Stalas moksleiviui


2003-02-03
Daiva VALEVIČIENĖ
Stalas moksleiviui

Šis baldas įsiterpia į buto erdvę net tuomet, jei jos labai mažai  

“Turime du moksleiviško amžiaus vaikus, o butas ankštas. Kol nebuvo kompiuterio, vaikai ruošdavo pamokas virtuvėje arba svetainėje, tačiau dabar reikia pagalvoti apie nuolatinę darbo vietą. Jos reikės dar ilgai, o šansų persikelti į didesnį butą nėra. Nesinorėtų išlaidauti. Neišmanau, kaip pasielgti”, - sako “Namų be dūmų” skaitytoja Vitalija Straukaitienė.  

Japonai, skiriantys ypač didelį dėmesį savo vaikų išsimokslinimui ir turintys labai mažus butus, išrado mokymosi spintą. Staliukas, kėdutė, lempa ir vaikas užrakinami didelę spintą primenančiame balde su sienelėse išgręžtomis skylutėmis. Ten niekas neatitrauks dėmesio nuo vadovėlių - nei vaizdas pro langą, nei televizorius, nei namiškių šurmulys.

Tokia viduramžių kankinimo įnagius primenančia priemone japonų šeimos naudojosi dar prieš kelis dešimtmečius. Kas žino, ar ne šiam baldui reikia dėkoti už šiuolaikinės technikos pasiekimus? Juokai juokais, bet aplinka, kurioje vaikas mokosi - labai svarbi.

Ruošti pamokas ant žurnalinio stalelio - įmanoma, tačiau nepatogu ir nerekomenduotina - stuburas gali iškrypti ir akims nesveika. Renkantis rašomąjį stalą verta atkreipti dėmesį ne tik į jo dydį, bet ir tai, iš ko jis pagamintas. Jei tai bus drožlių plokštė, tuomet labai svarbu, kad visa ji būtų padengta apsauginiu sluoksniu - faneruota ar laminuota. Aptikę, kad stalo apačia yra niekuo nedengta, pirkinio geriau iškart atsisakykite. Iš tokios plokštės garuoja cheminės medžiagos, ir jūsų mokinukui tai neišeis į sveikatą. Ypač pavojinga, jei stalą ketinate pastatyti miegamajame. Tai, beje, daroma gana dažnai.

“Miegamasis - mažiausiai naudojamas kambarys. Svetainėje - televizorius, aplink kurį sukasi visas vakarinis šeimos gyvenimas, o ten - tuščia ir tylu. Puiki vieta pamokoms ruošti. Pastatėme jame darbo stalą. Tik kompiuteris miegamajame labai keistai atrodo. Kartą pabudau naktį ir išsigandau, jis burzgė kaip kokiame siaubo filme. Kol susigaudžiau, kad vaikai, nuvaryti miegoti, pamiršo jį išjungti”, - dalijasi patirtimi Diana Verbauskienė.

Bioenergetikos specialistai sako, kad ir televizoriui, ir kompiuteriui miegamajame - ne vieta. Kaip ir muzikiniam centrui tame kambaryje, kuriame miega vaikai. Elektros prietaisai spinduliuoja, ir žmonės patiria nuolatinį elektromagnetinį stresą. Manoma, kad dėl to apima abejingumas ir netenkama jėgų, vaikai vos velka kojas. Jei nėra kitos išeities ir tenka taikstytis su prietaisais poilsio zonoje, juos būtina išjungti iš tinklo - ištraukti kištuką iš rozetės.

Prasidėjus kompiuterių erai, tėvams vis didesnis galvosūkis, kokį stalą geriau pirkti - pritaikytą kompiuteriui ar rašomąjį. Prieš priimant sprendimą, geriausiai pasidairyti parduotuvėse ir “prisimatuoti”, ypač jei stalu naudosis keli asmenys.

Norint idealiai pritaikyti stalą vienam vaikui, kol jis baigs mokyklą, tektų pirkti 5-6 stalus. Gelbsti reguliuojamo aukščio kėdė. Kai vaikas sėdi prie stalo, jo kojos neturi kabėti ore. Jos turi būti sulenktos per kelius stačiu kampu ir remtis į grindis. Mokantis sėdėti fotelyje nepatartina - komfortiška aplinka pernelyg atpalaiduoja ir dalykinis nusiteikimas išsisklaido kaip dūmai.

Blogai ir nepatogi, taburetės tipo kėdė - diskomfortas irgi trukdo susikaupti. Apskritai namie moksleiviams nereikėtų sėdėti ant kietų kėdžių, pakanka ir 4-8 valandų mokykloje. Jei nėra galimybės įsigyti specialios kėdės, galima pasiūti keletą pagalvėlių ir taip pritaikyti moksleivio reikmėms. Ant vienos pagalvėlės vaikas sėdės, o kitą reikia juostelėmis pritvirtinti prie kėdės atkaltės. Kad ji patogiai išlinktų, atitinkamose vietose galima prisiūti plokščias sagas.

Pastačius kompiuterį ant rašomojo stalo, lieka daugiau vietos rašymui ir skaitymui, tačiau labai vertėtų pagalvoti, ar verta rinktis tokį sudvejintą variantą. Vienoje šeimoje taika ir ramybė įsivyravo tik tuomet, kai kompiuteris su jam skirtu nedideliu stalu persikraustė į svetainę. Vyresnis sūnus galėjo ramiai mokytis prie rašomojo stalo, kol jo jaunesnysis brolis su draugais žaidė kompiuteriu. Anksčiau mažasis beveik nebūdavo namie, eidavo žaisti į kaimynystėje esantį namą arba kas pusvalandį klausdavo vyresniojo, kada šis baigs mokytis.

Renkantis stalą, patartina apgalvoti, kur jis stovės ir kaip lengviau bus tvarkyti. Stalai būna dengti iš priekio bei šonų arba turi dabar madingas metalines kojas. Jei patrauklesnis uždaresnis variantas, bus geriau rinktis tokį stalą, kurio apatinė briauna padengta tamsesne vandeniui atsparia juostele. Reikės mažiau saugotis plaunant grindis.