Į Europos paveldo ženklo sąrašą įtraukti 36 Kauno pastatai arba jų kompleksai. Kitais metais visus juos turėtų papuošti architektūrinę vertę liudijančios lentelės su užrašu "Europos paveldo ženklas".
Šiemet neskirta lėšų
Tokia lentelė prieš keletą mėnesių ėmė puikuotis ant Kauno karininkų ramovės fasado. Ją padovanojo Kauno tarpukario architektūros išskirtinumą pripažinusi ir Europos paveldo ženklą suteikusi Europos komisija (EK). Kitas lenteles miestui reikia pasigaminti savo lėšomis.
"Lentelėms pagaminti lėšų šių metų biudžete nenumatyta, tai turės būti padaryta kitais metais. Lėšos turėtų būti numatytos per tęstinę Europos paveldo ženklo iniciatyvos programą", – sakė Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėja Andrijana Filinaitė.
Pašnekovės žodžiais, 36 objektų sąrašas – sąlyginis, juo remtasi teikiant paraišką EK. Manoma, kad Europos paveldo ženklo lentelėmis ateityje galėtų būti pažymėti ne tik į šį sąrašą įtraukti pastatai. "Apdovanojimą Kaunas gavo kaip reiškinys, kaip laikinoji sostinė, beveik visas miestas, o ne konkretūs pastatai. Bet, žinoma, tie pastatai, kurie yra įtraukti į Europos paveldo sąrašą, geriausiai reprezentuoja 1919–1940 m. laikotarpį ir vykusius architektūrinius procesus", – sakė A.Filinaitė. Viliamasi, kad pastatus pažymėsiančios lentelės galėtų tapti paskatinimu išskirtinių architektūros objektų savininkams tinkamai tvarkytis.
Filmo idėjos atsisakyta
Šiais metais Europos paveldo ženklo iniciatyvos programai iš miesto biudžeto skirta 31 tūkst. eurų. Dalis lėšų buvo skirta Kauno paraiškai EK parengti, programos lėšomis kuriama ir išmaniesiems telefonams skirta mobilioji aplikacija, populiarinanti Kauno tarpukario architektūrą. Joje bus pristatomi maršrutiniai gidai po Kauną, į kuriuos įtraukti svarbūs diplomatinio Kauno ir valstybingumo pastatai.
Pagal šią programą šiemet taip pat planuojama prie Karininkų ramovės ir Centrinio pašto įrengti informacines lentas, kuriose lietuvių ir anglų kalbomis bus surašyta trumpa pastato istorija, aprašytas architektūrinis išskirtinumas. Tokia informacinė lenta prie Kristaus Prisikėlimo bažnyčios jau įrengta.
Šiemet planuoto kurti filmo apie Kauno tarpukario architektūrą idėjos atsisakyta – tikslinant savivaldybės biudžetą, filmui kurti nenumatyta lėšų. "Kol kas kaip alternatyvą šiam filmui turime EK užsakymu sukurtą trumpą filmuką apie Kauno modernizmo architektūrą", – sakė paveldosaugininkė.
Trijų minučių trukmės anglų kalba įgarsintą vaizdo medžiagą su lietuviškais subtitrais galima pažiūrėti čia.
Ekspertai vertina opimistiškai
Šiuo metu Kauno architektūros istorikų grupė ir keletas savivaldybės valdininkų rengia paraišką Kauno modernizmo architektūrai į UNESCO pasaulio paveldo preliminarų sąrašą įtraukti. Prieš objektą įtraukiant į tikrąjį UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, jis turi patekti į preliminarų sąrašą. Kauniečiai tikisi paraišką šiam sąrašui pateikti iki spalio mėnesio. "Birželį su architektūrologu Vaidu Petruliu lankydamiesi UNESCO pasaulio paveldo centre Paryžiuje pamatėme, kad mūsų ketinimai vertinami optimistiškai. Ekspertai sako: Kaunas tikrai turi šį tą unikalaus. Svarbiausia mums patiems patikėti, kad esame to verti", – sakė paveldosaugininkė.
Naujausi komentarai