Menininkės iš Berlyno vaikystės Lietuva

Galerijoje "Aukso pjūvis" veikia menininkės iš Berlyno Aldonos Gustas tapybos darbų paroda "Mano vaikystės Lietuva".

Galerijoje "Aukso pjūvis" veikia menininkės iš Berlyno Aldonos Gustas tapybos darbų paroda "Mano vaikystės Lietuva".

Vertinama Vokietijoje

A.Gustas – išeivijos rašytoja ir dailininkė, gyvenanti Berlyne. Vokietijoje pripažinta menininkė yra išleidusi keliolika lyrikos rinkinių, jos literatūros kūriniai verčiami į užsienio kalbas, gausiai publikuojami antologijose.

Kaip dailininkė, A.Gustas aktyviai dalyvavo personalinėse bei grupinėse parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV ir Lietuvoje.

1972 m. kartu su bendraminčiais įkūrė garsią Berlyno dailininkų-poetų grupę. Už nuopelnus apdovanota Rahel Varnhagen von Ense medaliu, Vokietijos Federacinės Respublikos kryžiumi, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.

Kūrybos ištakos

A.Gustas gimė Karceviškių kaime ir čia praleido pirmuosius vaikystės metus. Vėliau su šeima gyveno Vilniuje. Rusijai okupavus Lietuvą tėvas buvo ištremtas į Sibirą, o mergaitė kartu su motina pasitraukė į Vokietiją. A.Gustaitei tuomet tebuvo devyneri. Ankstyvieji vaikystės įspūdžiai ir išgyvenimai, lietuvių folkloras ir gimtojo krašto gamtovaizdis moters gyvenime paliko ryškų įspaudą. Su Lietuva yra siejamos A.Gustas kūrybos ištakos.

1975 m. Vokietijoje buvo išleistas vienuoliktas menininkės poezijos rinkinys "Oro narvai: mano vaikystės Lietuva".

Parodoje eksponuojamas piešinių ciklas yra tarsi šios poezijos temos, dažnai pasikartojančios visoje literatūrinėje menininkės kūryboje, vizualinis perteikimas. Ciklą sudaro tapybos darbai, sukurti 1974–1990 m.

Pagrindinis kūrinių objektas yra pati menininkė – mergaitė šviesiais plaukais. Jos naivaus, vaikiško ir kartu bundančio pasaulio atspindys yra supanti aplinka – kartais sentimentalūs lietuviški gamtos vaizdai ("Žąsų mergaitė" (1982), kartais pasakiškos fantazijos ("Gulbių medis" (1974), "Svajonių scena I, III" (1977), o kartais – tiesioginiai bundančio erotizmo vaizdiniai ("Sapnuose" (1984), "Mylimieji I" (1986). Erotinis leitmotyvas ryškus visoje A.Gustas kūryboje.

Pasak Audronės B.Willeke, analizavusios menininkės poeziją, vienur jis yra žaismingas ir įmantrus, užmaskuotas fantastiniuose debesų, gulbių, augalų, paukščių, žuvų motyvuose, kitur – išreikštas tiesiogine, lakoniška maniera. Ši mintis taikliai apibūdina ir menininkės tapybą.

Trys parodos

Lietuvos visuomenei A. Gustas iki šiol buvo daugiau žinoma kaip rašytoja. Į lietuvių kalbą išversti jos poezijos rinkiniai "Briedžiai mano broliai" (1983), "Simbiozės moterys" (1993), "Eilėraščiai. Proza. Piešiniai" (1994), "Dabar. Eilėraščiai ir piešiniai" (1998).

Šiais metais Kaune pradėtas rengti menininkės parodų ciklas, plačiau supažindinantis su dailės kūriniais. "Aukso pjūvio" galerijoje surengta paroda "Mano vaikystės Lietuva yra antroji. Pimoji piešinių paroda "Esu gamtos dalis...", parengta 2014 m. Berlyne vykusios parodos "Moterys su burnomis"  pagrindu, nuo gegužės mėn. 29 d. iki rugpjūčio mėn. 2 d. galima išvysti  Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Rudenį planuojama atidaryti ir trečiąją menininkės kūrybos parodą Kauno dramos teatre.


Šiame straipsnyje: Aldona Gustastapybadailė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių