Redakciją nuolat pasiekia renovuojamuose daugiabučiuose gyvenančių žmonių skundai, kad darbai vykdomi nekokybiškai, ne pagal planą. O bene dažniausiai skundžiamasi dėl to, kad žmonėms nesiteikiama išaikinti, kodėl keičiami techniniai projektai, padidėja sąskaitos.
Net nežino, kur kreiptis
Vasaros pabaigoje į redakciją kreipėsi renovuojamame daugiabutyje Eiguliuose gyvenanti Marija Birutė Klepeckienė. Moteris pasakojo, kad statybininkų darbai sukėlė daug klausimų, tačiau visų atsakymų nepavyko gauti nei iš darbų vykdytojų, nei kitų institucijų.
"Kilo klausimų, o atsakymų negauname. Nežinome, kas daroma teisingai, kas – ne. Net neaišku, kas yra atsakingas už projekto keitimus, investicinį projekto planą, kur kreiptis, kad viską išsiaiškinti", – apibendrino M.B.Klepeckienė.
Rado netikėtumų
Daugiabučio gyventoja pasakojo su ekonomistais atlikusi skaičiavimus, įrodančius, kad renovacija neatsipirks dėl palūkanų bankui. Todėl kai kurie namo gyventojai iškart nepritarė renovacijai, tačiau sustabdyti proceso nesugebėjo. M.B.Klepeckienė pasakojo su tuo susitaikiusi, tačiau susirūpino pastebėjusi netikslumų renovacijos projekte.
"Vienas mūsų namo aktyvus gyventojas išsiaiškino, kad penkiolikai daugiabučio butų padidinta kvadratūra – techninis renovacijos projektas neatitinka tikrų gyvenamųjų kambarių ploto ir kadastro duomenų, – teigė M.B.Klepeckienė. – Taip pat pagal projektą daugiabučio kvadratūra po renovacijos sumažėja 20 kv. m – neaišku dėl ko."
Moteris taip pat teigė, kad prieš renovaciją buvo kalbėta, kad bus apšiltinti koridoriai, tačiau dabar paaiškėjo, kad to net nesiruošiama daryti.
"Balsavimu buvo priimtas sprendimas įstiklinti balkonus, bet techniniame projekte pažymėta, kad jų nestiklins. Galų gale pasirodo, kad mūsų bute radiatoriai nebus keičiami", – techniniame projekte aptiktus netikėtumus vardijo M.B.Klepeckienė.
Teks mokėti papildomai
Galiausiai M.B.Klepeckienę papiktino be jokio firminio blanko, be jokio parašo ar notaro tvirtinimo atsiųstas laiškas, kuriame pranešta, kad dėl perskaičiuotos langų kvadratūros šeima turės mokėti papildomai 173 eurus. "Mano vyras, gavęs dokumentą, tiksliau, tekstą be jokio parašo, nesutiko jo pasirašyti ir reikalavo pateikti aprašymą, patikslinimą, kodėl priskaičiuoti papildomi pinigai, – pasakojo gautą raštą rodydama moteris. – Mums nepranešė, kas matavo langų kvadratūrą, kodėl ji buvo pakeista. Gavome tik paaiškinimą, bet neparašyta, kas už tai atsakingas."
Gyventoja kreipėsi į darbų vadovą pavaduojantį asmenį, kad šis atsiųstų tinkamą dokumentą su parašu. Tačiau gyventojai buvo atsakyta, kad ji neturi teisės stabdyti darbų ir langas bus statomas.
Komentarai
Virginijus Rabačius
Renovacijos darbus atliekančios "Virmaldos" vadovas
Mes dirbame pagal tiksliai suderintą techninį projektą. Po kambarius ir vidaus patalpas nevaikštome, tačiau išorinių sienų kvadratūroje, kur yra mūsų veiklos zona, neatitikimų neradome. Nė vieno kambario nenukirpome, nė vieno kambario nepridėjome prie daugiabučio, todėl kaip, pasak gyventojos, po renovacijos sumažėja kvadratūra, atsakyti negalime. Be to, daugiabutis šiltinamas iš išorės, ne iš vidaus.
Dėl to, kad bus nešiltinamas koridorius, nusprendė bendrija, kadangi Būsto energijos taupymo agentūra atsisakė finansuoti vidinį sienų šiltinimą. Dėl balkonų stiklinimo atsakyti negalime, nes kai dalyvavome konkurse, mūsų rangos užduotyse tokios užduoties nebuvo. Taip pat negalime atsakyti, iš ko gyventoja gavo minėtąjį laišką apie lango kvadratūros pakitimus. Mes to laiško tikrai nerašėme ir kvadratūros nekeitėme, dirbame pagal suderintą techninį projektą ir vėlgi langai name nei didėja, nei mažėja, o atitinka buvusius faktinius matmenis. Apie tai, kad gyventoja kreipėsi į mūsų darbų vadovą prašydama pateikti techninį projektą ir gavo neigiamą atsakymą, informacijos neturime. Mes visada suteikiame galimybę peržiūrėti techninį projektą, tačiau išsinešti – tikrai ne. Techninis projektas priklauso namo bendrijai, yra pateiktas jai, todėl namo bendrijos teisė juo disponuoti.
Giedrė Škėmienė
Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė
Renovuojamame daugiabutyje yra bendrija, kuri ir priėmė sprendimą dėl renovacijos. Nei savivaldybė, nei kažkoks vienas privatus savininkas įtakos tikrai negali padaryti bendrijos sprendimui. Pirminis renovacijos planas yra derinamas su bendrija, viešo aptarimo metu gyventojai gali pateikti visas pastabas dėl renovacijos priemonių, dėl ploto, jei yra kažkokie netikslūs duomenys – visa tai yra pataisoma pagal gyventojų pastabas. Tada planas teikiamas agentūrai, kuri peržiūri, ar atnaujinimo priemonės atitinka programą, ir patikrina paramos būstui dalį. Tuomet vyksta derinimas su pačiais gyventojais, gyventojai turi pritarti investiciniam planui – taigi, jei jie pritaria, jie taip pat yra atsakingi už tą planą.
Projektų rengėjas rengia planą pagal nustatytą tvarką. Jis vadovaujasi pastato duomenimis, pavyzdžiui, inventorine byla, Registrų centro pažyma apie patalpų kvadratūras. Jeigu projekto plane pasitaiko techninių klaidų, viešojo aptarimo metu tokias pastabas pateikia gyventojai. Kvadratūros duomenys imami iš Registrų centro pažymos, dažnai gyventojai patys nežino tos kvadratūros, nes jų inventorinėje byloje esanti kvadratūra neatitinka Registrų centro duomenų.
Bankas taip pat skaičiuoja kredito dalį kiekvieno buto savininkui vadovaujantis Registrų centro pažyma – tokia yra tvarka, tokie įstatymai Lietuvoje. Kadastrinė byla ruošiama po renovacijos. Renovacija dar neatlikta, taigi klausimas, kokia informacija remiantis gyventoja teigia, kad po renovacijos kvadratūra sumažės.
Naujausi komentarai