Pirmąją miesto ponią buvo paviliojęs statybų verslas


2004-11-24
Remigijus JURGELAITIS
Pirmąją miesto ponią buvo paviliojęs statybų verslas

Kauno mero Arvydo Garbaravičiaus žmona Rita nenoriai prisimena, ką dirbo bendrovėje, kuriai ne kartą atiteko pelningi “Lietuvos energijos” užsakymai

Ne kartą sakiusi esanti namų šeimininkė, miesto mero žmona Rita Garbaravičienė kurį laiką dirbo mažai žinomoje statybų bendrovėje “Viksenis”. Ši kompanija yra gavusi ne vieną stambų “Lietuvos energijos” užsakymą, o jos partneriai laimėję miesto infrastruktūros modernizavimo konkursus.

Vietoj bendrovės - gyvenamasis namas

Viešai skelbiama, kad bendrovė “Viksenis” įsikūrusi Žaliakalnyje, Trumpojoje gatvėje. Minėtu adresu nuvykę “Kauno dienos” žurnalistai rado gyvenamąjį namą. “Čia nėra jokios bendrovės, tiesa, kartais gauname laiškų, kurie skirti buvusiam namo savininkui”, - kalbėjo duris atidariusi moteris. Jos vyras piktinosi, kad žurnalistai prižadino vaikus ir pridūrė nuosavame name gyvenantis jau dvejus metus.

Paaiškėjo, kad minėta bendrovė šiuo metu glaudžiasi ne oficialiai nurodytu adresu, bet R.Kalantos gatvėje esančiose patalpose.

Pasak bendrovės “Viksenis” vadovo Prano Šimkaus, R.Garbaravičienė šioje bendrovėje vadybininke jau nebedirba.

Nenorėję minėti savo pavardžių darbininkai puse lūpų prasitarė nesuprantą, ką kelis mėnesius bendrovėje veikė pirmoji miesto ponia.

“Rita Garbaravičienė dirbo mano firmoje, o ką - ji yra mero žmona? - stebėjosi darbdavys P.Šimkus. - Šiuo metu ji jau nebedirba. Ar blogai dirbo? Ne, tiesiog žmonės migruoja - vieni išvažiuoja į Vokietiją, Švediją, kiti randa geresnį darbą”.

Neatskleidė darbo specifikos

Anksčiau lituanistės išsilavinimą turinti pirmoji miesto ponia yra dirbusi Dainavos poliklinikos registratūroje, mokykloje, Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

Iki šiol ji neturėjo vadybininkės darbo patirties, tačiau praėjusių metų pabaigoje tapo statybų bendrovės “Viksenis” darbuotoja. Šios kompanijos generalinis direktorius P.Šimkus nenoriai kalba apie R.Garbaravičienės sugebėjimus ir kompetenciją.

Pati R.Garbaravičienė nepanoro kalbėti apie buvusį darbą. “O ką, aš negaliu dirbti? Nesu pensinio amžiaus, todėl, kaip ir kiekvienas žmogus, dirbu. Nesakyčiau, kad tai buvo vadybininkės darbas, greičiau dokumentacijos tvarkymas”, - detalizuoti nebuvo linkusi mero žmona. “Aš - ne meras. Nesu viešas žmogus. Ką darau viešai, žmonės mato, o visa kita yra mano gyvenimas. Ir niekas neturėtų juo domėtis”, - kalbėjo R.Garbaravičienė.

Moteris pastebėjo, kad klausimai apie jos užimtumą nėra korektiški. “Dar mažai Kauno valdžią žeminate? Viskas yra oficialu, jei tai nebūtų oficialu, niekas ir nebūtų sužinojęs”, - kalbėjo mero žmona. Paklausta, kodėl pasirinko minėtą statybų bendrovę, R.Garbaravičienė atsakė: “Todėl, kad turėtumėte ką parašyti, kad jums būtų įdomiau”.

P.Šimkus sako, kad moteriai netrūko kompetencijos. “Vadybininku gali dirbti ir nieko nebaigę žmonės. Tai priklauso nuo žmogaus gebėjimų, o ne išsilavinimo”, - kalbėjo statybų bendrovės, kuri ne kartą įrenginėjo “Lietuvos energijos” objektus, vadovas.

Jis nepatvirtino, kad pagrindinis R.Garbaravičienės darbas buvo naujų klientų paieška. “Nebūtinai tai, žmonės ir kompiuteriu dirba, ir organizuoja darbą”, - nerišliai kalbėjo įmonės vadovas. Tiesa, jis pridūrė, kad ne jis pirmajai miesto poniai pasiūlė darbą, esą į bendrovę atėjo pati R.Garbaravičienė. “Apskritai, kodėl ji ponia? Man visi vienodi. Tikrai nebėgau prašyti, kad kažkokia ponia Garbaravičienė pas mane ateitų dirbti”, - tikino P.Šimkus.

Darbdaviui - “Lietuvos energijos” užsakymai

Pasigirdo versijų, kad mero žmona darbą gavo todėl, kad minėta Kauno bendrovė ne kartą yra laimėjusi “Lietuvos energijos” skelbtus konkursus. Iki tapdamas Seimo nariu, Kauno mero brolis Ramūnas Garbaravičius dirbo “Kauno energijos” Stebėtojų tarybos pirmininku.

Su UAB “Viksenis” bendrove praėjusiais metais “Lietuvos energija” buvo sudariusi sutartis dėl centrinio pastato Vilniuje bei elektros pastotės Jurbarke remonto. Be to, bendrovė “Viksenis”, kaip subrangovas, yra atlikusi statybos darbus kituose “Lietuvos energijos” objektuose.

Jau kurį laiką bendrovė aktyviai bendradarbiauja su Telšiuose įsikūrusia bendrove “Vėtrūna”. Ši kompanija yra laimėjusi ne vieną “Lietuvos energijos” konkursą. Bendrovės statybos direktorius Evaldas Jurkonis patvirtino, kad kompanija yra stačiusi Lietuvos energijos Kauno perdavimo skyriaus administracinį pastatą, iki privatizacijos yra atnaujinusi dabartinius Vakarų skirstomųjų tinklų pastatus Petrašiūnuose.

Kai konkursus “Lietuvos energijos” pastatams statyti ar rekonstruoti laimėdavo “Vėtrūna”, dalis užsakymų tekdavo ir “Vikseniui”.

Už darbus - daugiau nei 2 mln.

Be to, Telšiuose įsikūrusi bendrovė “Vėtrūna” yra laimėjusi ir kai kuriuos viešuosius konkursus Kauno mieste. 2001 metais “Vėtrūna” laimėjo pagal pasaulio banko direktyvas skelbtą konkursą. Už 2 mln. 356 tūkstančius litų “Vėtrūna” įsipareigojo įgyvendinti Kauno miesto gatvių apšvietimo projektą, t.y. atlikti montavimo darbus.

“Vėtrūnos” statybos direktorius Evaldas Jurkonis tiksliai negalėjo pasakyti, ar “Viksenis” nėra atlikęs kokių nors darbų, keičiant miesto apšvietimo sistemą. “Nebent kokius smulkius, pagalbinius darbus”, - paaiškino “Vėtrūnos” statybos direktorius.

2001 metais Arvydas Garbaravičius tapo Kauno vicemeru, jis ir kuravo ūkio, tarp jų ir energetikos klausimus. Kauno miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vadovas Algirdas Vaitiekūnas nemano, kad pagal pasaulio banko direktyvas vykdyto konkurso baigčiai įtakos galėjo turėti įtakingi miesto Tarybos nariai, broliai Garbaravičiai. “Kiek atsimenu, lemiamą balsą tuomet turėjo Pasaulio banko ekspertai”, - aiškino vadovas.

“Viksenio” vadovas tikina, kad mero žmoną į darbą priėmė ne dėl asmeninių pažinčių su A.Garbaravičiumi ar siekdamas palankumo bendrovei. “Per televizorių gal kokį kartą Kauno merą ir mačiau”, - aiškino P.Šimkus.