„Jaunoji juvelyrika": amato ir kūrybos jungtis

Galerijoje "Kauno vartai" veikia jaunųjų juvelyrikos ir metalo meistrų paroda "Jaunoji juvelyrika".

Kūrybiniai ieškojimai

Paroda surengta bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetu, metalo ir juvelyrikos studija. Šiame fakultete jauni kūrėjai mokosi juvelyrikos ir metalo paslapčių, išskirtinis šios mokyklos bruožas – ne tik amato mokymas, bet ir kūrybiškumo skatinimas, dirbant su skirtingomis medžiagomis bei technikomis.

Pristatomi darbai sukurti 2012–2015 m., dalies jų autoriai jau yra baigę studijas, dalyvauja grupinėse parodose, rengia personalines parodas, jaunųjų kūrėjų sukurti darbai yra nominuoti tarptautinėse taikomųjų menų trienalėse, bienalėse ir kito panašaus pobūdžio tarptautiniuose renginiuose.

Parodoje naujausius savo darbus pristato baigiamųjų kursų ir buvę studentai Martynas Vaitiekūnas, Ramunė Jundaitė-Misevičienė, Jurgis Paulauskas, Rūta Pališkevičiūtė, Karolis Kurklietis ir kt.

Daug dėmesio daugelis parodos dalyvių skiria vizualinei raiškai, formai, estetikai. Parodoje pristatyti juvelyrikos ir metalo darbai yra sukurti naudojant skirtingas technikas ir formas bei skirtingas medžiagas: mamuto kaulą, sidabrą, plieną, varį, medį, gintarą, tekstilę, kriaušės medį, jaučio kaulą, sidabrą, auksą, emalį, aliuminį ir bronzą. Netradiciniai ir intriguojantys kūrinių pavadinimai, itin estetiškas kūrinių pateikimas, jų eksponavimas – išskirtiniai šios parodos bruožai.

Galerijoje yra eksponuojami ir juvelyrikos kūriniai, tačiau taip pat ir fotografijos, kuriose tą patį papuošalą dėvi modelis. Taip tarsi sugretinamas papuošalo parodinis eksponavimas ir jo pritaikomumas, iliustratyvus perkėlimas į kitą erdvę, siejant jį su modeliu, kuriant dvigubo eksponavimo variantą. Toks netradicinis eksponavimas kuria intrigą lankytojui, skatina dialogą.

Netradiciniai sprendimai

Parodoje išsiskiria R.Jundaitės-Misevičienės darbai. Autorė pristato du darbus. Vienas iš jų – baigiamojo bakalauro darbo "Tekanti upė" fragmentas segė "Skraidančiam" yra pelnęs tarptautinį apdovanojimą. 2015 m. kūrinys buvo eksponuotas IV tarptautinėje emalio bienalėje ir buvo apdovanotas pirmuoju diplomu už tradicinį emalio technikų panaudojimą. Darbe subtiliai dera melsvai žalių spalvų emalis, sukuriantis subtilų gamtos vaizdinį.

Parodoje ši autorė pristato ir papuošalų kolekciją, kuri susideda iš trijų papuošalų ir sukurta naudojant skirtingas medžiagų rūšis: sidabruotą varį, plieną, medį, gintarą, ragą, tekstilę. Ši R.Jundaitės-Misevičienės 2015 m. sukurta papuošalų kolekcija sudaro vientisą ciklą, kurį vienija minimalistinis rytietiškas motyvas, ažūrinės, primenančios sakralinį indą formos ir pasikartojančios formų ir spalvų (baltos, pilkos, rusvos) transformacijos. Šioje papuošalų kolekcijoje vienas kitą papildantys ir pratęsiantys dekoratyviniai elementai išsiskiria vizualine estetika.

Skulptūros link

J.Paulauskas pristato savo baigiamąjį bakalauro darbą "Sąmonės priešas". Šis kūrinys sukurtas naudojant žalvario, vario, akmens, gipso medžiagas priartėja prie skulptūrinės kompozicijos: ant vientisos plokštumos autorius sutalpina daug ekspresyviai judančių ir tarpusavyje komunikuojančių figūrų, jų išdėstymas, judesio dinamika kuria vidinio žmogaus pasaulio prieštaros, žmogaus ir aplinkos dialogo aliuziją.

Skulptūriškas ir M.Vaitiekūno papuošalas "Vaidmenys", kuriam naudojama mamuto kaulo ir sidabro medžiaga. Darbe puikiai suderinta abstrakcijos ir atpažįstamojo konkretumo dermė: plastiška mamuto kaulo neapčiuopiamai abstrakti forma pereina į subtilų teatralizuotą rankos vaizdinį.

K.Kurkliečio apyrankė, sukurta iš aliuminio ir bronzos, minimalistine savo raiška aktualizuoja dekoratyvų panašumą į techninę detalę.

R.Pališkevičiūtės kaklo papuošalas "Narcizas" sukurtas iš netradicinių medžiagų: kriaušės medžio ir jaučio kaulo. Paprastos ir ekspresyviai dekoratyvios formų jungtis yra netikėta, tačiau subtili. Akivaizdu, kad autorė nesiekia sukurti nešiotino papuošalo.

Kiekvienas parodos dalyvis išsiskiria savita stilistika, demonstruoja meistrystę, gebėjimą dirbti su skirtingomis medžiagomis, įvaldyti įvairias technikas, kartu kūrybiškai interpretuoti ir pateikti savojo darbo koncepciją.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių