- DMN inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV mokslininkai jau eilę metų suka galvas, kas gi yra nutikę 17-metei mergaitei, kuri vis dar negali išaugti iš kūdikio vystyklų.
Spėjama, jog atskleidus mergaitę kamuojančio genetinio sutrikimo priežastys ir mechanizmą, mokslininkams pavyktų daugiau sužinoti apie senėjimo paslaptis.
Brooke Greenberg sulaukė amžiaus, kai gali vairuoti automobilį, o kitais metais ji jau turėtų teisę balsuoti, tačiau ji vis dar yra kaip vienerių metų vaikas – ji tesveria 7,26 kg ir yra tik 76 cm ūgio.
Iki šiol ji buvo vertinama kaip mediciniška keistenybė, tačiau preliminarus jos DNR tyrimas leido manyti, kad tai, kad ji neauga, yra susiję su defektais jos genuose, lemiančiuose žmonių senėjimą. Jei tai būtų patvirtinta, tyrimas galėtų suteikti mokslininkams naują supratimą apie senėjimą ir netgi leisti atrasti naujus gydymo būdus ligoms, susijusioms su senyvu amžiumi.
Tiesa, nereikia manyti, jog mergaitė visiškai nesensta biologine prasme – kaip ir kiekvieno žmogaus, jos kūnas irgi sensta, tačiau vizualiai nesikeičia. Tai reiškia, jog greičiausiai ji ir numirs būdama vystykluose. Gydytojai nustatė, kad mergaitės dabartinis protinis išsivystymas yra kaip 11-12 mėnesių kūdikio, jos dantų amžius - kaip aštuonmečio vaiko, tik organizmo ląstelių amžius - kaip 17 metų paauglės.
Brooke vis dar reikalingi vystyklai, o kai kas nors ją pakutena, ji patenkinta ima guguoti. Mergaitės veidelis nušvinta vos pamačius mamą: ji ištiesia rankutes, norėdama būti paimta.
„Mes įsitikinę, kad B. Greenberg tyrimai mums suteiks unikalią galimybę suprasti senėjimo procesą, – pasakoja Pietų Floridos medicinos mokyklos universiteto profesorius Richardas Walkeris, vadovaujantis tyrimo darbo grupei. – Manome, kad tai mutacija jos genuose, kurie kontroliuoja senėjimą ir vystymąsi, todėl atrodo, kad ji sustingo laike. Jei galėsime palyginti jos genomą su įprastais genais, galbūt galėsime rasti šiuos genus ir išsiaiškinti, kaip tiksliai jie veikia ir kaip juos kontroliuoti.“
Mergaitės seserys Emily (23), Caitlin (20) ir Carly (14) be galo ją myli. Už nieką pasaulyje jos nesutiktų savo amžinai mažos sesutės atiduoti svetimiems į priežiūros įstaigą.
Jeigu mergaitės kūnas sensta kaip ir visų žmonių, ką mokslininkai tikisi surasti? Pasirodo, ne visas B. Greenberg kūnas vystosi tolygiai. Brooke smegenų išsivystymas beveik nesiskiria nuo naujagimio, jos kaulų augimas užstrigęs dešimties metų vaiko amžiuje. Mergaitė turi būti maitinama per zondą, įvestą į skrandį, nes jos kvėpavimo takų, ryklės išsivystymas neatitinka virškinimo organų išsivystymo. Kol gydytojai nesuprato, kad Brooke negali teisingai ryti, ji nuolat dusdavo, nes pienas tekėdavo į plaučius.
Taigi, jeigu bus išaiškinti, kurie genai „sustabdė“ atskirų kūno organų augimą, galbūt bus galima įtakoti visų žmogaus organų amžių? Žinoma, kol kas tai tėra fantastiniai pasvarstymai, tačiau jie įkvepia mokslininkus tolesniems tyrimams.
Daugiau apie mergaitę galite sužinoti peržiūrėję šiuos video reportažus. Tiesa, jie kelių metų senumo, tačiau iki šiol jokių žymesnių permainų nėra įvykę.
2005-aisiais:
2009-aisiais:
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...
-
Prezidentas apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius2
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus10
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
NASA stažavęsi lietuviai: atskleidė, ką išmoko, ir kodėl labiausiai sužavėjo ne technologijos1
Į NASA 16 savaičių truksiančiai pavasario stažuotei jau netrukus išvyks 10 studentų iš Lietuvos – šią žinią paskelbė konkursą organizavusi Lietuvos mokslo taryba (LMT). Kiek anksčiau paskelbtas ir kvietimas stažuotėms N...
-
Marso mėnulių mįslė: aerokosminių tyrimų agentūra planuoja pradėti naują misiją1
2026 m. Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra planuoja pradėti misiją „Mars Moons eXploration“, kurios tikslas – ištirti Marso mėnulius Fobą ir Deimą bei pargabenti į Žemę mėginių iš Fobo. Tikimasi, kad ši m...