Jubiliejų švenčiantis A. Sutkus pagerbtas savo gimtinėje: surengta meno paroda

 • Teksto dydis:

Raudondvario menų inkubatoriuje liepos 1 d. įvyko Antano Sutkaus 80-mečiui skirtos parodos atidarymas. Pagerbti iš Kluoniškių kaimo kilusio Lietuvos fotografijos patriarcho atvyko jo kolegos, bičiuliai, artimieji.

„Mūsų kraštui garbė, kad turime tokio ryškumo asmenybę, kaip Antanas Sutkus. Jis – ne tik pasaulyje pripažintas fotomenininkas, bet ir labai savitas, įdomus žmogus. Esu jam dėkingas už rodomą pagarbą gimtinei: Kauno rajonui padovanotą fotografijų kolekciją, už albumus, surinktas knygas bibliotekoms, už nuotraukas, kurias išvydus nugara perbėga šiurpuliukai“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Sukaktuvininko kūrybą nagrinėjo ir sveikinimo žodžius tarė Nacionalinės premijos laureatas Aleksandras Macijauskas ir jaunosios fotografų kartos atstovas Artūras Morozovas, filosofas Arvydas Juozaitis, kiti renginio dalyviai. A.Sutkus prieš keletą metų yra padovanojęs Kauno rajonui 50-ties savo fotografijų kolekciją, kurią galima apžiūrėti Raudondvario menų inkubatoriuje. Rodydama pagarbą iškiliam kraštiečiui, Kauno rajono savivaldybė išleido fotografijomis iliustruotą knygą „Antanas Sutkus. Tarp Ežerėlio miškų ir Zapyškio saulėtekių“, kurią parašė žurnalistė Jūratė Kuzmickaitė.

„Nemuno klonių vaikas, linksmas, pašėlęs, bėgęs šlaitu žemyn, kad galėtų įšokti į garlaivio, atplaukusio iš Kauno, sušiauštą upę. Liesas, maištingo būdo, bet kūrybiškas ir romantiškas paauglys, jau rodantis būsimojo lyderio bruožus. Silpnos sveikatos, tačiau stipraus charakterio jaunuolis, prisiskaitęs knygų apie didelius herojus ir kupinas idealizmo padaryti pasaulį gražesnį ir teisingesnį, nors kol kas pasaulis ne visada jam atsuka šviesiąją savo gyvenimo pusę. Tokį A. Sutkų prisimena Zapyškio ir Ežerėlio apylinkių pievos, miškai, žvyrkeliai, mokyklos koridoriai, kuriais skriejo jo dienos, pakeliui į suaugusiojo gyvenimą“, – pasakojama knygoje.

A.Sutkaus prisiminimai apie pokarį, vaikystę ir mokyklos metus – nesaldūs. Jie mena niūrų Ežerėlio barako kambarį, kuriame gyveno keturios šeimos: alkoholis, barniai, muštynės čia buvo įprasti reiškiniai. Vis dėlto, vaikas nežmoniškose sąlygose mėgino rasti grožio ir gėrio krislų, kurie ir atvedė jį į fotografijos pasaulį. „A.Sutkus yra gilaus žmogiškumo mokykla. Pažiūrėkite, su kokia meile ir pagarba jis kalba apie savo fotografuojamus personažus. Tą patį galime pasakyti ir apie kitus vyresnės kartos Lietuvos fotografijos meistrus: Aleksandrą Macijauską, Romualdą Požerskį, Romualdą Rakauską. Galima tvirtinti, kad tai yra išskirtinis Lietuvos fotografijos mokyklos braižas“, – pastebėjo A. Morozovas.

Kauno rajono savivaldybės nuotr.

A.Sutkus ne tik priiminėjo sveikinimus, bet ir pats dovanojo dovanas. Savo žemiečiui, V. Makūnui – nuotrauką „Pirmieji baikeriai“, aktorei V. Kochanskytei jos portretą, A.Morozovui – „Aklą pionierių“. Vėliau jubiliato laukė dar viena Kauno rajono mero dovana – kelionė laivu iš Kauno į Zapyškį. Laive vėl liejosi prisiminimai, ant albumų buvo raitomi autografai. Šventės dalyviai pasipuošė dizainerio Aleksandro Pogrebnojaus specialiai A. Sutkaus jubiliejui pagamintais marškinėliais. Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje A. Sutkus buvo vainikuotas ąžuolo lapų vainiku. Vėl išsirikiavo eilė prie autografų. Šį kartą fotografijų albumus prie krūtinės spaudė vietos žmonės, fotomenininko kraštiečiai. Prieš kelis dešimtmečius darytose fotografijose ne vienas jų aptiko save.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Labai gaila,kad Zapyskio bendruomenes zmones net nezinojo apie organizuojama garbingo zapyskiecio svente. Viskas labai jau paslaptinga, o paskui dejoja, kad zmones niekur neina.

Mykolas Fedaravicius

Mykolas Fedaravicius portretas
Antanas Sutkus Lietuvos fotografijos maestro - grandas. Nenuilstantis ir vis fotografuojantis. Lietuva turi kuo didžiuotis. Sveikatos ir energegijos linkiu gerb. Antanui.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių