- Vilija Žukaitytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugiabutyje gyvenanti kaunietė praėjusią savaitę sulaukė nelauktos viešnios – tualete aptiko gyvą žiurkę. Padaro išsigandusi moteris puolė skambinti kenkėjų naikintojams.
Daugiabutyje gyvenanti kaunietė praėjusią savaitę sulaukė nelauktos viešnios – tualete aptiko gyvą žiurkę. Padaro išsigandusi moteris puolė skambinti kenkėjų naikintojams.
„Nors su graužikais susiduriame kasdien, tačiau šis skambutis mums buvo gana netikėtas“, – portalui kaunodiena.lt sakė bendrovės „Dezinfa“ atstovė Giedrė Krupavičiūtė.
Kaunietės nemaloni akistata laukė pakėlus klozeto dangtį – žiurkę ji pamatė plaukiojančią vandenyje. Tačiau kol graužikų naikinimo tarnyba atvažiavo, įsibrovėlė pati išplaukė į nuotekų vamzdynus.
Anot biologo Liutauro Grigaliūno, tualete plaukiojančios žiurkės neturėtų stebinti, nes jos puikios plaukikės ir po vandeniu geba išbūti iki 3 minučių. Be to, nuotekų sistemos – vienas pagrindinių jų keliavimo būdų.
Graužikai šaltuoju metu laiku traukia į gyvenamuosius namus, nes ieško maisto bei šiltos ir saugios pastogės. Dažniausiai žiurkės gyvena nuotekų vamzdžiuose, rūsiuose, laiptinėse.
Kenkėjų kontrolės ekspertas perspėja, kad priemonių imtis reikėtų net ir tuo atveju, jei gyventojai graužikus pastebi ir lauke, o ne vien gyvenamosios patalpose.
„Šie aštriadančiai graužikai perneša žmonių ir naminių gyvūnų sveikatai pavojingas ligas: salmoneliozę, leptospirozę, tuliaremiją, jersiniozę. Jie taip pat platina blusas, erkes, kurios gali pernešti infekcinių ligų sukėlėjus. Išbadėjusios žiurkės gali suėsti net naminių paukščių, triušių jauniklius”, – perspėjo L. Grigaliūnas.
Jeigu išgirdote krebždesius sienose, lubose, jaučiate stiprų į amoniaką panašų kvapą, pamatėte skyles prie grindjuosčių, urvelius pastatų išorėje, susuktus lizdus iš laikraščių ar audinių skiaučių už šaldytuvo ar spintelių, 10-14 mm ilgio kūgio formos tamsias išmatas – tai požymiai, signalizuojantys, jog būste yra nekviestų svečių.
Tačiau išnaikinti žiurkes pakankamai sudėtinga. Žiurkės gali būti labai nuovokios – pastebėjusios žuvusias drauges, jos gali nuodų ir negraužti.
„Siekiant išnaikinti graužikus labai svarbu įvertinti situaciją ir gebėti parinkti tinkamą naikinimo priemonę, kad ji būtų ir veiksminga, ir saugi. Pavyzdžiui, jei namuose yra vaikų ar augintinių, rekomenduojama nepilti masalo atvirose vietose – žiurkės ir pelės linkusios išnešioti jauką po teritoriją. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į naudojamų priemonių kiekį – jų turėtų būti nei per mažai, nei per daug. Graužikus galima naikinti nuodais, spąstais, lipniomis lentelėmis”, – patarė L. Grigaliūnas.
Ekspertai rekomenduoja po naikinimo nepamiršti ir profesionalios dezinfekcijos, siekiant išvengti graužikų platinamų ligų.
Prevencinės priemonės prieš graužikus:
Labai svarbu pasirūpinti maisto produktais ir vandeniu – jie turi būti laikomi graužikams nepasiekiamose vietose. Pavyzdžiui, žiurkės itin mėgsta šviežią mėsa, žuvį, grūdus, pelės – daržoves, vaisius, sausainius.
Buitinės atliekos taip pat turi būti uždengiamos sandariai, reguliariai šalinamos.
Svarbu pasirūpinti patalpų sandarumu. Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti.
Ekspertai rekomenduoja gerai apžiūrėti ir praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas. Pastatų išorėje galima išdėlioti dėžutes, kuriose paliekamas apnuodytas jaukas, arba gyvagaudžius spąstus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Su meile – nuo bendruomenės: Kauno senamiestyje suspindo eglutė
16 metų pagrindinę Kauno eglę Rotušės aikštėje kūrusi menininkė Jolanta Šmidtienė šįkart pateikė improvizaciją: padabino eglę M. Valančiaus gatvėje. ...
-
Seserų benediktinių jubiliejus: kviečia džiaugtis kartu1
„Kasdien siunčiame maldas į dangų už kiekvieną žmogų“, – sako sesuo Gabrielė, priklausanti vienuolių bendruomenei, kuri dabar mini neeilinį jubiliejų. ...
-
Pienocentrą Kaune valdanti įmonė dėl paveldosaugos pažeidimų neteks miesto paramos1
Kauno Laisvės alėjoje esančių Pienocentro rūmų savininkas dėl Kultūros paveldo departamento (KPD) nustatytų fasado tvarkybos pažeidimų neteks miesto paramos, tačiau galės jos prašyti vėl, sako savivaldybė. ...
-
Įžiebtos Vilniaus ir Kauno Kalėdų eglės: kuri žaliaskarė jums gražesnė?19
Kaunas ir Vilnius jau įžiebė savo Kalėdų egles. Kaip ir kasmet, pasipylė diskusijos, kuri žaliaskarė šiemet gražesnė. ...
-
Energijos užtenka ir mokslams, ir savanorystei
Ringaudiškis Antanas Venskūnas – Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentas, savanoris, mielai kimbantis tvarkyti fortus ir aktyvus Kauno rajono gyventojas. „Kauno diena“ kviečia iš arčiau susipažinti su Rindaugų bendr...
-
Kaune užbaigtos antrojo A. Meškinio tilto statybos30
Automagistralėje ties Kaunu baigtos antrojo A. Meškinio (Kleboniškio) tilto statybos, praneša „Via Lietuva“. ...
-
LSMU Kauno ligoninės ortopedai traumatologai pacientus priims šiuolaikiškose patalpose15
Iki šiol Gedimino gatvėje paslaugas teikę traumatologai ruošiasi įkurtuvėms naujose erdvėse Šilainiuose. Kauno miesto tarybai pritarus, baigtas statyti Ortopedijos traumatologijos korpusas su moderniomis operacinėmis, palatomis, kons...
-
Kauno rajone įžiebta Kalėdų eglė! (vaizdo įrašas)6
Penktadienio vakarą Raudondvario dvare įžiebta pagrindinė Kauno rajono Kalėdų eglė. ...
-
Literatūros vaidmuo krizės metu – kokią galią turi rašytojai?5
Įvairių krizių purtomoje Europoje ne vienus metus stebimas visuomenės susiskaldymas ir radikalių jėgų kilimas. Kokia rašytojų ir poetų įtaka susiklosčius šiai situacijai? Ar jie gali suteikti žodį nutildytiems balsams ir inicijuoti p...
-
Paslapties šydu apgaubtas benediktinių 400 metų kelias2
400 metų pačiame Kauno viduryje, apgaubtas paslapties ir šviesos šydu, stūkso Benediktinių vienuolynas su Šv. Mikalojaus bažnyčia. ...