Mirtis pasiglemžė kūdikį, bet pasigailėjo mamos Pereiti į pagrindinį turinį

Mirtis pasiglemžė kūdikį, bet pasigailėjo mamos

2015-01-15 09:15

Dvylika valandų trukusi drama Kauno klinikose priminė unikalų trilerį, tačiau medikų komandai pavyko išgelbėti jaunos moters gyvybę. Prieš dvejus metus analogišką dvikovą medikai pralaimėjo.

Dvylika valandų trukusi drama Kauno klinikose priminė unikalų trilerį, tačiau medikų komandai pavyko išgelbėti jaunos moters gyvybę. Prieš dvejus metus analogišką dvikovą medikai pralaimėjo.

Viena sunkiausių komplikacijų

Į Kauno klinikas kaunietė Agnė Martinkėnaitė buvo atvežta iš P.Mažylio gimdymo namų. Čia buvo nustatyta tragiška diagnozė: naujagimis įsčiose – negyvas.

Laukdamasi antro vaikelio visą nėštumo laikotarpį moteris buvo sveika, išnešiojo be jokių komplikacijų. Lygiai prieš dvejus metus laimingai be jokių pavojų susilaukė pirmagimio. Antro gimdymo laukė rami, be baimės.

"Kai pajutau pirmuosius sąrėmius, išvažiavau į gimdymo namus. Ten nustatė, kad kūdikis nebegyvas. Virkštelė buvo apsisukusi ne tik aplink jo kaklą, bet ir aplink ranką. Prisispaudė, užduso. Tam pakanka pusantros minutės", – sunkiai žodžius teberenka 34-erių moteris, kurios išlauktas, išsvajotas, išnešiotas kūdikis jau palaidotas.

Naujagimio mirties priežastis bus analizuojama, o tai, kas nutiko vėliau, jei nemalšina praradimo skausmo, tai bent suteikia jėgų gyventi. Nedaug tetrūko, kad moteris būtų išėjusi kartu su naujagimiu. Ją ištiko itin reta, neprognozuojama, anot medikų, viena mistiškiausių komplikacijų – embolija vaisiaus vandenimis.

"Tai yra staigi ir pavojinga gimdymo komplikacija, kai pro placentos kraujagysles į motinos kraujotaką patekę vaisiaus vandenys sukelia ūminį kvėpavimo funkcijos ir širdies kraujagyslių sistemos nepakankamumą, kraujo krešėjimo sutrikimą ir masyvų kraujavimą", – paaiškino Akušerijos ir ginekologijos klinikos profesorė Laima Maleckienė.

Kova – dviem frontais

Iš P.Mažylio gimdymo namų pervežta į Kauno klinikas, kur yra vienas iš dviejų šalies perinatalinių centrų ir jame priimami komplikuoti gimdymai, A.Martinkėnaitė, vos įsikūrusi gimdymo palatoje, pajuto, kad jai tirpsta rankos ir kojos. Pradėjo temti akyse.

"Atsikėliau iš lovos, priėjau prie durų, jas atsidariusi pamačiau koridoriuje daug medikų ir šūktelėjau pagalbos. Daugiau nebeatsimenu, sako, praradau sąmonę", – šį momentą Agnė vertina kaip jos gyvybės gelbėjimo pradžią.

Laimė, tai įvyko įprastą darbo dieną, intensyvaus darbo valandomis, kai Klinikose būna daugiausia medikų. Agnė iškart buvo jų apsupta.

"Man labai trūko oro, aš labai blaškiausi, dusau. Vyras labai išsigando", – apie tas baisias akimirkas, ištikus kvėpavimo nepakankamumui, moteris žino iš sutuoktinio ir medikų pasakojimų.

Kova už gimdyvės gyvybę vyko dviem frontais. Gimdymo skyriaus vadovas profesorius Mindaugas Kliučinskas ir gydytoja akušerė ginekologė Laima Bagušytė ėmėsi cezario pjūvio operacijos, o anesteziologas reanimatologas Sergejus Istigečevas – narkozės. Į operacinę atskubėjo Akušerijos ir ginekologijos anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas profesorius Kęstutis Rimaitis. Jis sako, kad, nežinant staigios mirties simptomų priežasties, tuo metu buvo svarbiausia palaikyti kraujotaką, kad nežūtų ligonės smegenys. Į pagalbą profesorius pasikvietė Anesteziologijos klinikos vadovą profesorių Andrių Macą.

"Reikėjo ne tik gelbėti gyvybę, bet ir išsiaiškinti, dėl ko iškilo jos grėsmė", – dramatiškas minutes prisimena profesorius A.Macas.

Jis su kolegomis tęsė gimdyvės gaivinimą, kuris įprastai trunka pusę valandos. Jei tiek laiko jis nesėkmingas – galima nebetęsti, nutraukti.

"Ši pacientė buvo gaivinama visą valandą, kontroliuojant procesą ir matant, kad kraujotaka stabili", – gyvybės gelbėjimo momentus akcentavo profesorius K.Rimaitis.

Pasireiškia staigia mirtimi

Per tą laiką geriausių specialistų komanda ieškojo staigios mirties priežasties. Specialiomis priemonėmis nustatyta diagnozė – embolija vaisiaus vandenimis. Tai labai reta patologija, vienintelis jos simptomas – staigi mirtis.

"Ši patologija pasireiškia kaip perkūnas iš giedro dangaus. Vaisiaus vandenų komponentų į moters organizmą, kraujotaką patenka dažnai, bet embolija išsivysto vienai iš 40 000 gimdyvių", – ligos statistiką pristatė profesorius K.Rimaitis.

Lietuvoje per metus gimdo apie 35 tūkst. moterų. Prieš dvejus metus dėl embolijos vaisiaus vandenimis gimdyvė mirė. Net ir geriausiose pasaulio klinikose išgyvena viena dvi ligonės iš dešimties, kurioms diagnozuojama ši patologija.

"Patologijos priežastys nėra žinomos, ji kol kas neprognozuojama. Žuvęs vaisius gimdoje yra vienas iš rizikos veiksnių šiam sindromui išsivystyti", – nepaguodė profesorė L.Maleckienė.

Išsaugojo viltį ateičiai

Kauno klinikų medikai ne tik išsaugojo moters gyvybę, bet ir svarbią viltį – Agnė ateityje galės susilaukti vaikų. Gydytojai sugebėjo sustabdyti labai gausų kraujavimą iš gimdos jos nepašalinę.

Gydytojos transfuziologės Dianos Remeikienės teigimu, prireikė net 22 donorų kraujo komponentų, kad būtų kompensuotas ligonės netekto kraujo kiekis ir normalizuotųsi kraujo krešėjimas. Ši drama tęsėsi dvylika valandų.

A.Martinkėnaitė su vyru svajoja apie didelę šeimą. Ši viltis nemirė.

"Didžiausias stebuklas, kad dabar turime sveikstančią moterį. Ir kad jai neliko jokių liekamųjų neurologinių reiškinių po tokios sunkios komplikacijos", – džiaugiasi profesorius K.Rimaitis.

Tai lėmė ir Klinikų medikų profesionalumas, ir jose sukaupta aukščiausio lygio medicinos aparatūra, be kurios ši istorija nebūtų pasibaigusi laimingai.

Agnė šią savaitę praleis Kauno klinikose. Jos sveikata dar stebima, nors yra gera ir tai džiugina medikus. Mamos namuose laukia vakar dvejų metų gimtadienio sulaukęs sūnus ir jo tėtis, Agnės vyras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų