Australija paskelbė koalas nykstančia rūšimi

 • Teksto dydis:

Australija penktadienį oficialiai įtraukė visoje rytinėje pakrantėje gyvenančias koalas į nykstančių rūšių sąrašą, kadangi šiems sterbliniams gyvūnams sunku išgyventi dėl krūmynų gaisrų, miškų kirtimų, sausrų ir ligų.

Gamtosaugininkai teigė, kad per pastaruosius du dešimtmečius koalų populiacijos sumažėjo didžiojoje dalyje Rytų Australijos, ir perspėjo, kad jos jau pradeda nykti.

Aplinkos ministrė Sussan Ley pranešė, kad ji paskelbė koalų populiacijas „nykstančiomis“ ir ketina siūlyti suteikti joms aukštesnį apsaugos lygį Naujajame Pietų Velse, Australijos sostinės teritorijoje ir Kvinslande.

Koala, pasauliniu mastu pripažinta unikalios Australijos laukinės gamtos simboliu, vos prieš dešimtmetį buvo įtraukta į rytinės pakrantės pažeidžiamų rūšių sąrašą.

„Mes imamės beprecedenčių veiksmų koaloms apsaugoti“, – sakė ministrė, pabrėždama neseną vyriausybės pažadą skirti 50 mln. Australijos dolerių (36 mln. JAV dolerių) koalų buveinėms apsaugoti ir atkurti.

Aplinkosaugininkai palankiai įvertino naująjį koalų statusą, tačiau pasmerkė Australijos nesugebėjimą apsaugoti šios rūšies iki šiol.

„Per dešimtmetį koalos iš neįtrauktų į sąrašą tapo pažeidžiamos ir net nykstančios. Tai šokiruojančiai greitas nuosmukis“, – sakė Pasaulio gamtos fondo (WWF) Australijos gamtosaugos mokslininkas Stuartas Blanchas.

„Šiandien priimtas sprendimas sveikintinas, tačiau jis nesustabdys koalų nykimo proceso, jei nebus priimti griežtesni įstatymai ir paskatos žemės savininkams saugoti savo miškų buveines“, – sakė jis.

Gamtosaugininkai teigė, kad sunku pateikti tikslius skaičius apie koalų populiaciją rytinėse šalies valstijose.

Tačiau nepriklausomos vyriausybinės patariamosios institucijos – Nykstančių rūšių mokslinio komiteto – skaičiavimai parodė, kad koalų skaičius sumažėjo nuo 185 tūkstančių 2001 metais iki vos 92 tūkstančių 2021 metais.

„Nacionalinio simbolio praradimas“

Gyvūnų gerovės organizacijos „Humane Society International“ atstovė Alexia Wellbelove teigė, kad, jei nebus imtasi veiksmų, koalos rytinėje pakrantėje gali išnykti iki 2050 metų.

„Negalime sau leisti daugiau miškų kirtimų“, – sakė ji.

Australijos gamtosaugos fondo atliktas tyrimas parodė, kad federalinė vyriausybė patvirtino daugiau nei 25 tūkst. hektarų koalų buveinių iškirtimą jau po to, kai prieš dešimtmetį ši rūšis buvo paskelbta pažeidžiama.

„Turime nebeleisti koalų buveinių paversti kasyklomis, naujų namų statybvietėmis, žemės ūkio projektais ir medienos žaliava“, – sakė šio fondo gamtos kampanijų vadovė Basha Stasak.

Australijos koalos gyveno „ant ribos“ dar iki niokojančių „Juodosios vasaros“ krūmynų gaisrų 2019–2020 metais. Joms pavojų jau tada kėlė miškų kirtimai, sausros, ligos, automobilių eismas ir šunų puldinėjimai, sakė Tarptautinio gyvūnų gerovės fondo gamtos kampanijų vadovė Josey Sharrad.

„Krūmynų gaisrai buvo paskutinis lašas. Tai turi būti pavojaus signalas Australijai ir jos vyriausybei kuo greičiau imtis veiksmų, siekiant apsaugoti svarbias buveines nuo plėtros ir miškų kirtimų ir rimtai imtis klimato kaitos problemų“, – sakė J. Sharrad.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių