Policijos skyrius, kurio sėkmės galima pavydėti

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Ataskaitiniame Kauno policijos susirinkime Generalinis komisaras Linas Pernavas negailėjo miestiečiams gerų žodžių. Pagrindinis akcentas – vos metus skaičiuojantis Nusikalstamų veikų registravimo skyrius. Kuo policijai ir visuomenei naudingas naujas padalinys?

Visi įvykiuose

"Užeikite. Čia pareigūnų kabinetas", – "Kauno dienos" žurnalistus pasitiko iš pirmo žvilgsnio trapi šviesiaplaukė moteris. Audrai Giedraitienei buvo patikėta vadovauti naujai steigiamam skyriui, kurio veiklos sėkmės gali pavydėti kitų apskričių policija. "Oi, nėra. Visi išvykę dirbti", – skyriaus vadovė mestelėjo žvilgsnį į kabinetą, kuriame į kompiuterį buvo įnikęs vienintelis pareigūnas.

Vidutiniškai septyni tyrėjai per parą reaguoja į 42–88 įvykius, pradeda 20–30 ikiteisminių tyrimų. Per praėjusius metus net 60 ikiteisminių tyrimų skyriaus pareigūnai baigė trumpiau nei per 24 val., o pats procesas užtruko 2–4 val.

Tai tik keletas statistinių rodiklių, kuriuos naujai suformuotas skyrius pasiekė po iškeltų jiems tikslų. Ieškant galimybių kuo efektyviau ir operatyviau reaguoti į pranešimus apie nusikalstamas veikas, pernai Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato sukurtas naujas padalinys – Nusikalstamų veikų registravimo skyrius.

"Įsteigus šį skyrių, sumažėjo ikiteisminio tyrimo trukmė, pagerėjo surinktų medžiagų kokybė", – naujokus gyrė Kauno policijos viršininko pavaduotojas Darius Pliavga.

Operatyvi komanda

Padalinio pareigūnų veikla organizuota taip, kad jie operatyviai vyksta į nusikaltimų vietas. Kartu važiuoja Kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai. Tai reiškia, kad pėdsakų paieška vyksta sklandžiai. Skirtumas tas, kad anksčiau atvykdavo tyrėjai, o tik paskui ir tik tuo atveju, jeigu reikia, atvyksta kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai.

Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus pareigūnai ir kriminalistinių tyrimų skyriaus pareigūnai iš karto atvyksta kaip komanda. Pėdsakų paieška ir pėdsakų paėmimas atliekama iš karto, šio veiksmo nereikia kartoti.

Kitas skyriaus prioritetas – tyrimą atlikti per kuo trumpesnį laiką. "Mes ne tik reaguojame į įvykius ir surenkame visą medžiagą ikiteisminiam tyrimui pradėti, bet atliekame ikiteisminius tyrimus, kurie užtrunka 24 arba 48 val.", – skyriaus galimybes dėstė A.Giedraitienė. Išlieka ir ilgesnį laiką trunkantys tyrimai, tačiau su jais dirbama anksčiau galiojusia tvarka.

Tokia policijos darbo specifika susiformavo keliant klausimus apie tai, ar tikrai reikia kam nors perduoti medžiagą, jei yra aiškus įtariamasis, jis prisipažįsta, o visa medžiaga – pareigūno rankose. Idėja buvo ta, kad tyrimą galima baigti greitai, neapkraunant kitų policijos, prokuratūros ar dar kokių nors institucijų papildomu darbu, dokumentų rašymu.

Stulbinamas ekonomiškumas

"60 bylų buvo baigta per vieną darbo dieną. Tai valstybei kainavo tik 538 eurus. Jei toks pat bylų skaičius būtų užtrukęs 14 dienų, nepaisant, kad tai vyktų pagreitinto proceso tvarka, būtų kainavę beveik 8 tūkst. eurų", – skaičiais žongliravo A.Giedraitienė.

Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus viršininkės pateiktą aritmetiką patvirtino tyrimų įkainiai: jei tyrimas trunka vieną dieną, jo įkainis – 9 eurai, 14 dienų trunkantis tyrimas atsieina 128 eurus, o 3 mėnesius trunkantis tyrimas valstybei kainuoja 567 eurus.

Ekonominė naujojo skyriaus nauda ne tik finansinė. Dažno mėgstamas posakis, kad laikas – pinigai, šiuo atveju labai tinkamas. Pasikeitė ir pareigūnų darbo metodai. Į nusikalstamas veikas pareigūnai vyksta ginkluoti supaprastintu, vadinamuoju trilapiu, pareiškimu.

Turbo tyrimai

"Šiandien jau turime du turbo", – mestelėjo A.Giedraitienė užsisukdama ieškoti pareiškimų. – "Tas turbo nėra įstatyminis žodis, čia mes sau taip vadiname. Tačiau tai mums asocijuojasi su itin sparčiai besisukančiais varikliais", – pokštavo pareigūnai.

Turbo netrukus buvo išlinksniuotas pagal realius žingsnius. Tai reiškia tokį procesą, kai pareigūnai, pradėję procesą, jo nebepalieka: patys pradeda ikiteisminį tyrimą, priima sprendimus ir baigia tyrimą.

A.Giedraitienė pateikė pavyzdį, tarkime, žmogus pripažįsta, kad davė pareigūnui 50 eurų kyšį. Pareigūnai turi galimybę filmuoti, įrašyti, todėl papildomų įrodymų rinkti nebereikia. Pastebima ir tai, kad net teismai tokiuose procesuose įprato, jog su ikiteisminio tyrimo medžiaga būtų pateikta ir filmuota medžiaga.

Procesas vyksta be jokių trukdžių. Vienintelis galimas trukdys – įtariamojo girtumas. Kaip taisyklė vienokio ar kitokio nominalo banknotus pareigūnams siūlo už Kelių eismo taisyklių pažeidimą pričiupti vairuotojai ir neretai taip stengiasi nuslėpti savo promiles. Asmuo sulaikomas. Jei įtariamasis visiškai neblaivus, areštinėje užtrunka, kol išblaivinamas.

Pildomas trilapis pareiškimas. Nereikia rašyti legendos apie tai, kaip priėjo, pamatė, papūtė, pasiūlė. Tame pačiame pareiškime yra ir asmens, kuris padarė nusikalstamą veiką pozicija. Įtariamasis užpildo grafą, kurioje nurodyta apie pagreitinto proceso galimybę. Įtariamasis nurodo, ar sutinka, ar ne ir nemalonus procesas įsisuka. Pareiškime išaiškintos ir įtariamojo teisės.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

as

as portretas
paskaicius neuniformuotos virsininkes pasakas, koktu darosi

123

123 portretas
Ir koks dar lagaminelis budingas kiekvienam ekipazui? :D dirbau cia ir jokiu planceciu neturejom, skeneriu ir spauzdintuvu taip pat nesiveziojom. Zmonems kita diena liepdavom atnest dokumentus reikiamus patiems. Kartais ivykio vieta nufotografuodavome telefonu.

123

123 portretas
Višininkė, bei vyr. Tyrėja Vilma liepia darbuotojams nešioti uniformas, pačios rodydamos pavyzdį ir sėdėdamos darbo vietoje su aukštakulniais , suknelėm nuogomis nugaromis, visai nederančiomis įvaizdžiui darbe. Taip pat svarbu paminėti, kad NVRS vyr. Tyrėja Vilma mano nuomone yra labai nemandagi nes teko su ja susidurti. Taip pat ne darbo metu vyr. Tyrėja Vilma rašinėja savo pavaldiniams ne su darbu susijusias meilias žinutes. Tai yra labai gėdinga. Visame straipsnyje išsakiau savo nuomonę apie šioje institucijoje mano manymu esamus nesklandumus. Tai yra mano nuomonė.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių