Kauno botanikos sode sparnus išskleidė Azijos milžinas

  • Teksto dydis:

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sodo Tropinių drugių parodoje prasidėjo Azijos drugių dienos. Vienas paskui kitą iš lėliukių ritasi Tailando, Malaizijos, Filipinų drugiai, tarp kurių – vienu didžiausių pasaulio drugių laikomas milžinas Attacus atlas.

Trumpaamžiškiausi eksponatai

Pietryčių Azijos tropiniuose ir subtropiniuose miškuose gyvenantis vienas didžiausių pasaulio naktinių drugių Attacus atlas (atlasas) patraukia žvilgsnį ne tik savo dydžiu (sparnų plotis gali siekti net iki 25 cm), bet ir išraiškinga forma, sodriomis rudomis spalvomis. Įspūdingų sparnų kraštuose galima įžvelgti gyvatės galvos raštą – taip drugiai saugosi nuo plėšrūnų.

Šie šilkverpiai išsiritę iš lėliukės nesimaitina ir gyvena vos kelias dienas, todėl atlasai – trumpaamžiškiausi parodos eksponatai.

Meistriškai apsimeta

Tikru apsimetinėjimo meistru galima vadinti kitą parodos eksponatą – Kallima inachus: šis melsvas ir oranžinis drugys suglaudęs sparnus tobulai primena sudžiūvusį lapą su koteliu ir netgi siūbuoja, imituodamas vėjyje plazdančio lapelio judėjimą.

Netrūksta ir vikrių skrajūnų: vienas tokių yra iš miškingų pietryčių Azijos vietovių kilęs Parthenos sylvia violaceae melsvai violetiniu tigro raštu. Tuo tarpu juosvi su baltu ir raudonu raštu Papilio lowi skrydžiu primena kolibrį. Šių drugių vikšrai mėgsta citrinmedžių lapus, o patys drugiai vaišinasi įvairiausių žiedų nektaru.

Nedideli ir vikrūs Hypolimnas bolina žavi melsvomis, spindinčiomis dėmėmis ant sparnų: dėl paslaptingo mėnuliško švytėjimo jie dar kartais vadinami mėlynaisiais mėnulio drugiais.

Aktyvūs ir gerai skraidantys Graphium agamemnon – dažni savo tėvynėje, jų pasitaiko netgi miestuose, žavintys akinančiai ryškiomis žaliomis dėmėmis juodų sparnų fone.

Jei vieni parodos eksponatai nuo plėšrūnų saugosi apsimetinėdami gyvatėmis ar lapais, kitų ginklu tampa nuodai: nuodingų junginių savo sparneliuose oranžiniais galais turi Hebomoia glaucippe, o vienas populiariausių eksponatų drugių parodose – Idea leuconoe, nuodingas tiek pats, tiek jo vikšrai.

Daugiau kaip 10 rūšių 

Tropinių drugių paroda, kviečianti iš niūraus rudens bent akimirkai pasinerti į žaliuosius tropikus, VDU Kauno botanikos sode veiks iki pat metų pabaigos – gruodžio 31 d. Šiuo metu Pietų Amerikos drugius pakeitė Azijos drugiai – daugiau kaip 10 rūšių, apie 60 drugių.

Gruodžio mėnesį parodos lankytojų lauks Pietų Afrikos drugiai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių