Jūrų lobiai liks gelmėse amžiams? Pereiti į pagrindinį turinį

Jūrų lobiai liks gelmėse amžiams?

2012-03-30 23:59

Teismo sprendimas gali užkirsti kelią lobių paieškoms jūros dugne ir jiems iškelti. Jūrų lobių paieškas vykdanti JAV kompanija "Odyssey Marine Exploration" netoli Gibraltaro sąsiaurio surado laivą su keliomis tonomis aukso ir sidabro monetų. Ispanijos burlaivis su lobiu nuskendo 1804 m.

2007-aisiais kompanija "Odyssey Marine Exploration" lobius iškėlė. Paaiškėjo, kad jų vertė – per pusę milijardo JAV dolerių. Lobiai buvo parplukdyti ir saugomi sandėlyje Floridos valstijoje (JAV).

Iškėlus radinius, Ispanijos vyriausybė dėl jų kreipėsi į teismą. Buvo įrodinėjama, kad jūros dugne gulėję turtai priklauso Ispanijai.

Teismo procesas tęsėsi penkerius metus. Nors monetos buvo kaldintos dabartinės Peru teritorijoje, Ispanijai pavyko įrodyti, kad nuskendusiame laive buvo jos turtas. Teismas nurodė JAV kompanijai "Odyssey Marine Exploration" grąžinti surastą lobį Ispanijai.

Teismai atmetė visas "Odyssey Marine Exploration" pretenzijas dėl kompensacijų už monetų paiešką, iškėlimą ir saugojimą. Ji patyrė 413 tūkst. JAV dolerių nuostolį.

Teismų suformuota nuostata, kad iš jūros dugno iškelti lobiai turi atitekti tiems, kam jie istoriškai priklausė, sumažins norą pasipelnyti iš jūros dugne gulinčių lobių.

Ta pati "Odyssey Marine Exploration" Atlanto vandenyne jau yra suradusi du laivus su sidabro lobiu, kurį planavo iškelti šiais metais. Ar apsimokės tai daryti, jei juos iškėlus lobių gali netekti?

Galbūt paieškos vyks ir toliau, bet bus bandoma labiau juridiškai apsidrausti. Prieš pradedant lobių iškėlimo operacijas, tikriausiai jau bus pasidalyta tarp lobių kilmės šalies ir jų ieškotojų. Arba lobių kilmės šalys "samdys" lobių ieškotojus jiems surasti ir iškelti.

Gali atsirasti ir dar daugiau įvairiausių niuansų.

Neseniai Atlanto vandenyne buvo surastas nuskendęs Didžiosios Britanijos laivas su itin vertingu platinos kroviniu. Šį metalą, kuris priklausė Sovietų Sąjungai, britai gabeno JAV kaip kompensaciją už Antrojo pasaulinio karo tiekimus.

Formaliai lobis lyg ir priklausytų Didžiajai Britanijai, nes yra jos laive. Kita vertus, jis yra ir jau nebeegzistuojančios Sovietų Sąjungos turtas, o jos teisių perėmėja yra Rusija.

Tačiau turtas gali būti laikomas ir JAV nuosavybe, nes galbūt Sovietų Sąjunga iš Jungtinių Valstijų gavo tai, dėl ko buvo susitarta atiduoti platiną.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų