Pereiti į pagrindinį turinį

Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda?

2014-01-01 04:00
DMN inf.
Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda?
Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda? / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Šventiniu laikotarpiu tikriausiai ne vienuose namuose iškilo, atrodytų, menka problema – perdegė kalėdinė girlianda, kasmet puošusi pagrindinį švenčių simbolį – eglutę. Tai menka bėda: nuėjus į bet kurią parduotuvę, nesunkiai rastume bent paprasčiausią girliandą, bet problema iškyla tuomet, kai reikia nuspręsti, ką daryti su senąja.

Kaip ir visiems sugedusiems elektronikos prietaisams ieškoti specialaus surinkimo punkto ar tiesiog išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis?

Kaip ir bet kokius sugedusius elektronikos prietaisus, perdegusią kalėdinę lempučių girliandą reikia atiduoti perdirbti. Kalėdinėse lemputėse aplinkai bei žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų kiekis yra mažesnis nei, pavyzdžiui, sename šaldytuve, bet, kartu su netinkamai išmestomis elektronikos atliekomis į dirvožemį, ežerus ir upes gali patekti pavojingos medžiagos: gyvsidabris, sunkieji metalai, chemikalai ir kt.

Iš specialių konteinerių surinkti sugedę elektronikos prietaisai perdirbami, o iš jų gaunama vertingų medžiagų, kurios gali būti panaudojamos antrą kartą.

Senų, energiją taupančių lempučių tvarkymu besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė atkreipia dėmesį, kad tinkamai pasirūpinti reikia ne tik nebeveikiančia kalėdine lempučių girlianda, bet ir šiuo metu vienu iš populiariausių apšvietimui naudojamų prietaisų – taupiąja lempute: „Elektros energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, kuris gali būti pavojingas žmogaus gyvybei.

Žinoma, vienoje lemputėje gyvsidabrio kiekis minimalus ir nekeliantis didelio pavojaus sveikatai, bet grėsmė kyla tada, kai į buitinių atliekų konteinerius sumestos lemputės patenka į sąvartynus, kuriuose gali susikaupti dideli jų kiekiai. Tokiu atveju, gyvsidabrio garų plitimo mes jau negalėtume sustabdyti“.

T. Ruželė pabrėžia, kad perdegusias taupiąsias lemputes reikia atnešti į specialias dėžutes arba į bet kurį prekybos centrą, prekiaujantį elektronikos prietaisais ir lemputėmis.

Nepamirškite tinkamai pasirūpinti ir kitomis elektroninėmis atliekomis:

- smulkią, vidutinę bei stambią elektros ir buities techniką galima nemokamai atiduoti į atliekų priėmimo aikšteles arba palikti specialiuose konteineriuose prekybos centruose. Atsikratyti stambia buities technika galima ir išsikvietus specialistus, kurie surenka nereikalingą įrangą;

- išeikvotus nešiojamus elementus, akumuliatorius, galvaninius elementus galima atiduoti beveik visuose prekybos centruose, didesnėse technikos parduotuvėse, degalinėse, mokyklose, pašto skyriuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų