Kaunas švenčia meną arba Fliuksiškas atsitikimas sausio 17-osios vakarą

Šiandien Kauno menininkų namuose (KMN) pirmą kartą Lietuvoje bus švenčiamas "Meno gimtadienis".

Švęsti meną

Renginio, kurį KMN rengia bendradarbiaudami su garso menininku ir kompozitoriumi Arturu Bumšteinu, idėja siejama su prancūzų kūrėju Robert'u Filliou, 1963-aisiais parašiusiu tekstą "Sušnabždėta meno istorija", tapusį svarbiu Fluxus judėjimo dokumentu ir įvykiu.

Lygiai po dešimties metų, 1973-ųjų sausio 17-ąją, R.Filliou Aacheno "Neue Galerie" surengė pirmąjį viešą "Meno gimtadienį". Devintojo dešimtmečio pabaigoje "Meno gimtadienis" kūrėjų ir kultūros institucijų pradėtas žymėti visame pasaulyje. Kiekvienais metais būtent šiai šventei yra organizuojami įvairūs koncertai, parodos, performansai ir kt.

"Meno gimtadienio" minėjimo tradicijoje įdomu tai, kaip R.Filliou pasiūlytas scenarijus kito ir plito įvairiose bendruomenėse, kaip skirtingose pasaulio vietose sutartinai vieną dieną buvo imta minėti šią šventę. Įspūdinga tradicija radijo bangomis transliuoti "Meno gimtadienio" renginius, vykstančius įvairiose pasaulio šalyse, taip kuriant bendraminčių tinklą ir tęsiant R.Filliou pradėtą meno istorijos (arba istorijų apie meną) perkūrą, tarsi atsitiktinai, tarsi intencionaliai sujungiant tai, kas nebūtinai tarpusavyje susiję – skirtingus pasakojimus, įvairias bendruomenes į visumą", – sako vienas iš renginio kuratorių, KMN kultūrinės veiklos vadybininkas Edvinas Grinkevičius.

Norėčiau kartu su „Meno gimtadienio“ auditorija kolektyviai įsijausti į penktadienio nakties Kaune polifoniją.

Ruošiant "Meno gimtadienio" programą buvo svarbūs kūrinių naratyvumo ir išskirtinumo (Kauno kontekste) aspektai. "Kauno meno scenoje vyraujančios performatyvios praktikos seka ankstesnėmis, šiuolaikinio meno lauke dažnai nebeveiksniomis strategijomis, dažnai pagrindiniu čia pristatomų performansų elementu tampa grynas vizualumas, abstraktumas, formiškumas. Todėl kuruojant performatyvaus meno renginių programas, mano nuomone, svarbu pasiūlyti kūrinius, brėžiančius platesnes trajektorijas", – apie būsimo renginio programą pasakoja E.Grinkevičius.

"Meno gimtadienio" šventėje KMN pasirodymus atliks Lietuvoje ir užsienyje kuriantys menininkai, performatyviose praktikose pasitelkiantys kalbą, tekstą, ieškantys būdų, kaip kurti ir pasakoti istorijas, priartinant jas prie žmonių. Vienam, ypatingam vakarui skirta programa bus transliuojama internetu bendruomeninio radijo "Palanga Street Radio", o taip pat dalis jos skambės visoje Europoje gyvais austrų radijo "Euroradio satellite" dažniais. Tai paskatino renginio kuratorius parengti radijo teatro žanrui artimų performansų programą, kurią skirtingais būdais galės patirti tiek renginyje apsilankiusi publika, tiek radijo klausytojai visame pasaulyje.

Pagerbs legendą

KMN vyksiančiame "Meno gimtadienyje" idėjos iniciatorius R.Filliou nuošalėje neliks – vienas iš renginio kuratorių, kompozitorius A.Bumšteinas kartu su vokaliniu ansambliu B2 (Ieva Skorubskaite, Viktorija Šedbaraite, Gintare Kulikauskyte, Vaidu Bartušu, Jevgenijumi Kovalčuku) atliks garsinį performansą pagal tekstą "Sužnabždėta meno istorija", su kuriuo A.Bumšteinas yra dirbęs ne vieną kartą.

"Remdamasis šiuo tekstu esu parašęs kūrinį chorui, kuris, prieš dvejus metus, buvo atliktas "Meno gimtadienio" proga "Berghain" klube Berlyne. Taip pat pagal R.Filliou tekstą esu sukūręs kūrinį ASMR (autonominė sensorinė meridionalinė reakcija) maniera ir fortepijoninį kūrinį dainuojančiam pianistui. Ši, nauja, KMN rengiamai "Meno gimtadienio" šventei skirta versija, ko gero, yra pati paprasčiausia – vokalinio ansamblio B2 nariai savo pasirinktomis melodijomis perskaitys tekstą taip, kad jis vienu metu (nu)skambėtų ir kaip muzika, ir kaip lozungas.

"Sušnabždėta meno istorija" yra lyg "Fluxus" estetikos manifestas, pasakojantis apie meną, kaip apie kasdienybės aplinkoje atsirandančių reiškinių tėkmę. Tekste atsigręžiama į kūrybos procesą ir kūrybingą gyvenimą, o ne į išbaigto kūrinio siekį. Toks pat, tikimės, bus ir mūsų skaitymas – improvizuotas bandymas atrasti rezonuojantį toną, o ne partitūros, kaip išbaigtų muzikinių partijų, kartojimas", – intriguoja A.Bumšteinas.

Vaizdų ir garsų koliažai

Svarbi "Meno gimtadienio" programos dalis, organiškas renginio turinio elementas yra dizainerės Gailės Pranckūnaitės kurtas renginio dizainas, kuris laikrodžiui išmušus 19 val., taps menininkės kurtos vaizdo instaliacijos vizualine tąsa.

"Kuriant renginio dizainą buvo svarbu perteikti Fluxus lydinčius žaismingumo, netikėtumo jausmus, sykiu suteikti šiuolaikiškumo. Todėl vizualinėje renginio komunikacijoje naudojami du mano kurti šriftai kontrastuoja tarpusavyje: viename yra daugiau grubumo, skiriasi raidžių aukščiai ir linijų pločiai, o kitame – daugiau apvalių linijų, mechaniškumo, kuris yra maišomas su dekoratyvumu. Šių dviejų tipografinių elementų sintezė, kartu su organiškomis spalvomis, tikiuosi, žadina smalsumą, su kuriuo man visada asocijavosi Fluxus judėjimas. Prasidėjus "Meno gimtadienio" programai, vaizdo instaliacijoje šiuos elementus papildys fotografiniai koliažo elementai", – pasakoja G.Pranckūnaitė.

Įspūdinga tradicija radijo bangomis transliuoti "Meno gimtadienio" renginius, vykstančius įvairiose pasaulio šalyse, taip kuriant bendraminčių tinklą.

Koliažo elementai papildys ir kompozitoriaus, garso menininko Arūno Perioko (Kojos Sopa) garso spektaklį, kuriame netrūks buitinio siurrealizmo detalių. "Tai kartų sandūros, kasdienos patirčių, prisiminimų refleksija, perteikiama per mano kuriamą garso estetiką: ar tai būtų įvairios klubinės kultūros apraiškos, ar akimirkos iš giminių švenčių su užstalės dainomis, ar atgyjantys vaikystės prisiminimai iš sovietmečiu rengtų tėvų, draugų baliukų, kuriuose skambėdavo vakarietiška estrada. Stebiu aplinką ir mano kuriami pasirodymai vis pasipildo naujomis garsų formomis", – apie savo projektą sako menininkas.

Naktinis miestas ir save atrandantys kūnai

O įsiklausyti į naktinį Kauną paskatins Nyderlanduose gyvenančio ir kuriančio menininko, muzikanto Berguro Thomo Andersono polifoninio vokalo naratyvą vystantis performansas "Can you hear The Hum tonight?" (liet. Ar girdi šiąnakt triukšmą?), kuriame personifikuojant miesto garsinį peizažą, atkreipiamas dėmesys į triukšmo taršos problematiką.

"Performanso metu kuriamam personažui bus suteiktas balsas, įgarsinantis kasdienės aplinkos periferijoje esantį triukšmą. Kiekvienas miestas turi skirtingą garsų diapazoną, todėl norėčiau kartu su "Meno gimtadienio" programos klausysiančia auditorija kolektyviai įsijausti į penktadienio nakties Kaune polifoniją ir išgyventi šią klausymo(si) patirtį kartu", – būsimą performansą apibūdina B.T.Andersonas.

Nutolti nuo miesto ir sugrįžti į save paskatins menininkių duetas Eye Gymnastics (Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell), "Meno gimtadienyje" atliksiantis performansą, kuriame gyvi vokalai apsijungs su elektronine muzika. Anot V.Damerell, jo metu hipnotinės instrukcijos palaipsniui jungsis su dainų inkantacijomis ir melodiškais intarpais. "Kviesime renginio svečius pakeliauti savo kūnų paviršiais ir išvirkščiąja jų puse",– sako menininkė.

Dalyvaujantys menininkai

Arturas Bumšteinas, Kojos Sopa (Arūnas Periokas), Berguras Thomas Andersonas, Eye Gymnastics (Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell), Gailė Pranckūnaitė. "Meno gimtadienio" kuratoriai: Arturas Bumšteinas, Edvinas Grinkevičius (Kauno menininkų namai).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių