Tarptautinis tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalis „Suklegos" Kauno ryšių istorijos muziejaus erdvėse ir Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje šios savaitės pabaigoje, rugsėjo 19-21 d., klegės 14-ą kartą.
Rugsėjo 19 dieną, ketvirtadienį,18 val. tradicinių kanklių muzikos gerbėjai kviečiami į P. Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejų. Čia vyks kanklių vakaras, skirtas paminėti kanklių meistro, liaudies kompozitoriaus bei muzikanto Juozo Telešiaus (1913-2001) 100-ąsias gimimo metines. Žiniomis apie šį meistrą dalinsis muziejaus darbuotoja ir puiki muzikantė Laura Lukenskienė.
Tradicines estų kankles (kannel) pristatys viešnia iš Estijos Tuule Kann. Ši muzikantė ir kanklių muzikos mokytoja kanklėmis groja ne tik tradicinę estų muziką, bet ir puikiai improvizuoja, jungia savo kūrybą su kitais muzikos stiliais. Puiki muzikantė Žemyna Trinkūnaitė atliks keletą savo improvizacijų tradicinėmis lietuviškomis kanklėmis. Žemynos atliekami kūriniai ne vieną klausytoją priverčia palikti savo rūpesčius ir pasinerti į devynių stygų čiurlenimą.
Rugsėjo 20 dieną, penktadienį, 18 valandą netradicinio folkloro mylėtojai laukiami Ryšių istorijos muziejaus salėje, kur vyks jaunimo grupių koncertas ir vakaronė. Festivalio organizatoriai pakvietė keletą jaunų netradicinio folkloro kolektyvų, kurie kuria ir atlieka senąjį folklorą, interpretuodami jį savaip. Grupė iš Jurbarko „Vėjukas" mėgsta poeziją ir lietuvių liaudies dainas.
Muzikalūs ir kūrybingi grupės nariai tradicines dainas atlieka pritardami įvairiais instrumentais. Kita audringa jaunimo grupė „Mergicos" iš Ariogalos pristatys įvairių Lietuvos regionų muzikinę programą, apipintą įvairių žanrų aranžuotėmis. Kolektyvo repertuare nemažai dainų iš Antano Juškos dainynų. Vadžgirio jaunimas, pasivadinęs „Devyni", taip pat nevengia eksperimentuoti su lietuvių liaudies dainomis.
Repertuare – įvairių Lietuvos regionų dainos ir instrumentinė muzika. Jaunimo rankose skamba kanklės, smuikas, Sekminių ragelis, lumzdeliai, gitaros, įvairi perkusija. Grupė iš pajūrio „Gyvata" – tai dar vienas jaunimo kolektyvas, savitai aranžuojantis jiems patinkančias dainas. Švelnūs ir ramūs „Gyvatos" akordai paliečia pačius giliausius lietuviškų dainų jausmus.
„Suklegų" klausytojai taip pat galės susipažinti su vienu iš seniausių lietuvių liaudies instrumentų – dūdmaišiu. Ketvirtojo Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimo dalyviai Dzianis Sukhi ir Stanislav Čiavus iš Baltarusijos bei Gvidas Kovėra pademonstruos tradicinio muzikavimo subtilybes. Puikūs Baltarusijos meistrai jau ne pirmus metus gamina dūdmaišius Lietuvos muzikantams ir dalinasi savo patirtimi.
Energija, jaunystė, žavesys sklinda iš puikios post-folk grupės „Mindrauja". Savitai, šiuolaikiškai, melodingai skambanti šios grupės muzika, pasak organizatorių, suteiks geros nuotaikos visam vakarui. Vyrų grupė „Ugniavijas", atliekanti senovines lietuviškas dainas, pristatys programą iš naujojo savo albumo „Karo dainos". Vyrai stengiasi išlaikyti lietuviškųjų papročių bei autentikos dvelksmą muzikoje ir dainose, tačiau yra atviri naujovėms ir bando rasti dermę tarp dabarties ir praeities. Tradiciškai jaunimo vakaras baigsis audringa vakarone su puikiu kolektyvu „Kauno bandonija".
Rugsėjo 21 dieną, šeštadienį, 12 valandą A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje Vilkijoje vyks ketvirtasis Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimas. Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos dūdmaišininkai dalinsis savo patirtimi, bus galima išmokti pasigaminti liežuvėlius, susiderinti dūdmaišį. Nuo 18 valandos vyks koncertas muziejaus svečiams.
Tą pačią dieną 18 valandą Kauno ryšių istorijos muziejaus salėje vyks baigiamasis festivalio svečių koncertas. Naujausią dambrelių projektą „Garsinė izoliacija" pristatys Egidijus Darulis su žmona Kristina Daruliene ir grupės "Rumunija" nariu Andriumi Vyšniausku. Pasak autorių, programą sudaro ne tiek muzika, kiek oro virpėjimas, šnabždantis fonas, tylos ir trenksmų kontrastai, kuriuose plaukiama tarsi po ramiu vandeniu tarp aštrių uolų.
Instrumentų gausa, įspūdingais vokaliniais sugebėjimais stebins duetas iš Lenkijos – Karolina Cicha ir Bart Palyga.
Du multiinstrumentalistai atliks lietuvių, baltarusių, lenkų, romų, žydų, totorių, ukrainiečių ir kitų tautų dainas. Šis projektas pavadinimu "Daug kalbų" (Many languages) šiemet gavo pagrindinį apdovanojimą prestižiniame Lenkijos folkloro festivalyje. Kaip ir kiekvienais metais, „Suklegose" skambės šiuolaikiškai perdaryta estų liaudies muzika. Šiai metais šiai šaliai atstovaus žavi ir labai melodinga grupė „Paabel". Šiuo metu ši grupė viena populiariausių savo šalyje.
Geografiškai margiausias kolektyvas „Merope" šiemet pasirodys visa sudėtimi. Muzikantai iš Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos, Ispanijos ir Lietuvos kuria unikalią lietuviško folkloro, originalių kompozicijų, world ir jazz stilių, instrumentų bei elektronikos sintezę. Užburiančiomis melodijomis, garsinėmis tekstūromis, subtilia harmonija bei poliritmija „Merope" kuria naujųjų laikų ritualinę muziką.
Visi festivalio renginiai nemokami. Festivalio programą rasite čia.
Naujausi komentarai