Kritikai vadina jį nuobodžiu, bet ekonominės krizės metu konservatorių lyderis Mariano Rajoy buvo pakankamai įdomus, kad laimėtų Ispanijos visuotinius rinkimus ir ateitų į valdžią.
Rinkėjai į šį 56 metų politiką atsigręžė su viltimi, jog jis suteiks postūmį šalies ekonomikai ir įtikins investuotojus, kad jai nereikės finansinės pagalbos dėl euro zonos krizės.
Jo Liaudies partija sekmadienio rinkimuose sutriuškino valdančiuosius socialistus ir gavo 186 vietų daugumą 350 vietų Deputatų Kongrese.
M.Rajoy nemelavo trečias kartas - 2004-aisiais ir 2008-aisiais rinkimuose jį įveikė dabartinis premjeras Jose Luisas Rodriguezas Zapatero. Naujasis lyderis vyriausybę formuoti galės ir bus prisaikdintas po gruodžio 20-osios.
Ieškodami lyderio, kuris ištrauktų juos iš ekonomikos krizės, kuri iki 21,5 proc. padidino nedarbą ir nukreipė Ispaniją recesijos link, rinkėjai atkreipė dėmesį į paprastą M.Rajoy stilių, sako analitikai.
„Jo didžioji silpnybė - tai, kad jis yra nuobodus ir prognozuojamas žmogus, - virto jo didžiąja stiprybe“, - sakė Santjago de Kompostelos - gimtojo M.Rajoy miesto - universiteto politikos analitikas Antonas Losada.
„Tai ištvermingumo pergalė“, - sakė A.Losada prieš rinkimus, kai apklausos rodė, kad M.Rajoy didele persvara lenkia savo varžovą socialistą Alfredo Perezą Rubalcabą.
„Jis išlaikė normalaus ir prognozuojamo žmogaus politinę liniją, - pridūrė analitikas. - Jo pagrindinė stiprybė yra krizė ir nedarbas, (dėl kurių daugelis kaltina socialistus)“.
Jėzuitų mokykloje mokęsis ir vėliau teisininko išsilavinimą įgijęs M.Rajoy į politiką pasuko dar būdamas jaunas, kai įstojo į Liaudies aljansą, kurią įsteigė buvusio diktatoriaus Francisco Franco šalininkai.
Pirmoji šiemet išleistos autobiografinės apybraižos apie jo politinę viziją „Pasitikint“ eilutė piešia jam būdingą prozišką vaizdą.
„Aš esu Mariano Rajoy, ispanas ir galisas, gimęs Santjage prieš 56 metus“, - rašo konservatorių lyderis.
Jis yra prisipažinęs, kad mėgsta važinėti dviračiu ir yra futbolo klubo „Real Madrid“ gerbėjas, bet iš esmės jo gyvenimas yra politika. 26-erių jis buvo išrinktas aukštu regiono pareigūnu, o vėliau dirbo keliuose ministrų postuose Madride.
Kaip vienas artimiausių konservatorių premjero Jose Marios Aznaro, kuris valdė nuo 1996 iki 2004 metų, bendražygių M.Rajoy pelnė autoritetą tuo, kaip 2002-aisiais sprendė naftos išsiliejimą iš tanklaivio „Prestige“, ir dėl Ispanijos vaidmens 2003 metų invazijoje į Iraką.
Dėl dabartinės krizės rinkimų kampanijos metu į primą vietą iškilo ekonomikos valdymo klausimas, tad M.Rajoy galėjo sužaisti valstybininką ir imtis svarbaus vaidmens vykdant konstitucinę reformą Ispanijos deficitui sumažinti.
„Jis gali išgelbėti Ispaniją“, - sekmadienį vienoje Madrido rinkimų apylinkėje sakė rinkėja Mercedes Rodriguez.
67 metų pensininkas Octavio Arginano, buvęs gamyklos darbininkas, sakė, jog dėl krizės pirmą kartą savo gyvenime balsavo už dešiniuosius, bet vis tiek abejojo, ar M.Rajoy galės ką nors pakeisti. Nedarbas Ispanijoje šiuo metu yra 21,5 proc.; darbo neturi beveik 5 mln. žmonių.
„Mano sūnus darbo neturi daugiau kaip metus, mano duktė, prižiūrėdama mažus vaikus, uždirba vos 600 eurų per mėnesį“, - sakė jis, atidavęs savo balsą vienoje Madrido Lavapjeso rajono mokykloje.
„Turi būti permainų, nors nesu tikras, ar kas nors žino, ką daryti, kad išeitume iš šios situacijos“, - pridūrė jis.
M.Rajoy pažadėjo išlaidas karpyti „visur“, išskyrus pensijas, tačiau net ir toks aiškus perspėjimas neatbaidė rinkėjų, jau pajutusių algų ir išlaidų švietimui bei sveikatos apsaugai sumažinimą.
M.Rajoy vengė kalbėti apie tai, ar bandys atšaukti socialines reformas, įvykdytas per aštuonerius socialistų valdymo metus, tokias kaip abortų draudimo sušvelninimas ir gėjų santuokų legalizavimas.
„Rajoy nepriima sprendimų, Liaudies partijos lyderiai dalijasi šiais darbais, kad atsakytų įvairioms rinkėjų grupėms, - prieš rinkimus sakė politikos komentatorius Jose Maria Ridao. - Tokia jų strategija. Problema ta, kad tai sudaro jo, kaip žmogaus, kuris nežino, kaip parodyti valią, įvaizdį, o tai gali atsisukti prieš jį patį“.
Neseniai interviu spaudai M.Rajoy tą charakteristiką paneigė jam būdinga tiesia kalba.
„Aš priimu sprendimus, kai manau, kad juos reikia priimti“, - sakė jis.
Naujausi komentarai