Naujausia žinia iš tragediją išgyvenančių kauniečių: vaikus gali grąžinti tik tėvui?

Antradienio rytą „Kauno dieną“ pasiekė informacija, kad didžiulio atgarsio sulaukusioje istorijoje vyksta pokyčiai. Iš kauniečių Eglės ir Gintaro šeimos paimti du mažamečiai jiems bus grąžinti. Šią informaciją patvirtino vaikų tėvai.

„Taip, mus pasiekė tokia žinia. Kad atgausime vaikus, mums pranešė advokatė“, – „Kauno dienai“ sakė Gintaras.

„Ryte mes gavome tokią informaciją, kad turėtumėme atgauti. Tačiau dar nežinau, kaip viskas vyks, tik minėjo, kad vyras turės dar važiuoti į vaikų teisių apsaugos tarnybą, kažką pasirašyti, bet dar laukiame daugiau informacijos, kaip viskas turės būti sutvarkyta. Manau, kad mums atgauti vaikus padėjo viešumas. Kiek žinau, istorija susidomėjo ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis“, – kalbėjo mama Eglė.

Ji kol kas negalėjo patvirtinti, ar galės matyti vaikus, ar dvejų metų berniukas ir trijų metų mergaitė bus grąžinti tik jos vyrui. Kol kas šeima neturi informacijos ir apie tai, kaip dabar jaučiasi jų vaikai bei kur vyks susitikimas su tėčiu.

Eglė/Vilmanto Raupelio nuotr.

Gali grąžinti tik tėvui

Eglei ir Gintarui teisiniais klausimais padėjusi Rūta Visočnik „Kauno dienai“ sakė, kad buvo dedamos didelės pastangos, kad mažieji kauniečiai kuo greičiau sugrįžtų į namus. Tačiau ji tikino, kad galutinio sprendimo, kada bus grąžinami vaikai, dar nėra. Be to, su vaiko teisių specialistais pirmiausia tartasi, jog vaikai būtų grąžinami bent jau tėvui, dėl mamos galimybės matytis su vaikais paaiškės vėliau.

„Visi šnekėjome, kad nėra priežasčių bent jau tėvui negrąžinti vaikų. Kol kas nežinau ir kur vaikai bus. Buvo svarstoma, ar jiems leisti būti su tėvu namuose, ar pas močiutę“, – sakė šeimą teisiniais klausimais konsultuojanti advokatė.

R.Visočnik pranešė, kad antradienį kartu su tėvu ir keliais Seimo nariais eis į Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) Kauno skyrių. Tuomet bus aiškinamasi dėl visų vaikų grąžinimo detalių.

„Tėvai šiek tiek per anksti apsidžiaugė. Jie priėmė norimą dalyką kaip jau esamą. Dabar prasideda pokalbis su VVTAĮT. Antradienį kartu su tėčiu keliausime ir kalbėsimės ne tik apie patį grąžinimą, sukonkretinti, kada tai galėtų įvykti, bet ir apie situaciją po grąžinimo“, – sakė teisininkė.

Ji tikino, kad susitikime su vaikų teisių specialistais turėtų paaiškėti ir kaip bus vykdomas sudarytas planas. Siūloma grąžintus vaikus iš karto leisti į darželį, nors tėvai norėtų su jais pabūti namuose.

„Apsitarsime, ką daryti su grąžintais vaikais, nes pagal vaikų teisių specialistų sudarytą planą, vaikai turėtų būti iš karto leidžiami į darželį, tačiau, mūsų nuomone, tai vaikus tik dar labiau traumuotų, nes vaikai dar niekada nėjo į darželį. Manome, kad kaip tik šeimai reikia leisti ramiai pabūti. Jei mamai neleis toliau matytis, tai norime, kad bent jau tėtis su jais pabūtų. Šis klausimas kol kas neišspręstas, nes Valstybė toliau nori kontroliuoti šeimos gyvenimą“, – sakė teisininkė.

Specialistų paaiškinimai kelia abejonių

Antradienį VVTAĮT surengė spaudos konferenciją, kurios tarnybos vadovė Alina Jakavonienė sakė, jog vaikai iš kauniečių šeimos paimti ne dėl pliaukštelėjimo, o dėl tuo metu buvusio pavojaus vaikams, šeimai nesutikus bendradarbiauti su policijos pareigūnais ir vaiko teisių apsaugos specialistais. Tačiau kauniečius ginantys teisininkai kritiškai vertino tokius pasakymus.

„Dėl paėmimo priežasčių galiu komentuoti tik tiek, kiek mačiau teismo nutartyje. Teismas yra nurodęs tik tą atvejį, kuris buvo Panemunės šile. Taip pat yra pacituota trejų metų mergaitės žodžiai, kad broliukas buvo mušamas rykštele, tačiau nėra jokių duomenų, kaip vyko vaiko apklausa. Šiandien kaip tik teiksiu prašymą, kad paaiškintų, kokiomis aplinkybėmis buvo apklausta mergaitė, koks klausimas jai buvo užduotas, ar yra pokalbio įrašas, nes kaip vaiko pakalusi, tokį atsakymą ir gali gauti. Dabar net neparašyta, kas ką su ta rykštele darė, todėl yra tik paviršutiniškai parašyta. Teismo nutartyje nėra jokių kitų duomenų dėl kažkokių kitų smurto naudojimo atvejų“, – į vaiko teisių specialistų išsakytą komentarą sureagavo kauniečių šeimą ginanti R.Visočnik.

VVTAĮT savo pranešime pasakė, jog mama Eglė atsisako bendradarbiauti, todėl šiuo metu nėra svarstoma vaikus grąžinti abiems tėvams. Pagal specialistus, vaikai turėtų būti grąžinti tik tėvui. Anot A. Jakavonienės, vaikų motinai uždrausta lankytis namuose, bendrauti su sūnumi, nes dėl jo galbūt patirto smurto atliekamas ikiteisminis tyrimas. Su dukra moteriai bendrauti neuždrausta. Kauniečių teisininkė tikino, kad abu tėvai pasiryžę atgauti vaikus, tačiau mama  dėl sveikatos būklės negali dalyvauti visose tarnybos paskirtose programose.

„Atsisakymas bendradarbiauti yra vienas iš kertinių momentų, kai, mano nuomone, buvo perdėtai sureaguota ir taikytos poveikio priemonės. Būtent tai, kad tėtis atsisakė bendradarbiauti, nenorėjo laikyti vaiko medicininės apžiūros metu bei norėjo pats grįžti į namus, o ne tarnybiniu pareigūnų automobiliu, todėl iš jo vaikai buvo paimti, nors iš jo jokių smurto įtarimų nėra. Taip atrodo, kad tarnybos susipainiojo savo funkcijose ir tiksluose, nes jei už tai, kad tėvas nebendradarbiauja yra numatyta atsakomybė, tai ją ir reikėjo taikyti, tačiau kodėl reikėjo nubausti vaikus už tai, kad tėtis juos gynė?

Dėl mamos aš dar paklausiu, kuo jie remiasi, kad ji neva atsisako bendradarbiauti, bet galiu numatyti tai, jog mama šiuo metu dėl sveikatos neina į kursus, kur pasakoja, kaip šeimos turi teisingai gyventi. Šiuo atveju šeimai reikia ne beprasmiškų kursų, o realios pagalbos, kurios VVTAĮT nesiūlo, nors tėvai yra akivaizdžiai emociškai sužlugdyti. Dabar iš šalie ateina pagalba ir žmonės prisideda tuo, kuo gali, o iš tarnybos pusės yra tik spaudimas ir formalių, priverstinių dalykų primetimas“, – vaiko teisių apsaugos tarnybą kritikavo R.Visočnik.

Atėmė vaikus

Kaip jau rašyta, visuomenę sukrėtė Panemunėje gyvenančių Eglės ir Gintaro istoriją, kuomet po pasivaikščiojimo Panemunės šile, šeima neteko dviejų vaikų – trejų metų mergaitės ir dvejų berniuko. Viskas vyko praėjusį mėnesį, kai mama su vaikais išėjo į šilą pasivaikščioti, tačiau berniukas staiga pradėjo bėgti. Mama norėdama jį sudrausminti, pliaukštelėjo per rankas.

Tai matęs praeivis paskambino policijai ir mama buvo sulaikyta, o tėvui teko vežti vaiką į ligoninę tam, kad būtų patikrinta, ar nėra smurtinių žymių. Nieko neradus, vaikų teisių specialistai vis tiek atėmė vaikus. 

Paimtų vaikų istorija sukrėtė ne tik tėvus, bet ir įvykį mačiusius kauniečius.  Atsitiktinai pro šalį važiavę žmonės baisėjosi vaikų teisių specialistų veiksmais ir matytą vaizdą apibūdina kaip vieną baisiausių, kokį tik yra matę.

„Kauno diena“ primena, kad tėvas tuo metu su vaiku jau buvo po gydytojų apžiūros ir su pareigūnais važiavo į namus. Tačiau jam pasidarė bloga, o automobilyje pradėjo verkti sūnus, todėl pareigūnams sustojus, jis paėmė vaiką ant rankų ir apimtas streso, šaukė žmonių pagalbos.

Gintaras/Vilmanto Raupelio nuotr.NAUJAUSI KOMENTARAI

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Socialinės apsaugos ministrui L. Kukuraičiui ir Vaiko teisių kontrolierei E. Žiobienei Kopija: INIT televizijai DĖL VIEŠO D. PORUTIENĖS ATSIPRAŠYMO 2018 m. spalio 23 d. dalyvavau daugiau nei valandos diskusijoje su Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybos laikinąja vadove Daiva Porutienė, kuri priėmė atimtų vaikų tėvą G. Kručinską, Seimo narį Mindaugą Puidoką, mane bei advokatę Rūtą Čilinskaitę Visočnik. Susitikimas vyko už uždarų durų. Jo metu aš paklausiau D. Porutienės, kodėl ji melagingai pareiškė per INIT televiziją, kad paimtų vaikų mama buvo apsvaigusi nuo alkoholio. Ji atsakė, kad todėl, kad „dirba su prasigėrusiu kontingentu”. Paklausiau, kodėl iki šiol nestsiprašė tokiu pat būdu, kaip ir apšmeižė. Atsakė, kad neatsiprašė todėl, kad jai nepatinka „ta INIT žurnalistė”. Pasiūliau peržengti per tą „nepatikimą” ir atsiprašyti dabar, nes gera proga - už durų kaip tik laukė INIT televizijos komanda. D. Porutienė, deja, kategoriškai atsisakė,

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
D. Porutienė, deja, kategoriškai atsisakė, pareiškusi, kad atsiprašys tik vadovų liepimu. Prašyčiau įpareigoti ją viešai atsiprašyti paimtų vaikų mamos lygiai tokiu pat būdu, kaip apšmeižė - per INIT TV.

Nerima

Nerima portretas
Labai gaila vaikučių. Pirmiausia dėl to, kad motina miške žaisdama pasigavusi ne išbučiuoja, o muša...
VISI KOMENTARAI 100
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių