Įvaizdžio kūrėja L. Narbutienė: nustokite iš savęs per daug reikalauti

Lina Narbutienė nudžiunga išgirdusi, kad kalbėsimės apie brandesnių moterų stiliaus paslaptis. "Jokių paslapčių čia nėra. Turiu daug vyresnio amžiaus draugių, kurioms, kaip toje dainoje, širdyje dar ne sutema, tad ir rengiasi jos labai jaunatviškai. O kai išorė sutampa su vidumi, rezultatas džiugina", – teigia Šv.Ignaco Lojolos kolegijos įvaizdžio dizaino dėstytoja.

– Vos sušvito saulė, atlaisvėjo karantino suvaržymai, kaipmat į gatves pasipylė gyvenimo ištroškusių žmonių pulkai. Spalvingų, besišypsančių. Kaip smagu ir vėl matyti puoštis norinčias moteris...

– Man irgi... Nerimą kelia tik viena, kad mūsų jaunos merginos dažnai vartoja per daug kosmetikos, kuri matosi net ir per kaukes (juokiasi). Makiažas – antakiai, priklijuotos blakstienos, silikonu pakoreguotos lūpos, dar kokia tatuiruotė ant kaklo – dažnai įvaizdžio ryškumu permuša ir patį drabužį. Vis dėlto dauguma lietuvaičių yra natūraliai gražios, skoningai apsirengusios, turinčios savo stilių, kurį aplinkiniams pateikia estetiškai ir kultūringai.

– Noriu pakalbėti ne apie turinčias pačią didžiausią gamtos dovaną – jaunystę, bet apie tas, kurios ant savo kūno jau pajuto brandos ženklų. Pati esu tos brandžiasvorių kategorijos atstovė, tad klausiu jūsų, ką mums daryti: pradėti save daugiau kontroliuoti ar, priešingai – visai paleisti vadeles?

– Viskas priklauso nuo to, kaip pasitinki tą brandą. Jei matai, kad gyvenimas tęsiasi toliau, niekas nepasikeitė, tai kam dirbtinai save varžyti? Mūsų moterys dažnai kelia sau didžiulius reikalavimus, pačios apsunkina gyvenimą.

Išskirčiau tris moterų kategorijas. Pirmajai priklauso tos, kurios save išsaugojo lygiai tokias pačias, kokios buvo jaunystėje. Antros kategorijos moterys gyveno normalų gyvenimą ir nemanė, kad reikia save kažkaip riboti, prižiūrėti. Svarbiausia joms visada buvo buitis, šeima, vyras ir vaikai. Savo išvaizdai, savijautai jos skyrė mažiausiai dėmesio. Užtai sulaukusios 50-ies šios moterys pamatė, kad per tą laiką gerokai nusidėvėjo, nes nieko į save neinvestavo. Trečiai kategorijai priskirčiau moteris, kurios visą laiką buvo labai gražios. Pagrindinį jų turtą sudarė išvaizda ir jų nevystantis grožis, kurį jos nuolat prižiūrėjo ir saugojo. Bet štai ir jos, sulaukusios brandos, netikėtai suprato, kad negali varžytis su tikrosios jaunystės divomis. Ir kad į jas aplinkiniai jau nebežiūri taip pat.

Tuomet tos moterys ima piktnaudžiauti plastikos chirurgų paslaugomis, bet problema juk slypi daug giliau. Skaudu matyti iš paskutiniųjų jaunystės traukinį besivejančias… Dažnai jos būna ir nerealizavusios savęs profesinėje srityje, mat iš esmės visas investicijas dėjo į išvaizdą.

Įpratome dirbti iš namų ir rengtis patogiai, todėl ir toliau draugaukime su sportinio stiliaus drabužiais.

– Koks paradoksas: aštuoniolikmetės dukros akimis žiūrint, mano amžiaus moterys jau senos. Betgi mano vidinės sielos akys džiūgauja, kad sulaukus penkių dešimčių gyvenimas dar tik prasideda…

– 50 metų – branda, kai turime įprasti į save žiūrėti savo akimis. Turiu daug draugių, kurios širdyje labai jaunatviškos, tad natūralu, kad jos ir rengiasi jaunatviškai. O kai vidus atitinka išorę, gimsta nuostabi dermė, kuri gatvėje traukia ir aplinkinių akį.

Bet yra šio amžiaus moterų, kurios truputį prašauna. Joms sunku susiorientuoti, kaip turėtų atrodyti, ką savyje pabrėžti, o ko vengti. Dažniausiai, esant brandaus amžiaus, joms trukdo antsvoris. Nukeliavusios į mūsų parduotuves patiria šoką, nes nieko neranda savo dydžio. Tai pakerta jų savivertę. Kalbu apie lietuves. Bet pažiūrėkime į to paties amžiaus ir sudėjimo brites. Jos rengiasi, kaip nori, ir jaučiasi laimingos.

– Teigiate, kad vyresnio amžiaus moterims būtent antsvoris yra gyventi neduodanti problema?

– Išskyriau jį dėl to, kad pati su šia problema esu susidūrusi. Vieną dieną atsipeikėjau ir pamačiau, kad turiu jį – tą kelių kilogramų antsvorį (juokiasi).

Kodėl svarbu neapleisti savo išvaizdos? Nekalbu apie vergovę kūno, drabužių kultui. Iš savo klienčių istorijų matau, kad karjeros laiptais greičiau kyla tos, kurios gražiau atrodo ir moka save geriau pateikti. Ne veltui lietuvių liaudis sako: sutinka pagal rūbą, o išlydi pagal protą. Tai tiesa.

Žinau ne vieną atvejį, kai profesinėje dvikovoje nugalėjo ne ta moteris, kuri turėjo didesnę kompetenciją, bet toji, kuri geriau atrodė, buvo gražiau apsirengusi, labiau pasitempusi. Ir nors pirmajai išvaizda niekada nebuvo prioritetų sąraše – ji kėlė savo profesines kompetencijas, buvo gera mama, žmona – galiausiai ji liko pralaimėtoja. Mat tik po kurio laiko suprato, kad svarbiausia gyvenime yra dermė: tiek proto, tiek išvaizdos.

– Esate įvaizdžio dizaino specialistė. Sakykite, kaip išmokti moterims gražiai save pateikti? Kaip tai daryti lengvai, paprastai, neskiriant viso laisvo laiko stypsojimui prie veidrodžio?

– Pradėkime nuo to, ko iš savęs norite. Pamąstykite, kokia dabar esate, kokia nesate ir kokia norėtumėte tapti. Kai moteris patenka į mano rankas, aš ją pratestuoju nuo galvos iki pirštų galiukų. Žiūrime, kokia jos galvos forma (maža, didelė, normali), plaukai (jų kokybė). Gal reikia jaunatviškiau apsikirpti? Natūralu, kad kiekvienai penkiasdešimtmetei norėtųsi atrodyti jauniau ir šiuolaikiškiau. Tuomet drauge įvertiname jos bendrą išvaizdą. Aptariame trūkumus. Jei akis bado storos rankos, galbūt ji turi lieknus gražius riešus, kuriuos galėtume atidengti ir pabrėžti atitinkamo ilgio rankovėmis.

Moteriai nebūtina turėti daug drabužių. Svarbu, kad turimi drabužiai pabrėžtų pranašumus ir slėptų trūkumus. Ir būtinų būtiniausiai leistų su jais gerai jaustis. Ne dizaineris, ne juos parinkęs stilistas, ne dukra, laidanti kritikos strėles, o pati moteris turi jaustis gerai. Jeigu ji laiminga, tuomet – koks kieno reikalas, kaip ji atrodo? Neturime jokios moralinės teisės smerkti žmogaus už tai, kad jis apsirengęs ne pagal mūsų skonį ar ne pagal tuo metu galiojančias visuomenės normas.

Favoritė: ir L.Narbutienė, ir jos klientės mėgsta juodą spalvą, kurią vadina patogia. Linos Narbutienės asmeninio archyvo nuotr.

– Jei esu stačiakampio formos moteris, grubiai šnekant, lenta, kaip galėčiau pasipuošti atšilus orui?

– Na va… Prasideda. Ar girdite, kaip apie save šnekate? Išsyk su neigiamu atspalviu. O turėtumėte sakyti – esu manekeniškos figūros moteris. Vadinasi, jums viskas turi tikti. Tiek labiau pūstos formos apačioje – įvairaus ilgio sijonai, su kišenėmis ar be jų. Tiek ir visi oversize tipo drabužiai, net ir tie su paplatintais pečiais, kurie šiuo metu itin madingi.

– O ką tuomet pasiūlytumėte mano draugei, turinčiai kriaušės formos figūrą? Ji visą gyvenimą meta svorį ir perka keliais dydžiais mažesnius drabužius, kad turėtų svarią motyvaciją sulieknėti?

– Pirmiausia ji turi suprasti, kad problema slypi jos galvoje. Jei šitiek metų, kaip sakote, jai nepavyko numesti svorio, tai kuriems galams save kankinti?! Kam nuolat nervintis, kartoti tą rezultatų neduodančią mantrą: reikia sulieknėti, sulieknėti, sulieknėti...

Moterys, nustokite iš savęs per daug reikalauti, o pradėkite džiaugtis gyvenimu. Nekonfliktuokite su savimi! Nuo šito pradėkite sveikti. Reikia džiaugtis tuo, ką turite, ir puošti tai, ką turite. O kriaušės formos moterys turi daug pranašumų. Vienas jų, kad platesnių klubų fone liemuo visuomet atrodo itin laibas.

– Dažnai pažvelgusi į moterį, einančią gatve, galiu nuspėti, ką ji dirba. Net jei ji žingsniuoja Laisvės alėja savaitgalį. Sakykite, ar toks profesinis antspaudas žmogaus kasdieniame įvaizdyje yra gerai?

– Nelabai. Bet vėlgi – pamenate taisyklę: jeigu jai gerai, tai kodėl jums tai turėtų rūpėti? Kai esate darbe, būtina laikytis tos įstaigos etiketo. Jei tai dalykinis stilius, rankos turėtų būti pridengtos. Tikrai ne visada nuoga penkiasdešimtmetės ranka atrodys estetiškai.

Visai kas kita, kaip jūs atrodote laisvu metu. Jei tie keli riebaliukai ant rankos jums netrukdo – pirmyn! Jūs esate savo gyvenimo šeimininkė, ir tik jūs turite būti laiminga vienaip ar kitaip atrodydama. Beje, dar pasakysiu, kad nėra negražių rankų, o tik netinkamai parinktas rankovių ilgis.

Kai pas mane ateina moteris, visų pirma, labai ilgai tiesiog kalbamės. Ji man papasakoja, kur dirba, kokia šeiminė padėtis. Keistai nuskambėjo? Bet jei moteris yra vieniša, tai gal jos tikslas yra ne tik siekti karjeros darbe, bet ir žvalgytis antrosios pusės. Visada bandau iš pradžių išsiaiškinti, kokia yra drabužio ar įvaizdžio keitimo užduotis. Kodėl moteriai to reikia? Kartais matai, kad tie moters kompleksai yra išgalvoti. Žurnalai kala į galvas, kad moteris per amžius turi būti liekna ir jauna. O ką daryti toms, persiritusioms į penktą dešimtį ir neatitinkančioms žurnalų viršelių kriterijų?

Taigi, daug kalbamės, o paskui moteriai parenku tam tikrą sijono ar suknelės rankovių ilgį, suderinu drabužio proporcijas. Žodžiu, padarau taip, kad ji maksimaliai gerai jaustųsi su savo apranga.

– Gal žinote sėkmės istorijų, kai įvaizdis, tinkamai parinktas drabužis padėjo kokioje nors svarbioje gyvenimo situacijoje?

– Žinau, kad moterys, kurioms sekasi, ir gerai rengiasi, ir visuomet pasitempusios, švytinčios. Iš kai kurių tokių savo draugių pati mokiausi, kaip stilingai rengtis, derinti spalvas, o tik paskui nėriau į įvaizdžio mokslus, kaupiau žinias. Tas stilingąsias dažnai ir karjeroje lydi sėkmė. Štai toks gyvenimo dėsnis.

– Pašnekėkime apie įvaizdžio klaidas. Kokias jas paprastai daro brandaus amžiaus sulaukusios moterys?

– Pradėkime nuo šukuosenų. Jos turėtų būti šiuolaikiškesnės, bet ne eksperimentinės. Ne laikas bandyti ant savęs raudonas, oranžines spalvas, kurios mažai kam tinka.

Makiažas reikalingas, bent jau minimalus. Jei kalbame apie brandų amžių – akys, blakstienos, antakiai turėtų būti saikingai paryškinti.

Turime išmokti formuoti krūtinę be "push up" tipo liemenėlių. Ji neturėtų būti žemai. Pagal krūtinės aukštį juk galima apytiksliai nustatyti net moters amžių.

Kaklo sritis, plaštakos, riešai irgi kartais išduoda tikrąjį moters amžių. Bet čia ji gali truputį pagudrauti. Jei tinkamai parinkta drabužio spalva, kaklo raukšlelės nekrenta į akis. Bet jei spalva (dažnai ji būna per tamsi) disonuoja su moters oda, ši išmuša į paviršių tai, ko moteris tikrai nenorėtų savyje matyti.

– Gerai, kad prakalbome apie tamsias spalvas. Dažnai stambesnio sudėjimo moterys renkasi juodą ir tik juodą, tarsi norėdamos po ja paslėpti savo figūros trūkumus. Ar tai būtina? Ar neįmanoma maskuotis kitais būdais?

– Prisiminkime mano nuolat kartojamą taisyklę: jeigu žmogui gerai, kodėl gi ne? Jei moteriai gerai su juoda? Aš pati labai mėgstu juodą ir turiu daug draugių, kurios dešimtmečiais dėvi tik šios spalvos drabužius. Beje, juoda ne visada naudojama formoms slėpti. Kartais juoda skirta atsiriboti nuo aplinkos, žmonių. Šios spalvos drabužiais moterys rengiasi, kai nenori būti labai matomos. Tai patogi spalva. Kaip sakoma, jei nežinai, ką rengtis, išsitrauk iš spintos juodą mažą suknelę. Tikrai neprašausi, neišsišoksi ir nelabai kas su ja tave pastebės.

– Ar yra spalvų, kurių brandesnės moterys turėtų vengti?

Šiam pavasariui–vasarai siūlyčiau papildyti savo aksesuarų dėžutę grandinėmis – tiek masyviomis, tiek ir smulkiomis. Puoškite jomis kaklą ir rankas.

– Galbūt rudos? Oi, net nežinau. Nėra vienareikšmio atsakymo. Viskas priklauso nuo amžiaus, stiliaus, sudėjimo. Galbūt tik pilka, tokia murzinai pilka, moterį pilkina, kelia depresiją. Bet vėlgi – jei žmogus blogai jaučiasi, jis tai ištransliuoja būtent per savo drabužį. Jei jis nori pasigerinti nuotaiką ir apsirengti ryškų ciklameno spalvos švarkelį – kodėl gi ne?! Jokiu būdu negalima sakyti, kad jei tau 50 metų ir daugiau, tai kažkurių spalvų jau turėtum vengti.

– Gal trumpai apibūdintumėte šio pavasario–vasaros mados tendencijas? Kokios naujienos turėtų mums rūpėti?

– Šitie dalykai gal labiau turėtų rūpėti jaunimui. Brandžiai moteriai nebūtina vaikytis kiekvieno mados klyksmo. Dažniausiai ji jau turi susiformavusį savo stilių, kurį, aišku, gali papildyti kai kuriomis sezono naujienomis. Žiūrėkite, kiek pinigėlių tam galite skirti. Juk dažniausiai tie klyksmai tebūna reikalingi vieną sezoną.

Šiam pavasariui–vasarai siūlyčiau papildyti savo aksesuarų dėžutę grandinėmis – tiek masyviomis, tiek ir smulkiomis. Puoškite jomis kaklą ir rankas.

Atkreipkite dėmesį į plačius pečius – bus madingi tiek tokie švarkai, tiek suknelės. Švarkų ilgis varijuos nuo dengiančių klubus iki vos siekiančių liemenį.

Jaunimas vis dar alps dėl bananų tipo džinsų, o brandesnėms moterims siūlau labiau klasikines, tiesias, cigaretės formos kelnes. Vis dar bus madingos patrumpintos.

Batus prie kelnių derinkite pačius įvairiausius. Kirstais galais priekyje, stambiais padais. Jie puikiai tiks su plazdančiomis moteriškomis suknelėmis. Šiuo metu madinga priešybių vienybė. Tarkim, grubūs batai ir lengvai plazdantis šifonas.

Ir nepamirškime sportinių kostiumų, į kuriuos mus visus įspraudė karantinas. Įpratome dirbti iš namų ir rengtis patogiai, todėl ir toliau draugaukime su sportinio stiliaus drabužiais.

– Kad jau prašnekome apie nuotolinius darbus, tai pakonsultuokite, kaip turėčiau atrodyti prieš ekraną, bendraudama su savo pašnekovais?

– Šiuo periodu labai padaugėjo viršutinių drabužių dalių pirkimų. Turiu draugių, kurios internetu nusipirko net po 20 ir daugiau įvairaus stiliaus ir atspalvių palaidinių. O kam tos apačios: juk jų niekas nemato (juokiasi). Dėvėkite tai, kas pabrėžtų jūsų veidą. Palaidinės neturėtų būti blaškančios dėmesį (t.y. labai ryškios ar smulkiai primargintos). Rutuliukai, langiukai irgi mirguliuoja kompiuterio ekrane, tad gali erzinti jūsų pašnekovą. Taip pat viršutinė dalis neturėtų būti per pilka, nes ta spalva gali migdyti.

"Moters įvaizdžio ir stiliaus formavimas, apranga, svarbiausi dalykinio įvaizdžio aspektai"

Atvirasis nuotolinis seminaras gegužės 6 d. (6 akademinės valandos)

Kaip sėkmingai suformuoti įvaizdį ir padaryti norimą įspūdį? Kaip nepriekaištingai atrodyti darbo ir formalioje aplinkoje? Ką reikia žinoti apie kasdienį ir šventinį stilių, kokių klaidų vengti? Kaip pasirinkti tinkančias spalvas ir jų derinius; kaip nusistatyti savo figūros tipą, kaip rengtis, norint pabrėžti kūno pranašumus? Kas svarbu bendraujant nuotoliniu būdu?

Patarimais pasidalys drabužių dizainerė-stilistė, aprangos ekspertė, "Noriu personalo sprendimų grupės" lektorė Lina Narbutienė, turinti daugiau nei stiliaus formavimo, individualaus drabužių modeliavimo 15 metų patirtį.

Pasiekimai: kurti nuotakos drabužiai pasaulio čempionatui OMC Hair World Cup 2018 Paris (1 vieta, aukso medalis nuotakos rungtyje); nuotakos drabužiai pasaulio čempionatui OMC HairWorld Cup 2017 Paris (4 vieta, nuotakos rungtis).

Specializacija – individualūs projektai: proginiai drabužiai, moterų dalykinis įvaizdis, drabužių konstravimas ir modeliavimas.

Kontaktai:

Mob. tel. 8 687 36 287

E.paštas: palmira@personalogrupe.lt

www.personalogrupe.ltNAUJAUSI KOMENTARAI

ats

ats portretas
Tinka tinka juoda spalva. Ir dar kaip

atsiprasau

atsiprasau portretas
ponios pastebejimai labai patiko, bet, kaip daznai buna, ,,,geriau pasakysiu tik tiek, kad siai poniai labai netinka juoda spalva.

Gija

Gija portretas
Svarbiausia būti sveikų o išvaizda paskiau.Skudurus pakeisti galima bet kada o nesveiko kūno ne.Taip kad rūpinkites sveikata.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių