Skandalingas virsmas Žaliakalnyje: iš medinuko į daugiabutį Pereiti į pagrindinį turinį

Skandalingas virsmas Žaliakalnyje: iš medinuko į daugiabutį

2017-03-03 03:00

Žaliakalnio gyventojai atsitiktinai sužinojo, kad jų pašonėje vietoje nedidelio medinuko iškils daugiabutis. Kaimynai piktinasi, kad pažeidžiami įstatymai, tačiau verslininkai nukerta – viskas teisėta.

Agresyvus projektas

K.Genio gatvės gyventojai stveriasi už galvų – jų kaimynystėje pradėta projektuoti keturių aukštų daugiabutį pastatą. Jo vietoje seniau stovėjo mažas medinis namukas. Kauniečiai piktinasi, kad vos 7 a sklype toks didelis pastatas tiesiog netilps, todėl bus pažeistos jų teises.

"Reikėtų pradėti nuo to, kad gyventojai nebuvo informuoti apie šį projektą. Sužinojome visai atsitiktinai. Jei nebūtumėme patys domėjęsi, vieną dieną po langais jau matytume monstrą", – stebėjosi vietos gyventoja Edita.

"Seniau ten medinukas stovėjo. Kažkas jį nupirko, pamatus išdraskė. Galvojome, kad ką nors gražaus pastatys, o čia – daugiaaukštis", – nuostabos neslėpė Egidijus V.

K.Genio g. 14 sklypas ribojasi su penkiais nuosavais namais, iš kitos pusės – su keliais daugiaaukščiais. Aplinkiniai gyventojai baiminasi septyniolikos butų pastato kaimynystės. Pastatas užstos saulę, padidės triukšmas. Ir taip siauros gatvės dar labiau bus užkimštos automobiliais.

Žaliakalnio gyventojus stebina, kad keičiant sklypo paskirtį iš vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų į daugiabučių pastatų, niekas neprašė jų sutikimo.

"Tiesiog taip agresyviai nori įsprausti daugiabutį į maždaug sodo namelio sklypą. Mes nesame prieš statybas, tačiau pasisakome už tokias, kurios nepažeidžia įstatymų. Jei tai patvirtins, bus tikra nesąmonė", – tęsė gyventoja Edita.

Neišlaikyti atstumai

Pagal pateiktus projektinius pasiūlymus nurodoma, kad keturių aukštų namas užimtų beveik pusę viso sklypo teritorijos, jo aukštis – 14,5 m.

"Projektuojamas pastatas savo tūriu ir architektūros išraiška neišsiskirs aplinkoje, nesudarys vizualinės taršos, netrukdys autentiškos Kauno Žaliakalnio aplinkos suvokimui", – rašoma projektinių pasiūlymų dokumente.

Jei nebūtumėme patys domėjęsi, vieną dieną po langais jau matytume monstrą.

Tokie teiginiai šokiravo kaimynus. Jų teigimu, tokie pareiškimai prasilenkia su įstatymais, nes nėra išlaikomi atstumai.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius aiškino, kad pagal Statybos techninį reglamentą, 3 m atstumu nuo sklypo ribos pastato bet kokių konstrukcijų aukštis negali būti didesnis kaip 8,5 m. Didesniais atstumais statinių konstrukcijų aukštis gali būti didinamas išlaikant reikalavimą, kiekvienam papildomam daugiau kaip 8,5 m aukščio metrui atstumas didinamas po pusę metro.

"Šiame punkte nurodyti atstumai gali būti mažinami gavus besiribojančio žemės sklypo savininko ar valdytojo rašytinį sutikimą", – komentavo specialistas, patvirtindamas gyventojų nuogąstavimus.

Pagal planuojamą daugiaaukščio pastato aukštį, atstumas nuo pastato iki sklypo ribos turėtų būti beveik dvigubai didesnis, nei nurodyta dokumentuose. Sklypo kaimynai tikina, kad tokiu atveju tilptų ne didesnis nei įprastas dviejų butų namas.

"Jei statys pagal reikalavimus, iš to projekto nieko neliks", – replikavo šalia minėto sklypo gyvenantis Gintautas.

"Tikrai vėl kreipsimės į Kauno miesto savivaldybę, Statybų inspekciją, nes atstumai tikrai nėra išlaikomi. Juk turi būti logika ir išlaikytas žmogiškumas. Būtumėme anksčiau raštus rašę, tačiau tik dabar viskas į viešumą išlindo", – pasakojo Egidijus.

Bandė slapukauti?

K.Genio ir Eivenių gatvėse gyvenantys kauniečiai išsireikalavo, kad apie projektą būtų paskelbta visuomenei. Tiesa, oficialus skelbimas atsirado tik pradėjus skambinti į savivaldybę.

"Mano tėvai pensininkai, šiek tiek naudojasi kompiuteriu, tačiau ne tiek, kad galėtų savivaldybės puslapyje sekti, kada ir koks projektas bus viešinamas. Aš ir pati porą valandų ieškojau projektų viešinimo tvarkos aprašo. Vadinasi, turi specialiai nuolat ieškoti, kitaip po langais vieną dieną pamatysi kokį nors angarą", – pasipiktinimo neslėpė kaunietė Edita.

Kaimynai sužinojo, kad viešas daugiabučio projekto pristatymas kovo 8 d. vyks Vilniaus gatvėje. Čia projekto autoriai išklausys gyventojų pastabas ir jas turėtų perduoti savivaldybei, tačiau kalbinti aplinkiniai gyventojai abejoja tokio susitikimo reikšme.

"Kas iš tokio pristatymo, jei nedalyvaus savivaldybės specialistai? Kas turėtų rašyti protokole mūsų pretenzijas? Mes patys turime visus skundais užversti, kad būtų pamatyta, jog ne pagal normas bus statoma, ar jie turi išklausyti ir pateikti? Jei protokolą rašys tos įmonės atstovai, iš kur mums žinoti, kad pretenzijos tikrai bus perskaitytos atsakingų institucijos darbuotojų?" – vienas po kito abejones sėjo su "Kauno dienos" žurnalistais susitikę gyventojai.

Tik pasiūlymai

Pasak K.Genio gatvės gyventojų, į Kauno miesto savivaldybę jie kreipėsi kelis kartus. Telefonu specialistai buvo pasakę, kad nėra dėl ko jaudintis, nes kol kas statybos neprasidėjo, esą nėra net paties projekto, o tik projektiniai pasiūlymai. Be to, ir statybų leidimas dar nėra išduotas.

E.paštu gyventojai buvo gavę atsakymą, kad bendrovė "Mada", kuriai priklauso sklypas, turi pateikti pasiūlymus grafine išraiška, prieš tai juos apsvarstę su gretimų sklypų savininkais ir naudotojais.

Tą patį kartojo Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas N.Valatkevičius "Kauno dienos" žurnalistams.

"Susirinkimas dar neįvyko. Tik po jo savivaldybei bus pateiktas protokolas su priedais. Tada savivaldybė pateiks savo pastabas. Kol kas čia yra projektiniai pasiūlymai, o ne projektas, jis pats dar nėra parengtas. Savivaldybė projektiniams pasiūlymams pritars arba ne", – tikino vedėjas.

Vis dėlto jo pasisakymas nenuramino K.Genio gatvės gyventojų. Jų teigimu, Kaune buvo ne vienas atvejis, kai apeinant galiojančią tvarką staiga prasidėdavo prieštaringai vertinamos statybos.

Bėdų nemato

Bendrovės "Mada", kuri ruošiasi statyti keturių aukštų gyvenamąjį namą, direktorius Mindaugas Česnulis tikino, kad šiuo metu vyksta projekto viešinimo etapas, tad gyventojai esą gali laisvai išreikšti savo pretenzijas.

"Mes planuojame statyti daugiabutį praktiškai daugiabučių namų kieme. Pagal bendrąjį planą teritorija yra skirta daugiaaukščių, aukšto intensyvumo namų statybai. Iš dviejų pusių sklypą supa daugiabučiai, o iš kitų – vienbučiai. Aš vertinčiau taip: šie vienbučiai namai yra įsiterpę tarp daugiabučių, o ne atvirkščiai", – bandė aiškinti M.Česnulis.

Įmonės vadovas tikino, kad žemės sklypo paskirtį jie pakeitė esą pagal visus galiojančius įstatymus ir nereikėjo dėl tokio sprendimo atsiklausti besiribojančių sklypų savininkų. Paklausus jo apie atstumus, M.Česnulis tikino, kad jie esą išlaikomi.

"Galutinis aukštis yra 14,5 m, tačiau namas yra kaip tortas. Paskutinis aukštas yra aukštesnis, tačiau jis – siauresnis, užima mažiau ploto, todėl atstumas iki sklypo ribos išeina didesnis, ir tai atitinka reikalavimus", – savo skaičiavimus aiškino "Mados" direktorius.

Projekto viešinimo eiga

Pasak Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos vyriausiosios specialistės Vidos Aliukonienės,  statytojas, parengęs statinio projektinius pasiūlymus ir prašymą, apie tai informuoti visuomenę teikia savivaldybės administracijos direktoriui ar jo įgaliotam tarnautojui. Jis statytojo prašymą ir pateiktus dokumentus per tris darbo dienas nuo jų gavimo kartu su pranešimu paskelbia (pateikia nuorodą) savivaldybės interneto svetainės pirmajame puslapyje.

Statytojas, po pranešimo paskelbimo savivaldybės interneto svetainėje, per tris darbo dienas privalo įrengti prie statybos sklypo ribos stendą su šiame punkte išvardyta informacija arba šią informaciją registruotais laiškais pateikti kaimyninių žemės sklypų valdytojams, naudotojams, daugiabučių gyvenamųjų namų bendrojo naudojimo objektų valdytojams. Prie statybos sklypo ribos įrengtą stendą privaloma laikyti ne mažiau kaip dešimt darbo dienų nuo stendo prie statybos sklypo ribos įrengimo dienos.

Paskelbtame pranešime, stende ir (ar) registruotuose laiškuose greta kitų duomenų nurodoma informacija, iki kada ir kaip iki viešo susirinkimo visuomenės atstovai projektuotojui gali teikti pasiūlymus dėl projektinių pasiūlymų, kur ir kada vyks viešas susirinkimas (adresas, laikas).

Projektuotojas po viešo susirinkimo per tris darbo dienas parengia priimtų ir motyvuotai atmestų iki viešo susirinkimo ir jo metu pateiktų pasiūlymų įvertinimą su paaiškinimais, kaip atsižvelgta į pateiktus pasiūlymus, surašo viešo susirinkimo protokolą. Pasiūlymus pateikusiems visuomenės atstovams projektuotojas per penkias darbo dienas po viešo susirinkimo atsako raštu. Atmesdamas pasiūlymą, projektuotojas nurodo pasiūlymo atmetimo motyvus.

"Nurodyta tvarka gyventojai turi gauti atsakymus į visus juos dominančius klausimus. Jeigu nustatytos visuomenės informavimo apie numatomą statinių projektavimą ir dalyvavimo svarstant statinių projektinius pasiūlymus nesilaikoma, galima apie tai pranešti Statybos inspekcijai", – teigė V.Aliukonienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų