Europos policijos agentūra, mėginanti nustatyti 76 žmonių nužudymu Norvegijoje kaltinimo Anderso Behringo Breiviko ryšius su ultradešiniosiomis grupuotėmis Europoje ir Jungtinėje Karalystėje, kreipėsi į Skotland Jardą, prašydami didesnės pagalbos šiame tyrime, rašo britų dienraštis "The Guardian".
Hagoje buvo sukurta speciali ekspertų grupė, peržiūrėsianti duomenų bazes apie žinomus didelį pavojų keliančius dešiniojo sparno ekstremistus ir padėsianti Norvegijos policijai išnagrinėti 1 500 puslapių "manifestą", kurį A.Behringas Breivikas paskelbė internete likus kelioms valandoms iki vienų iš tragiškiausių žudynių pokario Europoje.
Europolo direktorius Robas Wainwrightas sakė, jog laiške, adresuotame Londono policijos kovos su terorizmo skyriaus naujajai vadovei Cressidai Dick, jis prašo skirti tyrėjų grupei daugiau Skotland Jardo pareigūnų.
Tokią būtinybę jis argumentavo tuo, kad kai A.Behringas Breivikas užsiminė apie savo ryšius su kraštutinių dešiniųjų grupuotėmis Britanijoje.
Šiuo metu į Hagoje dirbančią ekspertų grupę komandiruoti apie 50 pareigūnų, tarp jų keli detektyvai iš Jungtinės Karalystės.
Savo manifeste A.Behringas Breivikas savo mokytoju vadina vieną anglą, kurį jis vadina Richardu (Ričardu). 32 metų vyras teigia, kad į smurtinio ekstremizmo apologetų gretas jis įsitraukė per 2002 metais vykusį nedidelį susitikimą Londone, kur panašių pažiūrų veikėjai susitarė "reformuoti" sukarintą grupuotę "Europos riteriai tamplieriai" ("Knights Templar Europe"), kurios tikslas - "perimti politinę ir karinę valdžią Vakarų Europos šalyse ir įgyvendinti konservatyvią kultūrinę ir politinę programą".
Šios grupuotės pavadinimas siejamas su viduramžiais veikusiu Tamplierių riterių ordinu, dalyvavusių kryžiaus žygiuose. Ji neturi jokių ryšių su seniai veikiančia organizacija "Knights Templar International", siekiančia " kurti taikos ir supratimo tiltus visame pasaulyje". Šis judėjimas anksčiau paskelbė pranešimą, smerkiantį A.Behringo Breiviko "beprasmius teroro išpuolius".
Savo manifeste A.Behringas Breivikas tvirtina, jog susitikimas Londone buvo ne "stereotipinė "dešiniųjų" sueiga, pilnas ūmaus būdo neprivilegijuotų rasistų skustagalvių" - ten esą buvo susirinkę sėkmingi verslininkai, "verslo arba politikos lyderiai, kai kurie su šeimomis, daugiausiai konservatyvių pažiūrų krikščionys, bet taip pat kai kurie agnostikai ir netgi ateistai".
Pasak A.Behringo Breiviko, šis ultradešiniųjų pažiūrų aktyvistų būrys susirinko Londone iš visos Europos, tačiau dauguma dalyvių anksčiau vienas kito nepažinojo.
Dalyvių jis neįvardijo, tačiau teigė, jog du, tarp jų susirinkimo pirmininkas, buvo britai. Tarp jų taip pat buvo prancūzas, vokietis, olandas, graikas, rusas ir serbas.
"Jie (organizatoriai) akivaizdžiai pageidavo kūrybingų, pragmatiškų [sic!] asmenų, kurie gebėtų neatskleisti informacijos savo artimiesiems ir kurie niekaip nebuvo pažymėti savo vyriausybių", - rašo manifesto autorius.
A.Behringas Breivikas nurodė, jo tuo metu jam buvo 23 metai ir kad jis buvo jauniausias šio susitikimo dalyvis. Norvegas teigia, jog su kitais šios grupės nariais buvo suvestas vieno "serbų kryžininkų komandoro".
Suvažiavimo pabaigoje A.Behringas Breivikas buvo "įšventintas aštuntuoju riteriu justiciarijumi (organizacijoje) "PCCTS Knights Templar Europe". Šiuo titulu jis taip pat įvardijo save paskutiniame tinklaraščio įraše, prieš pradedamas vykdyti atakas praeitą penktadienį.
PCCTS, kaip manifeste paaiškina pats žudikas, reiškia "Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici" - "Vargšai Kristaus ir Saliamono šventyklos kariai".l
A.Behringas Breivikas tvirtina, jog būtent šiame susitikime susidraugavo su savo mokytoju britu.
Norvegas nurodė, kad su "Richardu", kuris pasirinko slapyvardį, susijusį su Anglijos karaliumi Ričardu Liūtaširdžiu, išgarsėjusiu Kryžiaus karų laikais, jį siejo "palyginti artimi ryšiai".
Naujausi komentarai