- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Visoje Japonijos sostinėje pradeda skleistis gležni rausvi ir balti sakurų – šalyje paplitusių kelių rūšių vyšnių – žiedai.
Visgi jiems kelia pavojų potencialiai mirtinas priešas: invaziniai, šaliai nebūdingi vabalai.
Įsibrovėliai vabalai priklauso ūsuočių rūšiai Aromia bungii. Jų gimtinė yra Kiniją, Taivaną, Korėjos pusiasalį ir Šiaurės Vietnamą apimantis regionas, sako ekspertai.
Šie vabalai gyvena slyvos genčiai priskiriamuose medžiuose, kurie dėl šių kenkėjų netenka žievės. Rimtais atvejais medžiai žūsta, tad ekspertai skelbia pavojų.
„Jei nesiimsime atsakomųjų priemonių, medžiai gali būti pažeisti ir mes po kelerių metų nebegalėsime džiaugtis sakurų ir slyvų žiedais“, – ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė Estuko Shoda-Kagaya (Estuko Šoda-Kagaja) iš Miškininkystės ir miško produktų tyrimų instituto.
Pirmą kartą šie vabalai Japonijoje buvo pastebėti 2012 metais, centrinėje Aičio prefektūroje, bet dabar jau yra išplitę visame regione netoli Tokijo, nurodo Aplinkos ministerija.
Pasak ekspertų, šie ūsuočiai į Japoniją galėjo patekti su importuotais medienos produktais.
Sausio mėnesį Japonijos aplinkos ministerija oficialiai paskelbė Aromia bungii invazine, svetima rūšimi. Tai reiškia, kad draudžiama įvežti ir perduoti šiuos vabalus.
„Jei nieko nedarysime, žala plis toliau“, – sakė Makoto Miwa (Makotas Miva) iš Saitamoje įsikūrusio Aplinkos mokslų centro.
Pasak jo, vabalų lervas galima naikinti pesticidais, o smarkiai apkrėstus medžius reiktų iškirsti, kad būtų išgelbėti kiti.
Centras paskelbė vadovą, kuriame detaliai aiškinama, kaip atpažinti ir naikinti šiuos vabalus, užaugančius iki 3–4 cm ilgio.
„Svarbu bendradarbiauti su vietos gyventojais, siekiant atsikratyti šių vabzdžių. Tam reikia laiko ir mums reikia daug žmonių kiekvienam medžiui patikrinti“, – sakė E. Shoda-Kagaya.
„Ir aš suprantu, kad žmonėms praradimas kirsti sakuras, bet svarbu imtis veiksmų, kol žala neišplito į kitus medžius“, – pridūrė ji.
Tokijo sakurų žydėjimo sezonas oficialiai prasidėjo praėjusią savaitę, kai medžius Jasukunio šventykloje stebintys meteorologai paskelbė, jog sostinėje išsiskleidė pirmieji žiedai.
Meteorologijos agentūra pranešė, kad šiemet pirmieji žiedai dėl šilumos pasirodė devyniomis dienomis anksčiau nei vidutiniškai.
Sakurų žydėjimo kiekvienais metais labai laukiama, meteorologai prieš kelias savaites ima skelbti atitinkamus žemėlapius.
Žydinčios sakuros privilioja daug turistų, bet ir patys japonai organizuoja išvykas ar piknikus jomis pasigrožėti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
VSTT atsako vėjo parkų vystytojams – erelius rėksnius būtina saugoti2
Vėjo parkų vystytojams skundžiantis, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) saugodama mažuosius erelius rėksnius blokuoja vėjo parkų statybas, pastaroji pareiškė, kad šiuos erelius būtina saugoti. ...
-
Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?2
Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien....
-
Pradedamas lesyklėlių sezonas2
Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas, ornitologas Julius Morkūnas tvirtina, kad šaltuoju metų laiku sparnuočius maitinti reikia, tik maistas jiems turi būti tinkamas ir lesyklėlės pritvirtintos saugioje vietoje, kur jų negalėtų ...
-
Islandijoje dėl vulkaninio išsiveržimo teko evakuoti kaimą
Pietvakarių Islandijoje vėlyvą trečiadienį buvo evakuotas vienas žvejų kaimas ir turistų pamėgta vieta, toje vietovėje septintą kartą per metus prasidėjus vulkaniniam išsiveržimui, pranešė pareigūnai. ...
-
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas, bus įsteigti nauji draustiniai3
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas – trečiadienį Vyriausybė nusprendė Asvejos, Kurtuvėnų ir Anykščių regioniniuose parkuose įsteigti naujus draustinius bei plėsti esamas teritorijas. ...
-
Tyrimas atskleidė, kas kasdien pražudo milijonus bičių2
Neseniai Jutos valstijos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad greitkeliuose automobiliai kasdien pražudo milijonus bičių. Remdamiesi vidutinio paros eismo intensyvumo vertėmis, mokslininkai paskaičiavo, kad per vieną šešių mėnesi...
-
Vilniaus zoologijos sode gimė surikatų jaunikliai2
Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais. ...
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...
-
Vyriausybė nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį1
Vyriausybė trečiadienį nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį. ...