Japonijoje paskelbtas maksimalus pavojaus lygis (papildyta)

Japonijos ministras pirmininkas Naoto Kanas dėl sutrikusios veiklos Fukušimos atominėje jėgainėje šalyje paskelbė maksimalų pavojaus lygį, skelbia BBC.

Branduoliniuose įrenginiuose, žemėje, buvo rasta plutonio, o labai radioaktyvus vanduo nutekėjo iš reaktoriaus.

Radioaktyvių elementų pėdsakus ore užfiksavo Kinijos, Pietų Korėjos ir JAV pareigūnai.

"Padėtis toliau yra nenuspėjama. Vyriausybė spręs šias problemas galiojant maksimaliam pavojaus lygiui", - sakė N.Kanas.

Tuo tarpu opozicijos įstatymų leidėjai griežtai kritikavo premjerą dėl jo veiksmų siekiant likviduoti šią krizę.

Kai kurie parlamento nariai peikė premjerą Naoto Kaną, kad šis nenurodė išplėsti evakuacijos zonos aplink jėgainę. N.Kanas atsakė, jog konsultuojasi dėl galimybės evakuoti dar 130 tūkst. žmonių.

Dabartinę evakuacijos zoną buvo priversti palikti apie 70 tūkst. gyventojų.

Fukušimos jėgainę eksploatuojanti bendrovė "Tokyo Electric Power Co." (TEPCO) nurodė, jog didesnio pavojau nekeliantys plutonio kiekį buvo nustatyti penkiose elektrinės komplekso vietose.

Pasak ekspertų, plutonis, susidarantis branduolinių reakcijų metu ir naudojamas atominių bombų užtaisams, yra viena iš pavojingiausių medžiagų, žmonėms sukelianti vėžį.

Manoma, jog plutonio į aplinką galėjo patekti iš jėgainės saugyklose laikomų panaudotų branduolinio kuro strypų arba pažeisto 3-ojo reaktoriaus, kuriame vieninteliame naudojamas plutonio turintis kuro mišinys.

Japonijos branduolinės ir pramonės saugos agentūra nurodė, kad nustatyti plutonio kiekiai nekelia pavojaus žmonių sveikatai, tačiau šios medžiagos buvimas aplinkoje tikriausiai reiškia, kad pažeistas reaktoriaus sandarumas.

"Plutonis yra medžiaga, kuris išsiskiria esant aukštai temperatūrai. Jis taip pat sunkus, todėl nelengvai prasiskverbia", - agentūros direktoriaus pavaduotojas Hidehiko Nishiyama sakė spaudos konferencijoje.

"Taigi, jeigu iš reaktoriaus pasklido plutonis, tai mums suteikia informacijos apie pažeistą kurą. Jeigu jis pasklido per sandarumą užtikrinančią sistemą, tai pabrėžia šios avarijos pavojų ir rimtumą", - pridūrė jis.

TEPCO viceprezidentas Sakae Muto sakė, kad šiuo metu plutonio izotopų Pu-238, Pu-239 ir Pu-240 koncentracija jėgainėje yra panaši į tą, kuri anksčiau Japonijoje būdavo fiksuojama po branduolinių bandymų užsienyje.

"Atsiprašau, jog dėl mūsų kyla nerimas žmonėms", - pridūrė jis.

Fukušimos jėgainėje, kurią kovo 11 dieną nuniokojo smarkus žemės drebėjimas ir cunamis, darbuotojams gali tekti dar ištisas savaites ar mėnesius dirbti nepaprastai pavojingomis sąlygomis, siekiant iš naujo įjungti aušinimo sistemas ir išvengti visiško reaktorių šerdžių išsilydymo.

Pirmadienį betoniniuose tuneliuose po vieno reaktoriaus bloku buvo rasta labai radioaktyvaus vandens, o praeitą savaitę buvo nustatyta, kad kitame bloke telkšančio vandens spinduliuotė 100 tūkst. kartų viršija normą.

Šis faktas kelia sudėtingą dilemą TEPCO, kuri lieja vandenį ant reaktorių, siekiant juos ataušinti, tačiau taip pat nenori, kad padidėtų radioaktyvi tarša, antradienį sakė ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano.

"Kalbant apie vandens pumpavimą, privalome išvengti padėties, kai (kuro strypų) temperatūra padidės ir vanduo užvirs. Taigi, aušinimas yra prioritetas. Kita vertus, susikaupusį vandenį turime šalinti kiek įmanoma greičiau", - aiškino jis.

Japonija nurodė, kad spinduliuotės intensyvumo padidėjimą 2-ajame bloke nulėmė reaktoriuje esančių kuro strypų dalinis išsilydymas.


Šiame straipsnyje: Japonijaatominė krizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Pikasas

Pikasas  portretas
Manau, kad šiandieninė žinia - pati blogiausia žinia Pasaulyje po Hirosimos ir Nagasaki atvejo bei Černobylio katastrofos. Visomis prasmėmis. 1945 m. branduolinio ginklo panaudojimas buvo santykinai lokalus, vienkartinis aktas. Kai kas netgi bando samprotauti, kad tuo aktu pavyko išgelbėti daugiau gyvybių, negu būtų prarasta Japonijai tęsiant karinius veiksmus. Gal ir taip. Tačiau tai tik spekuliacijos - "kas būtų jeigu būtų". Černobylio katastrofos atveju informacija buvo labai stabdoma, dozuojama ir todėl ji sukėlė šoką santykinai ribotoje Žemės teritorijoje. Dabar tai jau pereina į pasaulinių mastelių kategoriją. Siūlau apie Černobilį paskaityti dr. Rūtos Gajauskaitės 2010.04.28d. rašinį "Europos katastrofa". Čia pateikiu tik nedidelę jo ištauką: "Avariją mačiusių medikų liudijimais, virš AE buvo pakilęs atominis grybas. Morgai – perpildyti žuvusiųjų kūnais. Tačiau Pripetės gyventojai nebuvo įspėti: kiemuose žaidė vaikai, motinos į pavasario saulutę išvežė vežimėlius su kūdikiais, prekyba iš patalpų persikėlė į lauką... Žinanti tikrąją padėtį gydytoja blaškėsi po miestelį ir šaukė, kad visi slėptųsi. Deja, ja niekas nepatikėjo tik stebėjosi, ko ši panikuoja. Aplinkui tyku, ramu, šviečia saulė ir visai nepavojinga. Be to, ir radijas tyli – juk praneštų, jeigu ką... Oficiali evakuacija iš Pripetės prasidėjo pavėluotai, net neatlikus būtinos dezaktyvacijos po dušu! Tačiau... atskyrus vaikus nuo tėvų! Tik po trejų metų tėvai atrado savo atžalas, bet ne sanatorijoje, kaip tikėjosi, o tolimo kaimo karvidėje – žaizdotus, apleistus ir ignoruojamus, kaip užkrečiamus ligonius. Ar visa tai būtų galima pavadinti kitaip nei suplanuota vaikžudyste?" ------------------------------------------- Asmeniškai tenka jau ketvirtą kartą gyvenime kiek daugiau pasigilinti apie branduolinę energetiką ir radiacinės spinduliuotės galimas pasekmes. Kuo daugiau sužinau apie tai, tuo labiau suvokiu, kad beveik nieko apie ją neišmanau. Žinau tik vieną dalyką. Tai labai pavojinga sritis ir šiuolaikinis mokslas bei sukurtos apsaugos technologijos nėra pakankamai patikimos. Ši katastrofa parodė, kad net aukštas apsaugos lygis negali visų galimų katastrofų numatyti. Pasilieku su gal ir naivia hipoteze, kad Žemės plutos plokščių persislinkimą prie Japonijos krantų galėjo išprovokuoti milžiniška traukos jėga tarp maksimaliai priartėjusio Mėnulio ir Žemės. Tą galėjo atspėti ir Niutonas... O kas toliau? Problema tampa pasauline ir ją gali tekti spręsti rimtomis daugelio šalių pastangomis. Vien humanitarinės pagalbos čia gali nepakakti. Darbuotis turi visų išsivysčiusių šalių mokslininkai ir ekspertai. Net ir praktinė tarptautinė pagalba radiacijos siaubiamoje teritorijoje gali būti neišvengiama. Baisu spausdinti tokias mintis... Pats labai norėčiau jas paneigti...

Kęstas

Kęstas portretas
Protingas mokosi iš savo ir kitų klaidų. Pasirodo Japonijoje Fukushima 1 kiekvienas atominis reaktorius priklauso nuo elektros, kad būtų aušinamas, nesusprogtų ir neužterštų aplinkos. Jei tos elektros nebegauna (žemės drebėjimo pasekmės ar teroristinis antpuolis, sunaikinantys laidus), tai tas reaktorius pasidaro pavojingas žmonėms, kurie gyvena prie jo, nes išsiskirianti šiluminė energija daro jį nesuvaldomu. Kai kurie svajotojai tiki, kad visi japonų reaktoriai buvo seni, kad nepakankamai greitai išsijungė. Išsijungė jie labai greitai, dar prieš cunamį. Bet ir išjungtus reikia aušinti. Ir senus, ir naujus reaktorius. Visokius. Jei nėra elektros, tai nėra aušinimo. Išjungti reaktoriai,ir seni, ir nauji, be elektros perkaista ir daro tai, ką dabar daro tie nelemti japoniški. Kiek būdų egzistuoja Lietuvoje, kad prapultų elektra? Kas gyventų prie naujų lietuviškų reaktorių? Mano vargšė mažutė lietuvių tauta. Ji jau ir taip nyksta akyse. Trūksta jai tik pastatyti nuo elektros priklausomą branduolinį katilą pašonėje. Vokiečiai įdėmiai žiūri į japonų problemas. Vokiečiai vyriausybės lygyje ir laikraščių pirmuose puslapiuose svarsto dar ryžtingiau branduolinės energetikos reikalingumą Vokietijoje. Vokiečiams bepigu. Jie moka savimi pasirūpinti. Lietuviai gi yra raminami, kad geri dėdės ir tetos Lietuvoje įdėmiai seka, kad branduolinių atliekų debesys neateitų iš Japonijos į Lietuvą. Blogiausiu atveju kelios galingos moteriškės nupūs tuos debesis šalin. Ar tokio aptarimo mums dabar reikia? Kodėl mūsų valdžia ir spauda tyli? Tokia informacija sujaukia taip vadinamos energetinės nepriklausomybės planus. O tie planai yra svarbesni už tautos išlikimą, nes leidžia vogti ir apie rusų grėsmę rėkti. Iš brangesnio statybų projekto daugiau pavagiama. Ko daugiau reikia? Blogiausiu atveju, pastačius elektrinę, elitas pasitrauktų kur toliau į užsienį prie prisivogtų milijonų. Daug kas bėdavoja dėl rusų atominių projektų. Be reikalo. Tai, ką daro rusai, yra rusų reikalas. Rusijoje mes daugiau nieko nepakeisim. Tai dabar yra svetima mums šalis. Mes už rusų valdžią nebalsuojam. Už mūsų valdžią mums tenka balsuoti. Už mūsų valdžios veiksmus mes visi atsakome.

darius

darius portretas
visi rekia koncervai koncervai blogi atejo rinkimai prabalsavo uz koncervatorius nesuprantu kas per zmones kas paiskins kodel daugiause balsu kaune gavo butent jie
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių