Ringauduose – kaip Venecijoje: vanduo semia laukus, gatves ir namus

Iškritus dideliam kritulių kiekiui, Bajorų kaimas Ringauduose skęsta. Įkalinti gyventojai atviri – be valties – nė iš vietos. Priežastis, dėl ko teritorijos semiamos, kol kas neaiški.

Ringaudų Venecija

Apsemtų teritorijų vaizdais Ringauduose, Bajorų kaime, praėjusį savaitgalį gyventojai pasidalijo socialiniame tinkle „Facebook“.

„Atrodo, teks pirkti gondolą ir pervadinti Bajorų kaimą į Ringaudų Veneciją“, – prie nuotraukų rašė jie.

„Kauno dienos“ kalbinti Bajorų kaimo gyventojai pasakojo, kad pastarąsias tris savaites labiausiai apsemtos Svidrių, Prezidento ir Miglių gatvės.

„Gyvenu Svidrių gatvėje. Problemos dėl lietaus vandens šioje vietoje buvo visą laiką, kai atsikrausčiau – nuo 2015 m. Kiekvienais metais laužau automobilį važiuodamas pro „upę“, bet šiais metais labai stipriai tvinsta. Sekmadienį apžiūrėjome drenažinį šulinį. Manėme, kad laikosi įšalas, tačiau ir ten pilna vandens. Bandėme siurbti vandenį, bet jis sugrįžta atgal. Kai pirkome sklypus, mums suteikė statybos leidimus. Planuose buvo nurodyta, kad drenažas įrengtas, tačiau, atrodo, kad jis tiesiog neveikia. Sklype aplink namą drenažą man įrengė tuo užsiimantys specialistai“, – pasakojo Andrius.

Skaitytojo nuotr.

Paklaustas, galbūt šie kažką pažeidė, vyras teigė, kad bėda – ne jo sklype. Priežastis esą kitur – toliau, nes semiamas visas kaimas. Vieta, kur stovi jo namas, – drenažo magistralės pabaigoje.

„Pagrindinė drenažo magistralė eina per Bajorų kvartalą, kur dabar statomi namai. Reikia klausti atsakingų žmonių, gal jie nukirto drenažą, ar jis užsikimšęs nuo statybų“, – svarstė Andrius.

Ringaudiškis užsiminė, kad jo namas stovi aukštesnėje vietoje, tačiau kaimyno, kuris gyvena žemiau, sklypas dar labiau apsemtas. Jo sklypo teritorijoje yra gręžinys ir siurbliai. Iki visiško gręžinio apsėmimo, nuogąstavo pašnekovas, beliko 5–10 cm.

„Jei gręžinys būtų užpiltas, liktume be geriamojo vandens“, – užsiminė jis.

Ieškodamas problemos priežasties, Andrius dar 2019 m. kreipėsi į jam ir kaimynams dujas įvedusią įmonę, manydamas, kad jos atstovai atlikdami darbus kažką pažeidė. Tačiau jie apžiūrėję patikino, kad tai – ne jų kaltė.

Skaitytojo nuotr.

Lyg gyventų saloje

„Jei brėžtume liniją, nuo lietaus atsirandančios balos būtų vienoje tiesėje, kurioje yra pagrindinis melioracijos įvadas. Jei vanduo pakils dar bent 5–10 cm, apsems namą. Gyvenu tarsi saloje – vanduo iš visų pusių, kuris kasdien kyla. Praėjusią savaitę kaimynė kreipėsi dėl drenažo sistemų, buvo atvykę kažkas iš valdžios. Taip pat rašėme prašymą ir rinkome parašus, kad įvestų nors centralizuotą nuotekų sistemą, nes šiuo metu turime vietinius valymo įrenginius, bet jie yra pilni – niekas nebesivalo. Įdėjau siurblį, kad jis pumpuotų vandenį ir galėčiau naudotis bent vonios kambariu. Jei siurblys nepumpuotų,  nuleidus unitazą, turbūt viskas sugrįžtų į dušo kabiną“, – atviravo Andriaus kaimynas Julius.

Įdėjau siurblį, kad jis pumpuotų vandenį ir galėčiau naudotis bent vonios kambariu. Jei siurblys nepumpuotų,  nuleidus unitazą, turbūt viskas sugrįžtų į dušo kabiną.

Prezidento gatvėje gyvenantis Šarūnas su kaimynais mano, kad visos bėdos – dėl prastai veikiančios drenažo sistemos. „Pernai suradome, kur užsikimšęs drenažas, atkasėme ir išplovėme. Šiemet, atrodo, kad visas vanduo pakilo ir subėgo iš kitos gatvės pusės. Kažkur kitoje gatvės pusėje neveikia drenažas. Dabar apsemti du trečdaliai mano sklypo. Seniūnija atvežė siurblį – pumpuojame vandenį į laukus – kol kas po truputį slūgsta. Prie namo privažiuoti galiu, gatvė neapsemta, bet sklypo galas su visais augalais – nuskendęs“, – pirmadienį pasakojo ringaudiškis.

Skaitytojo nuotr.

Prieš kelias savaites per pirmąjį atlydį vanduo buvo apsėmęs gręžinį, tačiau pasitelkus specialistus jis buvo išpumpuotas.

„Jei vanduo ir toliau kils, apsems nuotekų valymo įrenginius ir nustos veikti kanalizacija“, – svarstė pašnekovas.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Ieško sprendimo

Ringaudų seniūnė Rūta Slivinskienė „Kauno dienai“ pasakojo, kad šio kaimo teritorijoje susikaupęs vanduo siurbliais pumpuojamas jau tris savaites. „Tai melioracijos problema. Ji Lietuvoje netvarkoma nuo sovietinių laikų. Skęsta Kaunas, skęsta Kauno rajonas, skęsta visa Lietuva, nes niekas neinvestuoja pinigų į melioraciją. Tai yra atsakymas. Kai mokiausi universitete, irgi apie tai kalbėjome, kad kažkada ateis į Lietuvą ši didelė bėda. Ir ji atėjo“, – sakė Ringaudų seniūnė.

R.Slivinskienė buvo nuvykusi į Bajorų kaimą su žemės ūkio specialistu, kuris bandė rasti sprendimą, kad vandens perteklius būtų greičiau pašalintas.

„Žemės ūkio skyrius padeda, kiek įmanoma. Yra kelios vietos, kurios pernai buvo sutvarkytos ir šiemet ten neskęsta. Dabar taip pat priimsime tinkamą sprendimą ir išspręsime šią bėdą, nes mums rūpi žmonės ir jų gerovė“, – žadėjo pašnekovė ir pridūrė, kad prie esamos keblios situacijos prisideda ir nepalankios oro sąlygos – šiuo metu šalyje tvinsta ir upės.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Kauno rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Tomas Didžiulis aiškino, kad sklypai apsemiami dėl įvairių priežasčių: neprižiūrimų, medžiais ir krūmais apaugusių žemės sklypų, kai šaknys užkemša drenažo sistemas; vedant komunikacijas ar statant pastatus pažeidžiamų drenažo tinklų; drenažo sistemose įvykusių gedimų, nes didžioji drenažo sistemų dalis nutiesta prieš 50 ar 60 metų; savavališko lietaus tinklų pajungimo į drenažo sistemas.

Šiuo metu Ringaudų seniūnijoje baigiamos vykdyti avarinių darbų rangovo viešųjų pirkimų procedūros. Pasirašius sutartį bus nustatytos tikslios priežastys ir pradėti darbai.NAUJAUSI KOMENTARAI

melioracijos trestas

melioracijos trestas portretas
visą senąją melioracijos sistemą sugadino ir dabar nori kad nesemtų

Anksčiau

 Anksčiau portretas
žmonės namus statydavo ant normalių pamatų, o dabar kad tik pigiau. Matom to rezultatą...

AHA

AHA portretas
ir šitie trobesiai per 100 000 eurų. Kas duoda leidimus statyti buvusiose ganyklose kur NIEKO nėra, nei drenažo, nei gatvių, šaligatvių. artimiausiai stotelė gal 3km / parduotuvė. ... Leidžiat iphonamas ir paspirtukams tūkstančius, bet gailit drenažui. Ringaudai yra pelkingose vietose, senieji gyventojai nusidrenavo ir pasikėlė skypus, aplink pievos per liūtis visada po vandeniu buvo. Nieko naujo. Statytojai taupė, pirkėjai nesidomėjo. Ir uolia. Perkat namą, ne rakinę, reikia pasižiūrėti kur.. Spėkit kurioj gatvėje buvę trąšų ir chemikalų laukams purkšti sandėlys ten jau irgi namukų rajonas :)
VISI KOMENTARAI 18
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių