“. Festivalį organizuoja menininkų grupė „Žuvies akis“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Festivalio programa rugsėjį

Rugsėjo 8 d. 19 val., 9 d. 17.30 val. – šokio – fizinio teatro spektaklis „Odisėjas“ („Teatr Nowszy“, Lenkija) Klaipėdos autobusų stotyje (Butkų Juzės g. 9). Žiūrovai kviečiami atsinešti ausines su „minijack“ jungtimi.

Rugsėjo 9 d. 19 val. – šokio spektaklis „(M)other“ (Raimonda Gudavičiūtė, Lietuva, Vokietija) Klaipėdos kultūros fabrike (Bangų g. 5 A). N-8.

Rugsėjo 11 d. 18 val. – muzikinis cirko spektaklis „Man Strikes Back“  („Post uit Hessdalen“, Belgija) Klaipėdos kultūros fabrike (Bangų g. 5 A).

Rugsėjo 16 d. 19 val., 17 d. 19.30 val. – spektaklis „Flashdance“ („Wauhaus“, Suomija) Klaipėdos žvejų rūmuose (Taikos pr. 70).

Rugsėjo 17 d. 18 val. – spektaklis „Inbetween” (Sona Ferienčíkova, Maria Judova, Alexandra Timpau, Slovakija, Rumunija) Klaipėdos kultūros fabrike (Bangų g. 5 A).

Rugsėjo 18 d. 17 val. – šokio spektaklis „Me two“ / „Savoj krūvoj“ („Low Air“, Lietuva) „Hofo“ kiemo angare (Naujoji Uosto g. 3).

Organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių