Tapytojas V. Viningas dovanoja tris įspūdingus reginius

 • Teksto dydis:

Kūrybinį trisdešimtmetį pažymintis tapytojas Virginijus Viningas dovanoja tris įspūdingus reginius Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune.

Kūrėjas ir pedagogas

Iš Aukštaitijos kilęs V.Viningas 1990 m. baigė Vilniaus dailės akademiją. Tapybą ir kompoziciją studijavo pas prof. A.Savicką, profesorius buvo ir diplominio darbo vadovas. Jau tris dešimtmečius menininkas gyvena ir kuria Klaipėdoje, dirba E.Balsio menų gimnazijoje, dėsto tapybą, kompoziciją, akvarelę.

Nuo 2005 m. V.Viningas – Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) narys. 2018 m. buvo apdovanotas LDS aukso ženkleliu už "ekspresyvų potėpių ir spalvų džiazą drobėje" ir ilgametį darbą LDS taryboje.

Per tris kūrybos dešimtmečius tapytojas yra surengęs daugiau kaip 30 personalinių parodų Lietuvoje, Vokietijoje, Amerikoje, Suomijoje, dalyvavo 20 grupinių parodų Estijoje, Latvijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Kinijoje, Rusijoje ir kt. Tapybos darbų yra įsigije: "Lewben Art Fundation", MO muziejus, privatūs kolekcininkai Lietuvoje, Japonijoje, JAV, Vokietijoje ir kt.

Tapymas čia ir dabar

Klaipėdoje startavusi pirmoji parodų ciklo "Trijų dešimtmečių" paroda prasidėjo galingu performansu-tapymu. Kvapą gniaužiantis formato dydis, su raudonomis vardinėmis "V.Klicko" bokso pirštinėmis pozuojanti baleto primadona Beata Molytė ir muzikinis fonas – 2CELLOS akimirksniu sukėlė įtampos maksimumą, kuri išsilaikė visą tapymui skirtą pusvalandį.

"Antram raunde" – parodai Vilniuje paruoštas Klaipėdoje vykusio performanso įrašas. Parodos intriga – eksponuojami darbai sukurti tarp parodų – pozavusios balerinos ir autoriaus tema.

O pačioje jubiliejinėje tapytojo V.Viningo parodoje retrospektyviai apžvelgiamas kūrybinis menininko kelias, kurį pats autorius skirsto į tris etapus.

Pirmuoju etapu, po studijų Vilniaus dailės akademijoje baigimo 1990-aisiais, beveik dešimtmetį menininkas stengėsi išsivaduoti iš akademijoje suformuotos pilkosios tapybos kanonų, pasak autoriaus, bandė išeiti iš pilkosios zonos spalvų. Nors aktyviai dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, pats V.Viningas didelės reikšmės to laikmečio kūrybai neteikia.

Didysis kūrybinis lūžis įvyko apie 2000-uosius, išvykus į tarptautinį plenerą Drezdene, – tuomet jo drobėse atsirado intensyvios spalvos – mėlyna, raudona. Šiuo periodu autoriaus kūryboje dominavo peizažo, buitinių daiktų motyvai, anot kultūros žurnalistės Ritos Bočiulytės, "maištaujančios pakabos, grėsmingos sūpuoklės, su trenksmu virstančios kėdės". 2003 m. sukurtas darbų ciklas "Atsisveikinimas su kėdėmis" tapo simbolinis prieš būsimą džiazo temos proveržį.

Džiazo burtai

2009 m. Klaipėdos parodų rūmuose buvo pristatyta džiazo inspiruota personalinė paroda "Improviza". Šešiolikoje parodos drobių dominavo portretinės improvizacijos, jose buvo užfiksuotos pasaulinio garso džiazo muzikantų būsenos, kūno kalba, kitaip tariant – džiazo korifėjų muzikos refleksija. Didžiulio formato darbai buvo nutapyti per pusantro mėnesio – galima sakyti, vienu įkvėpimu.

Pasak dienraščio "Klaipėda" žurnalistės R.Bočiulytės, "Improvizoje" impulsyvi potėpio ir spalvų ekspresija tiesiog veržiasi per kraštus, priekaištingai badydama akis autoriaus profesionalumu, drąsa ir užmoju. Netikėtai išnirusi stipri dekoratyvumo dozė, aiški komercinė užuomina – tokiai tapybai irgi ne priešai, o sąjungininkai. Iki šiol V.Viningo (kaip ir daugelio jo kartos menininkų) paveikslai meno rinkoje nebuvo labai paklausūs. Gal dabar..."

Šie žodžiai buvo pranašingi: tais pačiais metais dalis šio ciklo darbų buvo palankiai sutikti Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalėje Vilniuje, tarptautinėse galerijų mugėje "Vilnius Art", kūrinių įsigijo Šiuolaikinio meno muziejus MO, "Lewben art Foundation", kolekcininkai.

Motyvų šaltinis

Po improvizacijų džiazo tema tapytojo paveiksluose atsirado figūrinės kompozicijos, bokso, baleto, moters akto, violončelininkų temos, kurios, pasak autoriaus, jam yra neišsemiamos. Išsiplėtė ir parodų geografija – nuo Europos iki Kinijos, Amerikos.

Dailėtyrininkės Austėjos Mikuckytės-Mateikienės teigimu, "V.Viningas yra vienas ryškiausių šiuolaikinių ekspresionistų, gebantis tapybai suteikti daugialypio judėjimo. Pirmiausia juda, rodos, patys potėpiai. Jie sklando ore, raibuliuoja, hipnotizuoja. Tik atsitraukus nuo paveikslo, visas dūzgiantis, spingsintis potėpių chaosas pagimdo aiškius siužetus, charakteringas fizionomijas, stiprius psichologinius portretus. V.Viningo drobių gyventojų siluetai, rodos, yra išlipdyti iš spalvotų dažo žvynų, plunksnų ar grumstų. Judėjimo įspūdį dar labiau sustiprina pasirinkti sudėtingi, netikėti rakursai".


Kas? V.Viningo retrospektyvinė paroda "Trys dešimtmečiai"

Kur? Parko galerijoje.

Kada? Veikia iki spalio 1 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jojonas

Jojonas portretas
Na taip,visi žiūri ,ploja ,ir nėr kam pasakyti ,kad ,,karalius tai nuogas"Mano nuomone,Viningas yra geriausias tapytojas tarp beždžionių,dramblių ir delfinų!Tuo gali įsitikint Klaipėdos delfinariume per delfinų šou.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių