Muzikos genijų festivalis: tradicija stipriau už pandemiją

 • Teksto dydis:

Po pusantrų metų priverstinės pertraukos į Kauno valstybinę filharmoniją grįžta kompozitorių Edvardo Griego ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalis, kaip ir kasmet, atsigręždamas į kertines vertybes ir tradicijas.

Trečiasis tradicijos dešimtmetis

23-iąjį kartą vyksiantis ryškiausiais savo šalių muzikos pasaulio atstovais tituluojamų kūrėjų muzikos festivalis – Hordalando grafystės ir Kauno miesto bendrystės iniciatyva, palaipsniui išaugusi į solidų meno projektą, itin praturtinantį muzikinį Kauno gyvenimą. Šiųmetis festivalis garbingai tęsia tradicijas – išlaiko kūrybingo, glausto ir koncentruoto renginio, aprėpiančio keturis koncertus, amplua.

Abu šį festivalį vienijantys kompozitoriai visais laikais buvo ir išlieka unikalūs: dėl kūrybos nuoširdumo, filosofinės minties gelmės ir gebėjimo aprėpti neišmatuojamas erdves jie pažymėti nemarumo atspaudu.

Renginio organizatoriams kasmet pavyksta prisiliesti prie dviejų genijų kūrybos, žvelgiant į ją įvairiausiais aspektais, o rugsėjo 16–19 d. Kauno filharmonijos erdvėse nuskambėsiantis XXIII kompozitorių E.Griego ir M.K.Čiurlionio muzikos festivalis plačiai atvers duris į romantinės muzikos pasaulį, papildytą unikaliomis menų sintezės apraiškomis.

Klasika ir improvizacija

Pirmajame festivalio koncerte susidurs du pasauliai – klasika ir improvizacijos menas. Dvi ryškios asmenybės – saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir pianistė Aleksandra Žvirblytė, atėję iš skirtingų muzikos sferų, žaisdami ir provokuodami kurs naują lydinį, kurio metu gims kitokia muzika – unikali ir netikėtai organiška.

Anonsuodamas šio koncerto idėją saksofono virtuozas sako: „Aš ne Žvirblytė, bet skraidau. Aš ne klasika, bet atradau, kad nieko laisvesnio ir puikesnio dar nemačiau. Laikas bėga, aš vėl noriu kilti.“ Išradingojo atlikėjo žodžius papildo jo scenos partnerė: „Groti tai, ką gerai žinai ir tuo pat metu nežinoti, kur tave nuneš fantazija. Leistis provokuojamai ir provokuoti, taip rasti minties laisvę. Tikras meninis transas.“

Abu profesinės veiklos aukštumas pasiekę atlikėjai yra Lietuvos ir muzikos teatro akademijos profesoriai, savo veikla pelnę pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų.

Galima drąsiai teigti, kad bendras šių atlikėjų projektas – ryškus energetikos pliūpsnis, privertęs prancūzų muzikologus žavėtis ir aikčioti, spaudoje dalijant atlikėjams pelnytus komplimentus: „P.Vyšniausko koncertas su pianiste A.Žvirblyte buvo užburiantis. Sumanymas tiesiog neįtikėtinas. Pianistė, būdama aukšto lygio klasikinės muzikos atlikėja, groja kūrinį pagal partitūrą. O sopraninis saksofonas audžia viršutinį improvizacijos sluoksnį. Repertuaras įvairus – nuo Frederico Chopino iki Philipo Glasso, pakeliui įtraukiant ir Johanną Sebastianą Bachą. Efektas gniaužia kvapą ne vien dėl to, kad saksofonininkas be paliovos rizikuoja, bet ir todėl, kad muzika tokia subtili ir intensyvi, kad nejučia ima kauptis ašaros. Nepamirštamas koncertas, tikra muzikos pamoka, teikiama muzikanto, pasirodančio visu atvirumu, atsisakančio bet kokio gudravimo ir visas savo technikos galimybes nukreipiančio į jausmą.“

Dėl kūrybos nuoširdumo, filosofinės minties gelmės ir gebėjimo aprėpti neišmatuojamas erdves jie pažymėti nemarumo atspaudu.

Tarptautinis duetas

Antrasis festivalio vakaras bus skirtas spalvingoms ir melodingoms Gustavo Mahlerio dainoms. Kauno filharmonijos salėje jas atliks norvegų kilmės baritonas Steinas Skjervoldas ir pianistė Dovilė Bagdonaitė. Vienu ryškiausių simfoninės muzikos kūrėjų laikomo kompozitoriaus kūrybos kelyje dainų ciklas ir simfonija nuolatos ėjo greta vienas kito.

„Aš – muzikantas, klajojantis nykioje nūdienos muzikinio amato naktyje be kelrodės žvaigždės ir rizikuojantis viskuo nusivilti ar išklysti iš kelio. Visą gyvenimą kūriau muziką tik apie viena: kaip aš galiu būti laimingas, jeigu kažkur šalia kenčia kitas Dievo tvarinys“, – rašė G.Mahleris. Koncerto metu skambės dainos iš puikiai kompozitoriaus kredo atspindinčių vokalinių ciklų „Stebuklingas berniuko ragas“, „Keliaujančio pameistrio dainos“, taip pat dainos pagal Friedricho Rückerto eiles.

Dainininkas S.Skjervoldas magistro laipsnį įgijo Norvegijos valstybinėje muzikos akademijoje, studijavo Edvardo Griego akademijoje Bergene ir Hamburgo aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje, dainavo Norvegijos nacionalinio operos teatro bei daugelio regioninių šalies operos teatrų spektakliuose. Jau dešimtį metų jį dažnai galima išgirsti Lietuvos koncertų salėse, festivaliuose ir pasirodymuose su chorais, kameriniais ansambliais bei orkestrais.

Pianistė D.Bagdonaitė studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Hanoverio bei Detmoldo aukštosiose muzikos ir teatro mokyklose. Detmolde šiuo metu ji dirba dėstytoja-koncertmeistere, taip pat yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja bei Broniaus Jonušo muzikos mokyklos mokytoja. Pianistė yra sukaupusi solidų įvairių epochų kūrinių repertuarą, o kartu su S.Skjervoldu yra atlikusi ne vieną kamerinės muzikos programą.

Brolių laiškai melomanams

Trečiąjį festivalio koncertą publikai dovanosiantys broliai Motiejus ir Mykolas Bazarai nuodugniai domisi tradicinėmis ir moderniomis muzikavimo galimybėmis. Didelė namų fonoteka ir tėvų sudarytos sąlygos jiems nuo mažumės leido pažinti įvairiausius muzikinius amplua – nuo klasikinio fortepijono studijų iki pasirodymų džiazo, fanko, roko, elektroninės, populiariosios muzikos scenose. Abu broliai – profesionalūs pianistai, tačiau jiems nesvetimos įvairiausios muzikinės veiklos sritys.

Menų daktaras Motiejus Bazaras, plėsdamas savo muzikinių interesų ratą kaip plataus profilio pianistas-klavišininkas, nuolat groja džiazo, roko ir kitokių stilių grupėse, dalyvauja festivaliuose ir muzikiniuose projektuose, užsiima aranžavimu ir kompozicija. Prie įvairių kūrybinių idėjų plėtotės ir įgyvendinimo prisideda ir brolis Mykolas, tęsiantis doktorantūros studijas fortepijono specializacijoje.

Broliai Bazarai pristatys savo naująjį albumą, kuriame – plačiajai publikai menkai girdėti lietuvių kompozitorių kūriniai. (Organizatorių nuotr.)

Naujausią savo projektą broliai pristato taip: „Muzikavimas dviese ir nuolatiniai ieškojimai atvėrė nematytus ir negirdėtus lietuviškos muzikos klodus. Kūrinių pavadinimai žadėjo žaidimus, tačiau partitūrų slėpynės ir interpretacijos mįslės labiau priminė tikrus detektyvus. Vienų kompozitorių rankraščiai gulėjo stalčiuose ar neprieinamose laikmenose, kiti lyg ir laukė iniciatyvos iš atlikėjų. Paaiškėjo, kad „Žaidimėliai“ – visai nevaikiški, „Du maži žaidimai dviem“ reikalauja daug daugiau pirštų, „Gražuolis garvežys“ – stiprių plaučių ir daugiãveikos, o „Kūlverstukas“ – lankstaus ritmo ir harmonijos pojūčio. Pasirodo, žaismė slepiasi ir rimtuose dalykuose. Šis albumas apima tik mažą dalį parašytos, fonotekose dar atsirasiančios lietuviškos muzikos fortepijoniniam duetui, tad tebūnie tai laiškas butelyje kitiems šio žanro puoselėtojams.“

M.K.Čiurlionio ženklai

„Laimė yra su mumis, o jei likimas truputį erzina ir maivosi, tai toks jau jo įprotis. Pamatysi, kaip Jis susigės, išvydęs mus drauge giedrus, besišypsančius, pakeltom galvom, šviesiom akim. Pamatysi, suminkštės, bijos, kad gal mes norim be jo malonės apsieiti. Bus Kaukazas, Paryžius, fiordai ir viskas, ko tik manoji mažoji Zoselė užsigeis. Jau matau, kaip dega šviesios Tavo Akys, ir girdžiu, kaip Tavo mintis skrieja tartum meteoras, ir jaučiu beribį džiaugsmą, ir šventai, tvirtai tikiu, kad pilkuma, skarmalota proza neįsigaus niekados į mūsų Namus.“ Tai citata iš vieno Mikalojaus Konstantino Čiurlionio laiškų, rašytų mylimajai Sofijai Kymantaitei.

Įvairialypis menininkas buvo nepaprastai talentingas ne tik muzikos ir dailės srityse. Jo talentas žėrėjo tiek rašytuose tekstuose, tiek ištartame žodyje. Minėdamas 110-ąsias M.K.Čiurlionio mirties metines, Kauno valstybinis choras kviečia pažinti talentingąjį kūrėją ne tik iš muzikinės, bet ir iš literatūrinės plotmės.

Šioje programoje greta muzikinio M.K.Čiurlionio palikimo skambės jo rašyti tekstai ir pagal šiuos tekstus sukurta kitų kompozitorių muzika. Spalvingas M.K.Čiurlionio laiškų Sofijai ištraukas skaitys išraiškingasis aktorius Dainius Svobonas, kompozitoriaus preliudus gros vargonininkė Dalia Jatautaitė, didingąjį „De profundis“ ir M.K.Čiurlionio, Vaclovo Augustino ir Donato Zakaro a cappella dainas, diriguojant Kęstučiui Jakeliūnui, atliks Kauno valstybinis choras.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių