Verdiktas - ne už kalnų


2006-12-12
Verdiktas - ne už kalnų

Teismui perduotas prašymas dėl šnipinėjimu įtariamo baltarusio ekstradicijos

Generalinė prokuratūra kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl šnipinėjimu įtariamo Baltarusijos piliečio Sergejaus Moničiaus išdavimo Lenkijai.

Dokumentai buvo išsiųsti praėjusį penktadienį. Gavęs juos, teismas posėdį turi surengti per 7 dienas.

Remdamasi Lenkijos teisėsaugininkų prašymu, Lietuvos generalinė prokuratūra prašo teismo Baltarusijos pilietį išduoti Lenkijai ir pratęsti jo suėmimo terminą.

Šnipinėjimu prieš Lenkiją, o galbūt - ir Lietuvą įtariamas S.Moničius buvo sulaikytas lapkričio 25 dieną Vilniuje Lenkijos prokurorų prašymu. Surasti ir sulaikyti Lenkijos teisėsaugos institucijų ieškomą Baltarusijos pilietį Lietuvos generalinė prokuratūra pavedė Valstybės saugumo departamentui (VSD).

Baltarusijos piliečiui teismas skyrė vieno mėnesio suėmimo sankciją. Jis davė parodymus ir iki šiol yra laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime Vilniuje.

Anot Lenkijos prokurorų, S.Moničius rinko informaciją apie Lenkijos specialiųjų tarnybų struktūras, domėjosi darbuotojų kontaktais bei slaptais dokumentais.

Baltarusijos pilietis, anot prokurorų, buvo labai gerai apmokytas ir itin atsargus. Susitikimo su galimais agentais laiką ir vietą jis derindavo kelis mėnesius, o prieš pat susitikimą vietą pakeisdavo, verbavimas vyko ne Lenkijos teritorijoje ne vienus metus.

Šnipas į užsienio valstybę atvykdavo prisidengęs turistu, ketinančiu įsigyti daiktų būsto remontui. Iš pradžių jis užmegzdavo pažintį, paskui verbuodavo, instruktuodavo, o už suteiktą informaciją mokėdavo pinigus.

VSD neatmeta tikimybės, kad šnipinėjimu prieš Lenkiją įtariamas Baltarusijos pilietis galėjo veikti ir prieš Lietuvą.

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas pranešimus apie šios šalies šnipo sulaikymą pavadino “provokacija”.

BNS, KD inf.