Teisme toliau kunkuliuoja aistros?

Jau beveik dveji metai, kai vienas didžiausių Lietuvos teismų – Kauno apylinkės teismas – neturi nuolatinio vadovo. Neslepiama, kad tokia situacija nenormali, mikroklimatas teisme – prastas.

Taryba stebi

Kauno apylinkės teismui vis dar vadovauja laikinasis vadovas  Arūnas Purvainis. "Kauno diena" rašė, kad jo vadovavimo laikotarpiu pažiro dosnus priedų lietus teismo darbuotojams. Tiesa, ne visiems ir ne visiems vienodai dosnus.

Tačiau piniginiai priedai, kurių skyrimą ir dydį lėmė, pasak laikinojo vadovo, darbuotojo veiklos rezultatai, nesumažino įtampos ir nepagerino mikroklimato Kauno apylinkės teisme.

Dar praėjusių metų pabaigoje Kauno apylinkės teismo teisėjai kreipėsi į Kauno apygardos teismo pirmininką dėl laikinojo vadovo A.Purvainio administravimo ypatumų. Tokį raštą teisėjai pateikė ir Teisėjų tarybai bei prezidentūrai.

Arūnas Purvainis

Apie tai rašė ir "Kauno diena", tačiau iki šiol iš šių institucijų – mirtina tyla.

Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas per atstovę spaudai perdavė, kad teisėjų taryba pasirinko stebėtojų poziciją. Aiškintis situaciją esą pavesta išoriniam administratoriui – Kauno apygardos teismui.

Kauno apygardos teismo pirmininkui Nerijui Meilučiui neeilinė situacija Kauno apylinkės teisme nebuvo naujiena. "Kaip ir anksčiau buvau minėjęs, mikroklimato negalėčiau pavadinti pakankamu, kad visi teisme dirbantys asmenys galėtų jaustis patogiai ir be rūpesčių vykdyti savo funkcijas", – patvirtino N.Meilutis.

Pasak teisėjo, šiais metais numatyta atlikti planinį tikslinį Kauno apylinkės teismo pirmininko įgyvendinamos vidinio teismo administravimo veiklos, susijusios su teisėjų ir teismo personalo darbo krūvio stebėsena, tolygaus darbo krūvio paskirstymo ir bylų perdavimo kitiems teismo rūmams efektyvumo patikrinimą.

"Kada patikrinimas bus atliktas, tada ir bus galima išsamiai aptarti teismo veiklos rezultatus. Taip pat pats teismas privalo parengti savo veiklos metinę apžvalgą ir ją viešai pristatyti, todėl su ja taip pat galės susipažinti ir visuomenė. Tačiau galiu pasakyti, kad nė iš vieno kito apygardos teismo veiklos teritorijoje esančio apylinkės teismo tiek skundų nesu gavęs, o tai rodo, kad problemų šiame teisme yra", – situaciją Kauno apylinkės teisme apibūdino Kauno apygardos teismo pirmininkas.

Maža detalė, kad tie rezultatai greičiausiai bus jau po atrankos į į Kauno apylinkės teismo pirmininkus, kurioje vienas iš pretendentų yra šiuo metu laikinu vadovu paskirtas teisėjas A.Purvainis, dėl kurio administracinių gebėjimų ir veiksmų sunerimę teismo darbuotojai.

Mikroklimato negalėčiau pavadinti pakankamu, kad visi teisme dirbantys asmenys galėtų jaustis patogiai ir be rūpesčių vykdyti savo funkcijas.

Pirmininko paieškos

Vasario 10 d. Nacionalinė teismų administracija skelbia planuojamą pretendentų į Kauno apylinkės teismo pirmininko pareigas atrankos komisijos posėdį. Žinoma, tai nereiškia, kad tą pačią dieną bus aišku, kuris iš pretendentų bus paskirtas vadovauti Kauno apylinkės teismui. Atrankos komisija įvertins pretendentus balais ir perduos Prezidentui. Šalies vadovas tars savo žodį. Tada jau atrinktą pretendentą galutinai palaimins Teisėjų taryba.

Dar viena detalė – Teisėjų tarybos pirmininkas A.Valantinas vasario 20 d. pakvietė Kauno apylinkės teismo teisėjus į susitikimą. "Vyksiantis Teisėjų tarybos narių susitikimas su Kauno teisėjais buvo suplanuotas dar pernai. Tokie Teisėjų tarybos ir teismų susitikimai yra įprasta praktika aptariant teismo ir teismų sistemos veiklai aktualius klausimus", – A.Valantinas teigė, kad šis susitikimas nėra siejamas su konkrečiu įvykiu – Kauno apylinkės teismo pirmininko atranka.

Tai reiškia, kad anksčiau minėtas Kauno apylinkės teismo pirmininko įgyvendinamos vidinio teismo administravimo veiklos patikrinimas ir Teisėjų tarybos susitikimas su daugiausia skundų turinčio Kauno apylinkės teismo teisėjais neturės jokios įtakos renkant pirmininką ateinančiai penkerių metų kadencijai.

Atrankos į Kauno apylinkės teismo pirmininkus jau paliko įspūdingą šleifą per pastaruosius bevaldystės metus teisme. Dvi skelbtos atrankos į šią teismo poziciją sugriuvo. Pirmojoje dalyvavusių teisėjų – Laimos Šeputienės ir Anitos Sereikienės – Pretendentų į teisėjus atrankos komisija neatrinko ir pasiūlė skelbti naują atranką.

Laima Šeputienė (dešinėje) ir Anita Sereikienė (kairėje)

Antrojoje taip pat dalyvavo du kandidatai – jau minėtas laikinasis teismo vadovas A.Purvainis ir šio teismo teisėja Indrė Averkienė. Šį kartą Pretendentų į teisėjus atrankos komisija pripažino tinkamais vadovauti Kauno apylinkės teismui abu pretendentus. Gavusi tokią išvadą, tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirinko A.Purvainio kandidatūrą.

Dideliam prezidentūros ir greičiausiai A.Purvainio akibrokštui, pasirinkto kandidato įtvirtinimui pasipriešino Teisėjų taryba. Galutiniame tarybos balsavime A.Purvainiui pritrūko dviejų balsų. Nemenką įtaką tokiam sprendimui galėjo turėti anoniminė Kauno apylinkės teismo darbuotojų apklausa. Daugiau kaip pusė apklaustųjų nurodė, kad A.Purvainis netinkamas eiti teismo pirmininko pareigas.

Entuziazmas neatvėso

Nesėkmė antroje atrankoje neatvėsino A.Purvainio entuziazmo ir noro vadovauti Kauno apylinkės teismui. Pernai rugsėjį paskelbtoje atrankoje yra trys Kauno apylinkės teismo teisėjų pavardės – Giedrė Jakštienė, Sigita Meškauskienė ir A.Purvainis.

Kokių netikėtumų galima tikėtis iš trečiosios atrankos? "Kai vyks konkrečių personalijų svarstymas, bus vertinama visa turima informacija, gaunama tiek iš kolektyvo, tiek iš išorinio administratoriaus", – "Kauno dienai" yra sakęs A.Valantinas.

Vis dėlto anonimais norėję išlikti "Kauno dienos" šaltiniai tikina, kad įtampa apylinkės teisme nenuslūgo. Tiesa, po teisėjų kreipimosi buvo neplaninis tikslinis patikrinimas. Komisijai vadovavo buvęs Kauno apylinkės teismo pirmininkas, šiuo metu Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkas Mindaugas Šimonis.

"Susirinkime teisėjai ir teismo administracija aptarė principines nuostatas dėl teisėjų padėjėjų darbo organizavimo, jų priskyrimo teisėjams, stabilumo užtikrinimo, operatyvaus atrankų į laisvas teisėjų padėjėjų, teismo posėdžių sekretorių pareigybes inicijavimo, darbo krūvio vienodinimo tarp skirtingų Kauno apylinkės teismo rūmų užtikrinimo, pasiekė bendrą sutarimą", – teigė M.Šimonis.

Jis tikino, kad objektyviai sunku įvertinti Kauno apylinkės teisme esantį mikroklimatą, nes ten nedirba jau beveik penkerius metus. "Vis dėlto institucija šiandien susiduria su organizaciniais ir vidiniais sunkumais, taip pat ir mikroklimato problemomis, tačiau tai priklauso ne tik nuo teismo vadovybės, bet ir nuo pačių teisėjų ir kitų teismo tarnautojų", – pareiškė komisijos pirmininkas.

M.Šimonis sutiko, kad teisme dirbančių žmonių mikroklimatui turi būti skiriamas didelis dėmesys. "Teisėjai nuolat patiria didelį stresą, nes kasdien tenka spręsti didelę įtampą turinčius ginčus, ir kartu vertinti jautrias situacijas, nagrinėti baudžiamąsias bylas, išgyventi su nusikaltimų aukomis jų nelaimes", – darbo ypatumus išskyrė M.Šimonis.

Nesiveržia administruoti

Šiuo metu skelbiamose atrankose Kauno apylinkės teismas laukia pretendentų ir į teisėjus atrankos. Būtent šioje skiltyje pretendentų gausa stebina – net devyniolika, priešingai nei į pirmininko pareigas – tik trys. Aiškinama, kad tokie kontrastai natūralūs.

Nors oficialiai teigiama, kad sutarimas pasiektas, prieš pretendentų į vadovus atranką Kauno apylinkės teismą slegia įtampa.

"Manyčiau, yra bendra problema visuose Lietuvos teismuose, kad teisėjai nesiveržia būti kartu ir administratoriais – pirmininkais, pavaduotojais ar skyrių pirmininkais. Kalbant konkrečiai apie Kauno apylinkės teismą, galbūt viena iš priežasčių, kuri lėmė tai, jog teisėjai iš kitų teismų nepareiškė noro dalyvauti šioje atrankoje, yra tai, kad Kauno apylinkės teismas yra antras pagal dydį teismas Lietuvoje, iš viso šiame teisme yra virš 400 darbuotojų, pats teismas susideda iš keturių rūmų – Kauno miesto, Kėdainių, Jonavos ir Kaišiadorių, todėl administruoti tokio dydžio teismą yra labai sudėtinga, įvertinant dar ir tai, kad pats pirmininkas taip pat privalo ne tik administruoti, bet ir nagrinėti bylas", – situaciją vertino Kauno apygardos teismo pirmininkas N.Meilutis.

Nacionalinės teismų administracijos puslapyje skelbiama ir dar viena atranka į Kauno apylinkės teismo pirmininko pavaduotojus. Paskelbimo data nurodoma praėjusių metų balandis.

Skelbiamos ir pretendentų pavardės. Tarp jų antroje atrankoje į teismo pirmininkus pretendavusi teisėja I.Averkienė ir teisėjai Judita Sungailaitė bei Audrius Meilutis. Pastarasis pretendentas yra išorinio Kauno apylinkės teismo administratoriaus, Kauno apygardos teismo pirmininko N.Meilučio brolis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

pimpim

pimpim portretas
Reiskia gerai dirba, jeigu kyla teiseju nepasitenkinimas

V.S.

V.S. portretas
Ir čia šituose rūmuose nesaintaika tvyro. Tai ko norėti iš kitų institucijų darbo, jai ir čia nėra geros atmosferos dirbti, ir mums eiliniams spėlioti dėl ko tai vyksta labai sunku. Tačiau vadovas turi būti kompetetingas, vienyti kolektyvą, o svarbiausia pasitikėjimas teismais, nes jis šiuo metu labai žemas. Kolektyvas yra didelism ir visiems turi būti vienodos sąlygos vykdyti teisingumą, tačiau gyvenimiška patirtis per sukauptą gyvenimo patirtį sako, buk lojalus savo viršininkui, girk jį, palaikyk jį ir visuomet gausi jo palaikymą.

Matosi

Matosi portretas
Užsakytas straipsnis prieš dabartinį vadovą. Kai kurie teisėjai iš pavydo niršta, kad ne jiems premijas išrašė. Tiem, kas nešvarius darbus suka ir trukdo Purvainis, o normalūs dirba, o ne pagalius kaišioja, patys turbūt bijo, kad išlys jų nešvarūs darbeliai.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių