V. Makūnas: problemas reikia paversti galimybėmis

Šiuos metus pakaunėje būtų galima pavadinti proveržio laikotarpiu atnaujinant mokyklas, o kitąmet planuojamas smūginis vietų didinimas vaikų darželiuose. Apie tai, kas padaryta 2019-aisiais ir kokios kryptys nubraižytos ateinantiems, kalbamės su Kauno rajono meru Valerijumi Makūnu.

Užprogramuoja problemas

– Kokie Kauno rajono savivaldybei buvo 2019 m.?

– Metai buvo darbingi. Turime ilgalaikių planų, strategiją, dirbome laikydamiesi įsipareigojimų rajono žmonėms. Šiemet mums pavyko akivaizdžiai pasistūmėti sprendžiant švietimo problemas. Džiaugiamės, kad mūsų krašte stabiliai didėja gyventojų skaičius, atsikelia jaunos šeimos, kasmet užregistruojama daugiau gimimų. Tačiau gerėjantys demografiniai rodikliai užprogramuoja ir problemas: priemiestinės mokyklos netalpina pradinukų, trūksta vietų vaikų darželiuose.

Daug žingsnių jau padaryti. Taryba priėmė sprendimą dėl šeimos darželių. Jie pradės veikti nuo kitų metų vasario 1 d. Planuojame, kad taip bus prižiūrimi 135 vaikai. Ikimokyklinio amžiaus vaikų priežiūros paslauga namuose arba nuomojamose patalpose pagal šeimos darželio modelį bus teikiama Akademijos, Domeikavos, Garliavos, Garliavos apylinkių, Ringaudų ir Užliedžių seniūnijose.

Jau pradėjome ir kitus darbus, todėl galiu patvirtinti, kad 2020-ieji bus lūžio metai kuriant naujas vietas darželiuose. Garliavoje ir Akademijoje bus pasatyti moduliniai darželiai. Šią problemą taip pat spręsime pasitelkdami viešojo ir privataus sektoriaus partnerystę – vaikų darželiai bus statomi karščiausiose teritorijose.

– 2019-aisias buvo daug įkurtuvių. Kurios svarbiausios?

– Rugsėjo 1-ąją šventėme dvejas įkurtuves: atnaujintose patalpose įsikūrė Akademijos mokykla-darželis "Gilė" ir Raudondvario Anelės ir Augustino Kriauzų pradinė mokykla. Batniavos mokykloje-daugiafunkciame centre ir Ilgakiemio mokykloje-darželyje šiemet atidarėme dvi ikimokyklinio ugdymo grupes. Baigėme renovuoti Čekiškės Prano Dovydaičio ir Piliuonos gimnazijas, atnaujinome Neveronių, Jonučių ir Linksmakalnio stadionus.

Pagal su VDU pasirašytą sutartį jau veikia Talentingų mokinių akademija. Pagal kitą neseniai pasirašytą susitarimą Akademijos Ugnės Karvelis gimnazija taps VDU gimnazija. Parengtas Visos dienos mokyklos modelis. Jis jau veikia Kačerginės daugiafunkciame centre ir Rokų mokykloje-darželyje.

Pakaunė kaip kasmet gražėjo

– Kokių dar permainų šiemet sulaukta pakaunėje?

– Vykdomas vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros atnaujinimo ir plėtros projektas, vien šiais metais investuota per 1,6 mln. eurų. Įgyvendinant Komunalinių atliekų infrastruktūros plėtros Kauno rajone projektą (1,8 mln. eurų), seniūnijose įrengtos 187 šiuolaikiškos pusiau požeminės ir antžeminės konteinerinės aikštelės.

Keliams ir gatvėms remontuoti šiemet išleista 6,5 mln. eurų, iš jų 2 mln. eurų – savivaldybės lėšos. Praktiškai baigtas įrengti dviračių takas iki Zapyškio, pradėtas tiesti kelias Vilemai–Ežerėlis, rekonstruota Krašto gatvė Neveronyse, link pabaigos juda ir Piliakanio ir Kęstučio gatvių Karmėlavoje rekonstrukcija, išasfaltuota Vyčio Kryžiaus gatvė Alšėnų seniūnijoje.

Kitais metais Kauno rajone bus sukurta apie 1 000 naujų vietų vaikų darželiuose.

Pagražėjusiomis viešosiomis erdvėmis džiaugiasi Kauno rajono miestai: Garliava, Vilkija ir Ežerėlis. Garliavoje įrengtas Kaimynystės parkas. Baigtas Nemuno pakrančių kraštovaizdžio tvarkymo projektas, kompleksiškai sutvarkytas Pyplių piliakalnis, restauruota Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, kitų metų pradžioje baigsime tvarkyti ir jos aplinką.

Kauno rajono savivaldybėje pradėjo veikti vieno langelio principas, gyventojams kokybiškai aptarnauti įrengtos patalpos, įdiegta visa reikiama įranga.

– Savivaldybė skiria daug dėmesio socialinei sričiai ir kultūrai.

– Išties naujovių esama ir čia. Kauno rajono socialinių paslaugų centras įdiegė kokybės sistemą "Equass Assurnace". Ji liudija, kad centro Šeimos gerovės skyriaus teikiamos paslaugos atitinka europinius reikalavimus. Kauno rajono savivaldybė kartu su Kauno krašto neįgaliųjų sąjunga pradeda teikti asmeninio asistento paslaugą.

Kultūroje šie metai buvo išskirtiniai – parengta ir kartu su Kauno rajono savivaldybės partneriais – profesionalaus meno įstaigomis – sėkmingai įgyvendinta Juozo Naujalio 150-ųjų gimimo metinių paminėjimo programa.

Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje paminėtas Antano Juškos 200 metų jubiliejus. Beje, šio muziejaus ilgamečiai vadovai Vida ir Arūnas Sniečkai šiemet pelnė Kultūros premiją. Tęstinis projektas "Šiuolaikinės seniūnijos" (programa "Kaunas – Europos kultūros sostinė") startavo 7-iose Kauno rajono seniūnijose. Išskirtinio pripažinimo sulaukė Neveronių laisvalaikio salės folkloro ansamblis "Viešia", kuriam įteikta "Aukso paukštė", o Samylų kultūros centro folkloro ansambliui "Samylų senolės" – Nematerialaus kultūros paveldo sąvado sertifikatas.

Gairės ateičiai

– Kokie svarbiausi kitų metų planai?

– Transporto sistemos tobulinimas ir naujų vietų sukūrimas vaikų darželiuose yra strateginiai kitų metų Kauno rajono savivaldybės tikslai.

2020 m. didžiausios investicijos bus nukreiptos į švietimą. Pagrindiniu  dalyku taps ikimokyklinio ugdymo vietų kūrimas, nemažinant finansavimo ir kitoms švietimo įstaigoms. Esame pasiryžę kitais metais Kauno rajone sukurti apie 1 000 naujų vietų vaikų darželiuose.

Kursime ir tobulinsime transporto sistemą. Kauno regiono darbo grupė jau dirba kuriant regiono viešojo transporto paslaugos sistemą. Esame pasirengę skelbti viešųjų pirkimų konkursą – užtikrinsime saugų ir kokybišką pakaunės gyventojų atvežimą ir parvežimą iš miesto. Mums labai svarbus ir kultūros laukas. Kiti metai – Kauno rajono 65-mečio, dainų šventės – metai. Kačerginė 2020 m. paskelbta Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Miestelio entuziastų, visuomeninių organizacijų, kultūros darbuotojų, verslininkų, savanorių pastangomis bus kuriami kultūros renginiai, pristatomi garsūs kraštiečiai ir žymūs Kačerginės žmonės.

Gyvenimo kokybės gerinimo srityje vienas iš didesnių projektų bus gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimas visose 25-iose Kauno rajono savivaldybės seniūnijose. Netrukus bus pradėta viešojo pirkimo procedūra.

Kiti metai bus orientuoti į darnios plėtros užtikrinimą. Architektai jau parengė vizualizacijas, kaip turėtų atrodyti kurortinės teritorijos miesteliai: Kačerginė, Kulautuva, Zapyškis. Kuriamos ir kitų vietovių plėtros koncepcijos, atsiras naujų gražių pastatų, mažosios architektūros statinių ir kitų ženklų, susijusių su konkretaus miestelio ir krašto tapatybe.

– Koks džiugiausias šių metų įvykis ir kas buvo deguto šaukštas?

– Labiausiai džiugina, kad Kauno rajonas auga, kad mūsų kraštą renkasi jaunos šeimos. Tai rodo, kad čia yra palankios sąlygos gyventi, dirbti ir kurti.

Nepaprastai didžiuojuosi mūsų bendruomenėmis, be kurių palaikymo mūsų, politikų, darbas sunkiai įsivaizduojamas. Bendruomenių lyderiai ne tik padeda įgyvendinti projektus, gražinti aplinką, bet ir aktyviai gina žmonių interesus, jei to prireikia.

Gražiais pavyzdžiais gali būti Eglės Juozapavičienės ir jos įkurtos Kauno rajono bendruomeninių organizacijų sąjungos veikla, asociacijos "Mūsų teisė" pirmininkės Gretos Varnaitės-Venskienės parengtas Ramučių parko sutvarkymo projektas, kitos iniciatyvos.

Bendruomenės yra savivaldos pamatas ir stiprybė, todėl džiaugiuosi, kad žmonės vis labiau pradeda suprasti, kad gerovė priklauso ir nuo jų pačių.

Nepaisant, kad vyksta neramumai ir supriešinimas žemės ūkio sektoriuje, gražiai bendraujame ir su rajono žemdirbiais, Lietuvos ūkininkų sąjungos Kauno rajono skyriumi. Kai derlių sumažino sausros ir šalnos, skandino liūtys, Kauno rajono savivaldybės taryba žemdirbius atleido nuo viso arba dalies žemės mokesčio. Žinoma, tai labiau simbolinė parama, tačiau sunkiai dirbančius žemdirbius norisi palaikyti, paskatinti. Ūkininkai stojo mūru, kad 99 rajono kaimai nebūtų prijungti prie Kauno miesto.

Deguto šaukštu pavadinčiau tai, kad administracinius dalykus bandoma spręsti nepasirengus. Juk šiuolaikiniame pasaulyje daug problemų galima ir reikia spręsti sutartimis, bendradarbiaujant, konsoliduojant išteklius, o ne kariaujant ir naudojant šantažą.

Supriešinimą Kauno miesto savivaldybės vadovai įskėlė ne laiku ir ne vietoje. Užuot dirbę konstruktyviai, dabar esame priversti tuščiai eikvoti energiją ir kovoti su vėjo malūnais. Dėl to labiausiai kenčia gyventojai.

Kitas deguto šaukštas buvo išpūstas burbulas dėl Zapyškio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios prieigų sutvarkymo. Abiem atvejai yra ir geroji pusė: tie, kas nežinojo, kur yra Zapyškio bažnyčia ar Kauno rajonas, šiemet tikrai sužinojo.

Visada stengiuosi remtis pozityviais dalykais net ir esant sunkioms, nemalonioms situacijoms. Sunkumai užgrūdina ir padeda siekti dar geresnių rezultatų – juk problemas galima paversti galimybėmis.

Visiems irgi norėčiau palinkėti: matykime šviesą net juodžiausioje tamsoje, įžvelkime gėrį kiekviename žmoguje, kiekvienoje situacijoje. To mus moko ir šv.Kalėdų stebuklas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dalia

Dalia portretas
Labai geras meras, rūpinasi žmonėnis, daro gerą, seniai toks žmogus buvo valdžioje. Sėkmės jam ir laimės!

O tai

O tai portretas
Dabar Matijošaitis pats jau nebekalba ir į laikraštį neberašo? Trolius samdo? Taigi, viskas ko gero nuperkama ...

puiku

puiku portretas
Puikiai tvarkosi Kauno rajonas. Stiprybės ir sėkmingų 2020!
VISI KOMENTARAI 33
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių