Pažaislio muzikos festivalyje – lietuvių kūriniai, nauji kūriniai ir istorinės erdvės

  • Teksto dydis:

Paskutinę pavasario dieną prasidėsiantis XXIX Pažaislio muzikos festivalis tris vasaros mėnesius dovanos 28 koncertus, iš kurių keturi didieji vyks labiausiai festivalio gerbėjų pamėgtoje erdvėje – Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme.

Šiųmetėje festivalio programoje – retai Lietuvoje skambančių operų premjeros, lietuvių autorių kūrinių gausa, dvi naujos istorinės erdvės, lietuviškų šaknų turinčios pasaulinės džiazo žvaigždės Nicole’ės Zuraitis pasirodymas ir išskirtinis Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Edgaro Montvido rečitalis.

Muzika vienuolyno kieme

Gegužės 31 d. festivalį pradės prancūziškosios romantikos kūrinių programa, kurią pristatys britų karališkasis mecosopranas dama Sarah Connolly kartu su maestro Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru.

S. Connolly, praeitą vasarą dėl ligos turėjusi atšaukti savo koncertą, šiais metais festivalio publikai atliks vieną savo mėgstamiausių kūrinių – Hectoro Berliozo vokalinį ciklą „Vasaros naktys“. Koncertą orkestras pradės išskirtiniu kūriniu – koncertine H. Berliozo uvertiūra „Romos karnavalas“. Programoje taip pat skambės įstabiai harmoninga Maurice’o Ravelio siuita Nr. 2 iš baleto „Dafnis ir Chloja“.

Pažaislio vienuolyno kieme vyks keturi didieji koncertai, kuriuose, be publikai įprasto operos žanro, skambės ir džiazas. Pažaislio vienuolyno kiemas – lankomiausia ir labiausiai festivalio gerbėjų pamėgta erdvė, todėl, pasak festivalio direktorės Giedrės Mikaitienės, koncertų joje daugėja, neapsiribojama tik pradedamuoju ir baigiamuoju.

„Birželio 28 d. „Grammy“ laureatės N. Zuraitis kartu su Kauno bigbendu ir Vytautu Grubliausku paruošta džiazo programa iškris iš vienuolyno kieme vyraujančio operos kūrinių ir simfoninės muzikos konteksto ir į bendrai festivalio panoramai suteiks įdomią muzikinę intrigą“, – sako G. Mikaitienė.

Viešnia: N. Zuraitis kartu su Kauno bigbendu ir V. Grubliausku pristatys džiazo programą. M. Baker nuotr.

Retai skambantys kūriniai

Festivalio meno vadovas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Edgaras Montvidas pastebi kasmet augantį festivalio publikos susidomėjimą Lietuvoje retai skambančiomis operomis ir žada naujų įsimintinų pažinčių su dviem kūriniais: „Šių metų festivalyje laukia premjera Lietuvoje – jautriausio prancūzų melodisto Jules’io Massenet vienaveiksmė opera „Teresė“, o baigiamajame koncerte skambės kompozitoriaus Laimučio Vilkončiaus operos „Pasaulio sutvėrimas“ premjera.“

Birželio 26 d. LNOBT orkestras ir vyrų choras, diriguojami maestro Ričardo Šumilos, suteiks publikai išskirtinę progą pirmą kartą Lietuvoje išgirsti retai skambančią J. Massenet operą „Teresė“. Savo siužetu ir nuostabia muzika intriguojančiame kūrinyje pagrindines partijas dainuos mecosopranas Justina Gringytė, tenoras E. Montvidas ir bosas Tadas Girininkas.

Rugpjūčio 25 d. festivalio baigiamuoju akordu taps kompozitoriaus L. Vilkončiaus operos „Pasaulio sutvėrimas“ premjera. Operos koncertiniam atlikimui susiburs maestro Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras ir publikai gerai pažįstami solistai: Jeronimas Milius (vokalas), Egidijus Bavikinas (tenoras), Ona Kolobovaitė (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas) ir Steponas Zonys (baritonas).

Koncertai filharmonijoje

Kauno valstybinės filharmonijos salėje numatoma išskirtinių koncertų gausi programa, kurioje – viena premjera ir trys ryškūs užsienio atlikėjų debiutai. Pasak E. Montvido, šiųmetis festivalis kaip niekad turtingas ir lietuvių autorių kūrinių, kurių dalį bus galima išgirsti filharmonijos salėje.

Birželio 4 d., minėdamas savo 25 metų kūrybinės veiklos scenoje sukaktį, tenoras E. Montvidas surengs kamerinės muzikos koncertą. Jame laukia garsios lietuvių kompozitorės, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Žibuoklės Martinaitytės specialiai šiam rečitaliui rašomo vokalinio ciklo premjera. Koncerte, kurio programoje – Roberto Schumanno vokalinis ciklas „Poeto meilė“, Richardo Strausso dainos ir kt., skambins į Pažaislio festivalį jau trečią kartą sugrįšiantis britų pianistas Simonas Lepperis.

Birželio pradžioje jauniausiems festivalio klausytojams fantastinę Vienaragio istoriją atskleis lietuvių autorių sukurta šiuolaikinės klasikinės muzikos pasaka „Vienaragio mįslė“. Muzikinės istorijos libretą sukūrė Sonata Latvėnaitė-Kričenienė ir Jolanta Vaišvilienė, muziką – kompozitorė Diana Čemerytė.

Birželį filharmonijoje lauks du ypatingi fortepijoninės muzikos koncertai. Pirmą kartą Lietuvoje jaunas, bet pasauliniu mastu jau spėjęs išgarsėti turkų pianistas Canas Çakmuras meistriškai prakalbins Franzo Schuberto, Roberto Schumanno ir Fryderyko Chopino sukurtą muziką. Paskutinę birželio mėnesio dieną publikos lauks unikali galimybė vienoje scenoje išvysti keturis Geniušus – Petrą, Anną, Luką ir Julių. Garsieji muzikai atliks kompoziciją keturiems fortepijonams „Canto Ostinato“, sukurtą žymaus olandų kompozitoriaus Simeono ten Holto.

Liepą filharmonijoje taip pat lauks du itin ryškūs užsienio atlikėjų debiutai. Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos Belgijos kamerinis orkestras CASCO PHIL. Novatoriškas ir drąsus kolektyvas, užsitarnavęs tvirtą reputaciją tiek klasikinės muzikos, tiek eksperimentinių tarpžanrinių projektų srityje, festivalio publikai programą pristatys kartu su viena universaliausių ir ryškiausių Estijos pianisčių Irina Zahharenkova.

Liepos 26 d. vienintelį koncertą Lietuvoje surengs jauna poetiškojo džiazo kūrėja, Šveicarijos ir Albanijos dainininkė Elina Duni kartu su kylančia Londono šiuolaikinio džiazo scenos žvaigžde gitaristu Robu Luftu. Koncerto programoje – autorinės dainos iš albumų „Lost Ships“ ir „A Time to Remember“.

Rugpjūčio 4 d. filharmonijos salėje vieno žinomiausių šiandieninės Lietuvos baritonų Eugenijaus Chrebtovo ir lietuviškosios kultūros ambasadorės Vokietijoje, pianistės, vokalo korepetitorės ir muzikologės Ramintos Lampsatytės programoje „Riterių dainos“ atgims amžina kaip pasaulis legenda apie kilniuosius riterius. Koncerto programoje skambės įvairių autorių muzikiniai apmąstymai apie keistąjį riterį Don Kichotą – legendiniai Maurice’o. Ravelio, Jacques‘o Iberto vokaliniai ciklai ir ištraukos iš Mitcho Leigho miuziklo „Žmogus iš La Mančos“.

Koncertus surengsime UNESCO pasaulio paveldu tapusiame Kauno modernizmo architektūros objekte – Lietuvos banko Kauno rūmų pastate ir XVII a. menančiame Žemosios Panemunės dvare.

Naujos bičiulystės

„Pažaislio muzikos festivalio vienas skiriamųjų bruožų – koncertai išskirtinėse ir istorinę reikšmę turinčiose erdvėse. Kasmet ieškome galimybių į programą įtraukti naujų, tad šią vasarą pirmą kartą koncertus surengsime UNESCO pasaulio paveldu tapusiame, Kauno modernizmo architektūros objekte – Lietuvos banko Kauno rūmų pastate ir XVII a. menančiame Žemosios Panemunės dvare“, – naujas festivalio erdves pristato E. Montvidas.

Liepos 19 d. Lietuvos banko erdvėse į muzikos meditaciją pakvies vokalinis ansamblis „Duodeco“. 2019 m. suburtas kolektyvas vienija aštuonis muzikos profesionalus. Jie festivalio publikai pristatys naują ansamblio muzikinę programą „More Sweet Than My Refrain“, kviečiančią klausytojus į nežinomų garsų ir emocijų pasaulį, į kurį  įtraukiami įvairių kultūrų, skirtingų šalių skambesiai.

Rugpjūčio antrąjį sekmadienį festivalis nusikels į didingą, beveik 400 metų istoriją menantį Žemosios Panemunės dvarą, kur kvies pažinti bundančias istorijos paslaptis. Išskirtinę vietą, kurioje susitinka istorija ir natūralus gamtos grožis, užlies kerintys VDU kamerinio orkestro, solistų Gabrielės Bukinės, Jorio Rubinovo ir dirigento Vytauto Lukočiaus atliekamos muzikos garsais.

Tačiau publikai naujiena bus ne tik koncertas šioje erdvėje, bet ir Pažaislio muzikos festivalio partnerio – gurmaniškų sūrių krautuvėlės „Vieno prancūzo sandėliukas“ paruošta speciali programa. Kaip teigia G. Mikaitienė, maloni pažintis su šios krautuvėlės šeimininkais Aušra ir Hugues atvedė prie idėjos pasiūlyti publikai atvykti prieš koncertą į pikniką „Pietūs ant žolės“. Pikniko metu bus galimybė daugiau sužinoti apie Žemosios Panemunės dvaro istoriją, Lietuvos dvarų kultūros tradicijas ir pasimėgauti gurmaniškomis vaišėmis iš „Vieno prancūzo sandėliuko“ ir prancūziškos kepyklėlės „La Petite Patisserie“.

Naujų festivalio koncertų erdvių sąraše šiemet atsiranda ir BLC verslo centro stogo terasa, kurioje lauks muzikinis piknikas „Pasimatymas ant stogo“. Muzikinę programą pristatys 2019 m. susikūręs tarptautinis duetas „Piano Phase Project“. Jo narės – pianistės Monika Lozinskienė ir Anna Szałucka (Lenkija, Didžioji Britanija) – fortepijoninę muziką siekia pristatyti inovatyviai, klasikinės muzikos kūrinius konceptualiai jungiant su kitomis meno formomis. Menininkės savo pirmuosius kūrybos darbus – muzikines instaliacijas „Summertime“ ir „Piano Phase“ pristatė MO muziejuje 2021 ir 2022 m. Pianisčių pasirodymai visada būna kupini geros nuotaikos, atviro bendravimo su publika ir spalvingų muzikinių interpretacijų, kuriuos Kauno publikai papildys „Vieno prancūzo sandėliuko“ kuriama gurmaniška patirtis.

Premjera: ansamblio „Duodeco“ dėka istorinėse Lietuvos banko erdvėse suskambės muzika. Ansamblio „Duodeco“ asmeninio archyvo nuotr.

Šią vasarą festivalis po pertraukos vėl sugrįš į VDU Botanikos sodą su kubiečių a cappella grupe „Vocal Sampling“. Koncerto programoje skambės neatskiriama kubietiškos muzikos tradicijų dalimi tapusios grupės kompozicijos, Kubos ir Lotynų Amerikos klasikos, tokios kaip „Buena Vista Social Club“ ir kt. atgarsiai, ir didieji tarptautinės populiariosios muzikos hitai.

Jubiliejiniai koncertai

Festivalis pagerbs bent trijų iškilių muzikų jubiliejus. Liepos 14 d. Kauno valstybinės filharmonijos salėje skambės kompozitoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Vidmanto Bartulio oratorija „Nelaimėlis Jobas“. Šiemet V. Bartuliui būtų sukakę 70 metų. Šiai menininko sukakčiai paminėti pasirinktas vienas jo monumentaliausių opusų, kuris pelnė V. Bartuliui Lietuvos kompozitorių sąjungos prizą už geriausią orkestrinį kūrinį ir Metų kompozitoriaus vardą.

Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje klausytojų lauks didelis koncertas, skirtas Giacomo Puccini 100-osioms mirties metinėms paminėti. Gražiausias arijas, duetus, chorines scenas ir instrumentinius numerius iš kompozitoriaus operų atliks Kauno miesto simfoninis orkestras, dainuos balsingasis Kauno valstybinis choras, pripažinta Lietuvos operos solistė Viktorija Miškūnaitė, itin sparčiai karjeros laiptais kopiantis ir muzikos kritikų liaupsinamas Karolis Kašiuba, kuriems diriguos Constantine’as Orbelianas.

Tradiciškai kamerinės muzikos koncertai lauks ir festivalio publikos pamėgtoje Senojoje Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnytėlėje, kurioje pasirodys ansambliai „Paleasis“, „Trio Agora“, o rugpjūčio 17 d. į koncertą „80 minučių: Giedrius Kuprevičius ir draugai“ pakvies šiemet 80 metų jubiliejų švenčiantis kompozitorius Giedrius Kuprevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių