Drama Žaliakalnyje: sunkiai sergantį sutuoktinį nužudžiusi senjorė taps seniausia Lietuvos kaline?

Kauno apygardos teismas nepasigailėjo senosios Žaliakalnio inteligentijos atstovės Laimutės Teresės Daunienės, kaltintos tyčia nužudžius sutuoktinį dėl jo slaugymo sunkumų. 79-erių metų teisiamoji pasiųsta už grotų. Tiesa, minimaliam už šį nusikaltimą – aštuonerių metų terminui.

Iškalbingos aplinkybės

Ši tragedija įvyko 2020-ųjų rugsėjo 1-osios popietę.

Baudžiamosios bylos, į kurią sugulė ši sukrečianti istorija, duomenimis, jau septynerius metus sunkiai sergantis L.T.Daunienės sutuoktinis, kuriam buvo 82-eji, tada ne per seniausiai buvo po operacijos parvežtas į namus.

Nevaikštančiam ligoniui buvo reikalinga nuolatinė priežiūra. Tam buvo pasamdyta slaugytoja. Šios darbo diena truko aštuonias valandas. Tačiau tądien L.T.Daunienė slaugytoją išleido anksčiau. Šiai išeinant, migdomųjų vaistų gavęs ligonis snaudė.

Laimutė Teresė Daunienė/Justinos Lasauskaitės nuotr.

Remiantis kaltinamuoju aktu, jis buvo nužudytas, tyčia suspaudus kaklą šaliko kilpa ir smaugiant, dar slaugytojos, kuri tądien darbą baigė anksčiau, budėjimo valandomis. Minėtas mocherinis šalikas buvo nuolat ant ligonio krūtinės, kad vėdinant patalpą, jis neperšaltų.

Nors slaugytojos išleidimas anksčiau laiko ir perša prielaidą, kad šiam sunkiam nusikaltimui galėjo būti rengtasi iš anksto, tokių duomenų byloje nėra. Stojus prieš teismą dėl sutuoktinio nužudymo, L.T.Daunienė savo kaltės neneigė, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl taip pasielgė. Ji teigė, kad tiesiog trumpam aptemo protas.

Net nebuvo sulaikyta

Supratusi, ką padarė, L.T.Daunienė paskambino dukrai. Ši, atskubėjusi į įvykio vietą, rado tėtį lovoje be gyvybės ženklų. Ir pranešė apie tai policijai.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl šeimos nario nužudymo, už ką numatytas laisvės atėmimas nuo aštuonerių iki 20 metų arba iki gyvos galvos, L.T.Daunienė net nebuvo sulaikyta įstatymų leidžiamoms 48 valandoms be teismo leidimo, kas gana reta tokiose bylose. Jau tada atsižvelgta į solidų šios aukštąjį išsilavinimą turinčios senjorės amžių bei asmenybę. Jai buvo skirta tik švelniausia kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš gyvenamosios vietos.

Buvo skirta L.T.Daunienei ir stacionarinė psichiatrinė ekspertizė, kurią atlikę Utenos teismo ekspertinio skyriaus specialistai konstatavo, kad ji suvokė savo veiksmus, t.y. gali ir turi už juos atsakyti.

L.T.Daunienės byla išnagrinėta teisme per porą posėdžių. Nukentėjusiąja pripažinta dukra ne tik nepareiškė jai jokio ieškinio, bet ir labai mamos nesmerkė, prašydama teismo, kuo švelnesnės bausmės.

Atsižvelgdamas į tai, kad už šeimos nario nužudymą numatytas tik laisvės atėmimas, prokuroras pasiūlė L.T.Daunienei minimalią už tai gresiančią bausmę – laisvės atėmimą aštuoneriems metams. Jokios amžiaus ribos, po kurios nereikėtų atsakyti už padarytą nusikaltimą, Baudžiamasis kodeksas nenumato. Solidus amžius nėra priskiriamas ir atsakomybę lengvinančioms aplinkybėms, kokiomis yra prisipažinimas bei gailėjimasis.

Tai, ką man dabar daryti? Ar aš jau suimta?

Pakvipo grotomis

Turint galvoje aplinkybes, dėl kurių L.T.Daunienė padarė šį labai sunkų nusikaltimą, teisėsaugininkai linkę akcentuoti, kad nereikia jų painioti su eutanazija, kuri kai kuriose šalyse galima tik to pageidaujant pačiam ligoniui. Niekam nesuteikta teisė atimti gyvybės kitam žmogui. Ir tai – jau ne pirma dėl nužudymo tokiomis aplinkybėmis bent Kauno apygardos teisme nagrinėta byla, nes šio džino paleidimas iš butelio taptų labai pavojingu reiškiniu.

L.T.Daunienei valstybės skirtas advokatas, savo ruožtu, taip pat prašė švelnesnės bausmės jo ginamajai. Ji pati, suteikus teisę į paskutinį žodį, tik apsiverkė ir nesugebėjo nieko pasakyti.

L.T.Daunienės bylą nagrinėjusi Kauno apygardos teismo teisėjų Aušros Vingilės, Algirdo Giedraičio ir Jurgos Vasiliauskienės kolegija šiandien paskelbė, kad nemato pagrindo skirti kaltinamajai sutuoktinio nužudymu švelnesnę bausmę nei už šį nusikaltimą numato įstatymai. Ir pasiuntė ją už grotų aštuoneriems metams, t.y. tokiam terminui, kokio prašė prokuroras. Tačiau iki nuosprendžio įsiteisėjimo L.T.Daunienė palikta laisvėje, nes turi teisę jį apskųsti aukštesnės instancijos teismui.

Laimutė Teresė Daunienė/Justinos Lasauskaitės nuotr.

Nuteistoji, kurios į nuosprendžio paskelbimą niekas iš artimųjų neatlydėjo, klausėsi jai nepalankaus teismo verdikto bejausmiu veidu. O išgirdusi, kad yra siunčiama už grotų, paklausė: „Tai, ką man dabar daryti? Ar aš jau suimta?“ Į, ką jai buvo atsakyta, kad dar turi 20 dienų nuosprendį apskųsti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ieva

Ieva portretas
Močiutė turėtų išteisinti. O ne nutiesus sodinti. Senas žmogus, slaugė neįgalų. Manau kad jai pačiai reikėjo pagalbos. Valdžia turėjo pasirūpinti senoliais. Nemanau kad močiutė iš blogo linkėjimų, žudė. Tikrai ne. Žmogų apėmė neviltis, nematė išeities iš padėties. Dukra kalta kad motinai nepadėjo. Nelankė dažniau ir slaugyti tėvą nepadėjo, o močiutė jau neturėjo jėgų. Neturėtų jos nuteisti, tiek jai liko gyventi. Pati save teisia manau. Turėtų jai atleisti.

Senis

Senis portretas
Mūsų politikams svarbiau narkotikų de kriminalizavimas, lgbt teisės, o štai griežtai kontroliuojama eutanazija- nei šnipt, "neaktualu".

Anonimas

Anonimas portretas
Matosi, kad tarp mūsų yra ir KOPŪSTŲ....
VISI KOMENTARAI 44
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių