Muziejų naktis: nuo detektyvo, ieškant Maironio, iki animacinio M.K.Čiurlionio Pereiti į pagrindinį turinį

Muziejų naktis: nuo detektyvo, ieškant Maironio, iki animacinio M.K.Čiurlionio

2015-05-16 20:10

Šeštadienį Kaune vykę tarptautinei muziejų dienai skirti „Muziejų nakties“ renginiai tapo dar vienu jų darbuotojų kūrybiškumo išbandymu ir malonia atgaiva nuo kasdienio maratono pavargusiems kauniečiams, turėjusiems išskirtinę galimybę pasitikrinti savo vertybes.

Susirinko visas miestas

Pirmasis visus norinčius į svečius pakvietė Maironio lietuvių literatūros muziejus, suintrigavęs renginiu-detektyvu „Dvasia ko ieško, kas atspės, kai skęsta ji tarp atminimų!“

„Susirinko visas miestas!” – aikčiojo muziejaus darbuotojos, išvydusios tokią gausą lankytojų. Susirinkę per 100 įvairaus amžiaus žmonių vos tilpo į garsiąją Maironio mažąją svetainę, kurioje, šeimininkui esant gyvam, vykdavo audringos diskusijos su kitomis to meto įžymybėmis. Atėjusieji į renginį galėjo papildyti savomis šių namų svečių vizitinių kortelių kolekciją, tarp kurių – Antano Smetonos, Juozo Naujalio, Pauliaus Galaunės, Mykolo Šleževičiaus bei kitų Lietuvos istorijon įėjusių didžiavyrių vizitinės kortelės. Tačiau niekas iš renginio dalyvių neatspėjo, kokia tema Maironis labiausiai nemėgo su svečiais diskutuoti. Daugelio nuostabai – ne moterų, o politinių partijų ir jų programų.

Apie brolį pasakojo seserys

Svečius pasitiko Maironio sesuo Marcelė, atsiprašiusi, kad brolio nėra namuose ir pradėjusi vadovauti jo paieškoms. Netrukus prie jos prisijungė ir iš Bernotų atvykusios kitos dvi Maironio seserys – Kotryna ir nebylė Pranciška, kurias taip pat įkūnijo muziejaus darbuotojos.

Vedžiojami jų po brolio namus, svečiai sužinojo daug įdomių dalykų apie šių šeimininką. Pavyzdžiui, koks buvo šio neeilinio talento žmogaus ūgis (apie 170 cm), jie susimąstė, tik pamatę Maironio lovą.

Kartu su visais dingusio mūsų literatūros klasiko pėdsakais po visą senamiestį sekė ir pats mažiausias jo svečias – pustrečių metų Rokas, apsilankęs muziejuje su tėvais bei močiute.

„Sugundė įdomiausiai aprašytas renginio scenarijus“, – prisipažino jo mama – teisininkė Kristina.

Tą patį buvo linkę konstatuoti ir 30-mečiai chemikai Dalius ir Martynas, nusiteikę aplėkti tądien tiek muziejų, kiek spės. Jie teigė dalyvavę „Muziejų nakties“ renginiuose ir pernai. Ir negalėjo nieko išskirti – taip viskas patiko.

Leista pasireikšti ir svečiams

Ieškodami dingusio Maironio, renginio dalyviai apsilankė ir Kauno kunigų seminarijoje, kurioje jis daugiau nei 20 metų rektoriavo.

Apie seminariją papasakojo ir ją aprodė šiandieninis jos klierikas – pirmakursis Gediminas, iš kurio daugelis pirmą kartą išgirdo turbūt ir daugumai kauniečių nežinomą faktą, kad seminarijos bažnyčia sekmadieniais, 10 val., kviečia į mišias visus miesto gyventojus.

Deja, Maironio rasti taip ir nepavyko – į realybę sugrąžino grįžtančiuosius iš ekskursijos jo pėdsakais pasitikusi muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, vaidinusi pati save. Renginį vainikavo vakaronė Maironio namų kiemelyje, paįvairinta kūrybingomis užduotimis svečiams – apsirėdžius specialiais kostiumais suvaidinti baladę „Jūratė ir Kastytis“, kurioje be pagrindinių herojų bei Perkūno buvo ir jūros bei žuvų vaidmenys. Po to svečiai turėjo rasti Maironio namų sode jo eilėraščiuose apdainuotus augalus.

Akistata su gyva istorija

Lankytojų gausa šeštadienį džiaugėsi ir Kauno miesto muziejus, kurį pernai šia proga aplankė 1500 kauniečių bei miesto svečių.

„Suskaičiavome juos, dalindami nemokamus bilietus“, – teigė muziejaus Edukacinių programų ir renginių skyriaus vedėja Skaidra Grabauskienė.

Muziejus savo svečius pasitiko atgijusiais praėjusių amžių personažais, gyvenusiais Kaune: XV a. pirkliais, carinių laikų dama, išsirengusia į miesto teatrą, bei jos amžininku – kareiviu, tarpukario poniutėmis ir sovietinės radijo gamyklos cecho viršininke. Visus juos įkūnijo muziejaus darbuotojai kartu su savanoriais – VDU istorijos ir menotyros studentais.

Moterys visais laikais – moterys

„Mano tikslas – įrodyti, kad kauniečiai nuo senų laikų buvo verslūs žmonės“, – teigė XV a. pirklį įkūnijęs šio muziejaus edukatorius Simonas, baigiantis VDU magistrantūrą, kiekvienam svečiui individualiai pasakojęs apie tuomečius kauniečių verslus bei prekybos kelius.

Tačiau didžiausią muziejaus lankytojų susidomėjimą kėlė tarpukario Kauno modisčių galvos aksesuarai, kuriuos, priešingai, negu kituose muziejuose, buvo galima ne tik liesti, bet ir pasimatuoti, pasidarant asmenukę.

„Oi, kaip atitrūkau nuo pabodusių popierių!” – prisipažino tokią fotosesiją su draugėmis surengusi valstybės tarnautoja Rasa.

Čiurlionis  kiekvienam kitoks

Tačiau gausiausiai pavakarę kauniečiai ėmė traukti į Nacionalinį M.K.Čiurlionio dailės muziejų, kuriame vyko pirmasis renginys iš ciklo „Čiurlionis įkvepia“, skirtas šiais metais minimoms 140-osioms jo gimimo metinėms.

Muziejaus lankytojams buvo sudaryta galimybė iš naujo atrasti šį genijų – apžiūrint jo paveikslus, skambant fleitai, džiazui ar klasikinei muzikai. Tuo tarpu su mama ir devynmete seserim Gunde pirmą kartą šiame muziejuje apsilankęs trejų metų Dovydas ilgiausiai užsibuvo prie animacijos pagal M.K.Čiurlionio „Zodiaką“, sukurtos Edinburgo universiteto absolvento Mindaugo Suchocko.

O dvi bendradarbės iš Birštono, tuo pačiu vardu – Vilija, prisipažino sugaišusios apie 20 minučių, kol pavyko surinkti čiurlionišką dėlionę pagal jo paveikslą „Diena“ iš keturių paveikslų ciklo „Para“, šiaip jau skirtą mažiesiems muziejaus lankytojams.

Čiurlioniškos vaišės

Renginio metu veikusiose kūrybinėse dirbtuvėse studentė Evelina neatsilaikė neparašiusi vyrui meilės laiško ant specialaus senovinio atvirlaiškio, mirkydama plunksną į rašalą. Didesniems slapukams buvo skirtos iškarpos iš M.K.Čiurlionio laiškų žmonai Sofijai, kurias jie galėjo į meilės laišką suklijuoti.

Restorano „Miesto sodas“ kulinarai siūlė renginio dalyviams Čiurlionių šeimos skanėstus – keptą upėtakį morkų padaže, miško grybus kepto obuolio puselėje, naminį slyvų pyragą, kaip teigta, pagamintus, remiantis autentiškais prisiminimais.

„Porą mėnesių skaitėme archyvus ir bandėme tai gaminti“, – teigė restorano vadovė Jurgita Vedrickienė. Jos patikinimu, kitiems ciklo „Čiurlionis įkvepia“ renginiams restorano kulinarai pateiks daugiau patiekalų iš genijaus mamos virtuvės. Mėgstamiausias M.K.Čiurlionio patiekalas buvo marinuoti baravykai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų