Paroda: jie prisiėmė protėvių vaidmenį

Vytauto Didžiojo karo muziejuje eksponuojama fotografijų paroda „Plieno audrose“ – fotografijose sujungtos Ukrainos XX a. ir dabartines laisvės kovos. Parodos idėją sustiprina aplinkybė, kad kariai fotografuoti atokvėpio tarp mūšių akimirkomis.

„Buvo linksma ir smagu, nors fotografavome karius tarp mūšių“, – šyptelėjo Maryna Mirzaeva-Mamayka. Po mūšio grįžusiems kariams tekdavo paklusti dviejų merginų komandoms. Projekto autorė Maryna yra 3-iosios šturmo brigados karė. Fotografė – taip pat 3-osios šturmo brigados karė Jara.

Į Lietuvą atvykusi pristatyti parodą, Maryna dar prieš tris dienas buvo Donecko srityje. Atvažiavo tiesiai iš Avdijivkos, kur šiuo metu yra tikras pragaras. „Važiuok ir pasakok apie tai, kas vyksta“, – duodamas leidimą Marynai išvykti į Lietuvą pasakė brigados vadas.

Maryna yra istorikė, sako, stebėdama karių kasdienybę, supratusi, kad tai, kas vyksta šiandien Ukrainoje, primena šalies istorijos puslapius apie partizaninį pasipriešinimą XX a.

Aplinkybės: stebint karo realybę ir savo kovą, projekto „Plieno audrose“ idėja gimė patiems brigados kariams. / E. Cickevičiaus nuotr.

Mūšiai, apkasai, gyvenimas fronte, praradimai ir skausmas susipynė su karo tikrovės etika ir estetika. Būtent tokiu sudėtingu ir atsakingu laikotarpiu, stebint karo realybę ir savo kovą, patiems brigados kariams kilo projekto „Plieno audrose“ idėja – fotografijoje sujungti Ukrainos XX a. ir dabartines laisvės kovas. Šie kariai savo veiksmais, būdu, drąsa ir ryžtu atkartoja geriausių Ukrainos žemės sūnų ir dukterų kovą.

„Atkreipkite dėmesį į nuotraukose užfiksuotų žmonių veidus – kokie jie gražūs. Tai Ukrainos elito kariai, pasiryžę, atsidavę kovai už savo šalį“, – didžiąją dalį istorinių nuotraukų Maryna, kaip istorikė, turėjo savo archyve. Šiandienos kariai fotosesijose tarsi sujungė ano laikmečio ir dabartinę realybę.

„Turėjau garbės bendrauti su partizanais veteranais, kai kurie jų yra šiose archyvinėse nuotraukose. Viena partizanė pasakojo vos du mėnesius prabuvusi su partizanais ir už tai buvo ištremta, jos gyvenimas buvo sulaužytas. Tie pokalbiai man leido dar giliau suprasti, kad dabartinis karas, kuris tęsiasi jau daugiau nei dešimtmetį, yra žymiai gilesnis, nei gali atrodyti“, – atsivėrusias istorines žaizdas išskiria Maryna.

E. Cickevičiaus nuotr.

Šiuo projektu norint atgaivinti XX a. ukrainiečių heroizmą, buvo sutelkti šturmo, prieštankiniai, artilerijos, medicinos būriai. Atkartodami istoriją, demonstruodami kartų vienybę ir pasipriešinimą senam priešui, kariai tarsi prisiėmė savo protėvių vaidmenis. Kiekviena projektui atrinkta nuotrauka pati savaime yra atskira istorija, tačiau taip pat – ir visos Ukrainos istorijos dalis.

Kai kurie nuotraukose įamžinti šiandienos karo didvyriai jau žuvo. „Kare kai kurie dalykai, apie kuriuos kasdienybėje negalvojame, – laisvė, gyvybė, meilė – įgauna žymiai stipresnę prasmę. Iš dalies džiaugiuosi, nes kare mano draugai tai labai įvertino ir turime jėgų, tikėjimo tuo, ką darome“, – emocinį projekto krūvį mini Maryna.

„Aš tavyje, Ukraina, ištirpsiu ir atsiduosiu tau. Ištirpsiu amžinybėje“, – Maryna perskaitė tradicinę 3-osios šturmo brigados karių maldą. Karo muziejuje ši paroda bus eksponuojama iki birželio, vasarai persikels į pajūrį, o rudenį, tikimasi, parodą „Plieno audrose“ priims Seimas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių