„Kaunas 2022“ ambasadorius įvertino situaciją dėl LGBT renginio: šį slenkstį mums privalu peržengti

 • Teksto dydis:

Kilus šaršalui dėl LGBT renginio penktadienį vienas garsiausių Lietuvos režisierių Arūnas Matelis pranešė atsisakantis „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadoriaus vardo. Nors „Kaunas 2022“ vis dar laukia Kauno miesto savivaldybės sprendimo, tačiau teigia, kad diskusija vyks. Į šią situaciją sureagavo Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas.

Šeštadienį E. Stancikas, esantis vienas iš „Kaunas 2022“ ambasadorių, socialiniame tinkle pasidalijo savo pamąstymais ir apgailestavimais dėl esamos padėties. Jis kviečia nesivadovauti emocijomis, diskutuoti ir jausti atsakomybę prieš visą kultūros bendruomenę. 

„Kol „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ vis dar laukia Kauno miesto savivaldybės sprendimo dėl „Kaunas 2022“ bendrakūrystės festivalyje „Per_kūnija“ planuojamos diskusijos „Su laiku“. Ar pavyks sukurti LGBT+ draugišką kultūrą“ surengimo Vienybės aikštėje, viešojoje erdvėje vis labiau įsiplieskia diskusija, vertinimai ir emocijos. Todėl, jausdamas atsakomybę už priimtus įsipareigojimus, kreipiuosi savo pamąstymais ir aš“, – feisbuke rašė teatro vadovas.

Ragina žvelgti plačiau

Jis kreipėsi į „Kaunas 2022“ bendruomenę, ambasadorius teikdamas, kad, visų pirma, reikia suprasti visą šio didelio nueito kelio prasmę ir vertinti unikalią galimybę būti Europos kultūros sostine.

Ir tai ne tik likimo dovana Kaunui, bet ir unikali galimybė nusimesti priaugusį provincialumo šydą.

„Mane, kaip pakankamai aktyvų KEKS’o 2022 programos dalyvį ir vykdytoją bei ambasadorių šie įvykiai ypatingai neramina. Suprantu, kad tai nėra užsitęsusio karščio išdava... Greičiau tai visų sutelktos kelionės iš Laikinosios į Šiuolaikinę sostinę pasiektas brandos slenkstis, kurį peržengus, prasidėtų normalus, abipusiai pagarbus, kuriančių žmonių laisvas dialogas. Slenkstis, kurį mums privalu peržengti, norint laisvai, kūrybiškai bei tolygiai bendrauti su atsivėrusiu mums pasauliu. Ir tai ne tik likimo dovana Kaunui, bet ir unikali galimybė nusimesti priaugusį provincialumo šydą“, – teigė E. Stancikas.

Jis sakė manantis, kad kai kurie savivaldybės politikai ir kai kurie visuomenės sluoksniai tame įžvelgia pigaus politikavimo galimybę ir kultūra nesidominčio lektorato simpatijų pelnymą.

„Jeigu taip nutiktų ir cenzūros bei LGBT+ baimės žinia pasklistų po mūsų bičiulių ir kūrybinių bendrapartnerių gretas, tuomet kai kurie patys ambicingiausi 2022 metų mūsų projektai tikrai neįvyktų. Ir vienas svarbiausių – Roberto Wilsono spektaklis „Dorian“ – neišvystų mūsų scenos bei žiūrovų“, – apie blogiausią scenarijų užsiminė teatro vadovas ir paragino nesivadovauti emocijomis.

„Susitelkime dar labiau ir jausdami prisiimtą atsakomybę, dar vieningiau ir drąsiau vieni kitus palaikydami, demonstruokime vienybę, inteligentijos svarbą ir kultūros galią bendruomenės kūrime ir visuomenės kultūrinio sąmoningumo ugdyme. Juk tokia yra visų mūsų misija“, – tęsę teatralas.

Egidijus Stancikas/Vilmanto Raupelio nuotr.

Blogiausias scenarijus

E. Stancikas užsiminė ir apie pasigirdusias kalbas dėl „Kaunas 2022“ vadovės Virginijos Vitkienės atsistatydinimo. Po tokio žingsnio, pasak teatro vadovo, galima tikėtis net pačios blogiausios viso projekto ateities.

„Tikrai daug teko ir tenka darbuotis su „Kaunas 2022“ vadovybe bei komanda. Ypatingai viltinga, kad mieste turime pasaulinio lygio kultūros vadybinkų visą komandą. Todėl pasigirdus gandams, kad žada atsistatydinti V. Vitkienė, atsakingai pareiškiu, kad suprantu ir palaikau V. Vitkienės šioje situacijoje vykdomus veiksmus. Nesuvokiamas dalykas būtų šioje situacijoje atsistatydinti. Tuomet gan lengvai sugriūtų visas mūsų puoselėtas KEKS‘o konstruktas. O dėl to „gudrieji politikai“ dar ir apkaltintų kultūrininkus sugriovus tokį nuostabų projektą. Jeigu neatsiras vietos diskusijoms viešose miesto erdvėse, siūlau šį renginį įgyvendinti dramos teatre“, – pasiūlymu savo įrašą feisbuke baigė E. Stancikas.

Virginija Vitkienė/M. Plepio nuotr.

Primename, kad anksčiau buvo piktinamasi dėl vis negaunamų leidimų LGBT eitynėms mieste. O trečiadienį kilo šaršalas dėl dar vieno LGBT renginio. Socialiniame tinkle buvo paviešinta, kad dėl savivaldybės reakcijos atsisakyta planų rengti vieną „Kaunas 2022“ programos renginių, tačiau vėliau „Kaunas 2022“ patikino, kad jis įvyks.

„Prieš kelias dienas nuotoliniu būdu susitikau su „Kaunas 2022“ programos koordinatoriais bei vieno iš renginių – „Jaunimo sezono“ festivalio – atstovais. Ilgai planuota ir bendrai kurta diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį, turėjusi įvykti po savaitės – atšaukta. Pagrindinė argumentacija: Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo rengti šią diskusiją viešoje erdvėje“, – savo feisbuko paskyroje teigė LRT Plius kanalo laidos „Kultūros diena“ redaktorius Denisas Kolomyckis.

Čia pat jis priminė ir apie negautus leidimus eitynėms, o dabar, anot jo, užkliuvo ir norėta surengti vieša diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį.

„Laisvė kalbėti LGBTQ+ tema su jaunimu taip pat pasirodė nereikalinga. Mano supratimu, šie veiksmai ir grasinimai iš Kauno miesto savivaldybės, kad tam tikros NVO nebebus finansuojamos iš savivaldybės biudžeto, jei eskaluos šias temas (tą supratau iš skirtingų asmenų, kurie dalinosi savo patirtimis su administracija) – ne kas kita, kaip cenzūra. Apeliacija, kad LGBTQ+ yra vis dar neišdiskutuota tema ir tai, kad reikia daugiau laiko dalykams aptarti, man nuoširdžiai atsibodo. Cenzūra, agresija, diskriminacija, patyčios yra per daug išsikerojusios mūsų visuomenėje. Nebeturime prabangos tai toleruoti“, – dėstė D. Kolomyckis.

„Į programos ar scenarijaus detales nesikiša“

Kauno miesto savivaldybės atstovai komentare leido suprasti, kad leidimas renginiui dar derinamas.

„Kaunas 2022“ prašymas išduoti leidimą tris dienas truksiančių renginių ciklui šiuo metu yra rengiamas, o už renginių turinį ir atitikimą bendrai programai Kaunas Europos kultūros sostinė atsakinga pati viešoji įstaiga „Kaunas 2022“, – portalui kauno.diena.lt tuomet teigė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Kauno miesto savivaldybės administracijos Renginių ir pramoginių paslaugų organizavimo Kauno viešosiose vietose komisijos pirmininkė Eglė Andriuškienė.

Anot jos, Kauno miesto savivaldybė, išduodama leidimą renginiams, vertina „išimtinai tik techninius parametrus, tačiau į programos ar scenarijaus detales nesikiša“.

„Miestui išduodant leidimus renginiams svarbiausia užtikrinti jų dalyvių ir aplinkinių gyventojų saugumą, nustatyti, ar nepažeidžiami karantino reikalavimai, laikomasi miesto tvarkymo ir švaros taisyklių, ar planuojama renginio vieta nėra statybvietės zonoje ir pan.“, – komentavo savivaldybės atstovė.

Netoleruoja homofobijos

Į šią situaciją sureagavusi V. Vaitkienė penktadienį pranešė, kad minėta diskucija tikrai vyks.

„Kol laukiame leidimo diskusijoms Vienybės aikštėje, matome, kad mūsų partneriai, ambasadoriai kelia klausimus, kai kurie pasitraukia. Tad norime aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyti: „Kaunas 2022“ – Europos kultūros sostinės kūrėjai netoleruoja homofobijos, yra už pamatines žmogaus laisves ir teises, ypač – žodžio ir saviraiškos laisvę, todėl diskusiją organizuosime: jei ne viešoje, tai privačioje erdvėje“, – teigė „Kaunas 2022“ direktorė.

Pasak jos, diskusija vyks liepos 3 d., šeštadienį, 12 val., tiesioginė diskusijos transliacija taip pat bus rodoma @kaunas 2022 feisbuko paskyroje. Diskusijos moderatorius – Denisas Kolomyckis. Diskusijos vieta bus patikslinta.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gė jai

Gė jai portretas
Sugalvojo naujas vertybes ant svieto? Tai kaip jos atrodo?

Mes

Mes portretas
Nieko neprivalome

ALGIS

ALGIS portretas
Kai kas netoleruoja homofobijos , O NORMALŪS ŽMONĖS -- NETOLERUOJA H O M O F I L I J O S ir ką padaryti , jeigu mes tokie gimėme ..
VISI KOMENTARAI 134
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių