Gintaras BENDŽIUS


2005-12-03
Darius SĖLENIS
Gintaras BENDŽIUS

Vienų labai nemėgstamas, kitų - gerbiamas. Giriamas už darbštumą, reiklumą, keikiamas už smulkmeniškumą, tą patį reiklumą ir bjauroką charakterį. Per jį turbūt yra prašyta šimtų, gal tūkstančių interviu, tačiau pats juos duoda itin retai. Stengiasi likti šešėlyje, bet visokiais būdais reklamuoti savo “produktą”.
Ir kas svarbiausia, jam puikiai pavyksta “kepti” mūsų šalies popmuzikos žvaigždes. “Junior”, “Pikaso”, dabar - “Mango”, Amberlife, “Raketos” bei Geltonos vadybininkas.

Vienas žinomiausių Lietuvos muzikos vadybininkų kalbėdamas apsvarstė kiekvieną sakinį, žodį, o pokalbio pabaigoje, kai jau buvo išjungtas diktofonas, šyptelėjo: “Kažkur skaičiau, kad vadybininkas turėtų būti bjaurus, šlykštus, įkyrus”.

- Sunki buvo kelionė, - atsiduso, užsirūkė cigaretę, prisitraukė puodelį kavos, buteliuką kokakolos ir taurę su 50 gramų brendžio. - Nežinau, kiek esu nuvažiavęs kilometrų, bet labai daug.

- Metai artėja į pabaigą. Kokie jie prodiuseriui Gintarui Bendžiui?

- Įdomūs, - atsako po pauzės. - Į lietuvišką popmuziką įpūsta naujų vėjų, atsirado realybės šou, kurie stipriai veikia muzikinę rinką. Tai turės pasekmių ir kitais metais. Mums jie taip pat sėkmingi: išleisti du, galima sakyti, jau trys albumai, nes naujas “Mango” dainų albumas pasirodys po kelių dienų. Finansinius rezultatus bus galima įvertinti po pusmečio ar net metų. Tačiau “Mango” “Raskila”, parduotas daugiau nei 30 tūkstančių tiražu, tapo platininis, “Geriausios dainos”, kaip ir Geltonos “Bundanti saulė”, parduotas daugiau nei 10 tūkstančių tiražu, - auksiniu disku. Smarkiai patobulėjo Amberlife, tai įrodė paskutinės NML kovos. Beje, Latvijoje išleistas jo albumas. Nelietuviams dirbome Kaliningrade, Lenkijoje.

- Sutinki,

- vienas į kitą pokalbio eigoje kreipėmės “tu”, - ... kad Amberlife nuvylė ir neatsipirko.

- Nesutinku, - atsako apgalvojęs. - Mes per anksti jį išleidome į kai kuriuos konkursus, ir tai sukūrė tam tikrą įvaizdį, kuris netrukus subliūkš. Netrukus jis dalyvaus tarptautiniame projekte, kuris sudrebins ne tik Lietuvą. Iš pradžių buvo padaryta klaidų.

- Brolių Bendžių? 

- Ir mūsų, ir jo. Jam reikėjo subręsti, trūko koncertinės praktikos, patirties. Šiek tiek per anksti juo patikėjome, bet neabejoju, kad jo potencialas didelis.

- Tačiau į Amberlife investuota apie porą šimtų tūkstančių litų? 

 

- Fiasko nėra, nors kažkas to norėtų ir džiaugtųsi. Rėmėjai tiki atlikėju. Investuotas ne milijonas, ši suma nesiekia šimto tūkstančių. Amberlife parodys savo jėgą, o didysis hitas gali ateiti ir po 4-5 darbo metų.

- Kas džiaugsis? Galite įvardyti savo priešus? 

 

- Oponentų, ne priešų, turėjome ir turėsime, - gurkšteli kokakolos, užsirūko cigaretę. Brendis ir kava stovi nepaliesti. - Mes nekariaujame, prieš mus kariauja.

- Ar be jokio preteksto, incidentų gali kilti karai? 

 

- Taip, nes mūsų darbo modelis kitas, ir kai kam nepatinka. Vieni pardavinėja maišto idėją, o maištauti prieš tai, kas yra populiaru, labai lengva. Tačiau maištas tiek roko muzikoje, tiek kituose dalykuose turi būti dėl svarbių priežasčių. Maištaujama, kad būtų didesnės teisės suteikiamos trečiosioms šalims, rečiau - prieš asmenis. Bet ko reikia pykti ant “Mango” merginų ir Amberlife?

- Užuomina į “G & G Sindikatą”, Andrių Mamontovą... 

 

- Jie kuria tą patį verslą, pardavinėja maišto idėją, bet ji nukreipta ne į tuos dalykus. Juokinga, kai “Sindikatas” maištauja, kad neleidžia pardavinėti alaus Vokiečių gatvėje, bet jų auditorijoje daug keturiolikmečių, kurie tai suvokia tiesiogiai. Jiems reikėtų pasidomėti, kiek Lietuvoje alkoholinių psichozių, kurios prasideda nuo alaus butelio. Tačiau maišto objektu galima pasirinkti kitus dalykus.

Andriaus nesupratau. Manau, kad tai neapskaičiuotas žingsnis, nes tokio amžiaus žmogus žargono “gaidys” neturėtų vartoti. (Gintaras apeliuoja į “G & G Sindikato” dainą “Pasaka apie du brolius”, kurioje nuskamba ir Andriaus žodžiai “Laikrašty skaičiau, agresija tau sukelia žiovulį. Kulką į kaktą, gaidy, ar tu vis dar žiovauji?” - aut. past). Jo muzika asocijuojasi su “Geltonais krantais” ir “Laužo šviesa”, kur buvo kitoks maištas.

- Dabar nei su juo, nei su “sindikatais” nesisveikinate ir praeinate vienas pro kitą tarsi pro tuščią vietą. 

 

- Ne mes tai pradėjome, - Gintaras gurkštelį brendžio ir atsilošia į kampą.

- O kam reikėjo rašyti laišką spaudoje Amberlife vardu? 

 

- Laišką rašė Amberlife, o aš sutinku su daugelio jo minčių. O kas dar anksčiau pasikabino žirkles ant kaklo ir dainavo apie pavasarinius žiedus? Pažiūrėkite vaizdo įrašą: krūtinė aptaškyta raudonais dažais, o ant užpakalio priklijuotas tualetinis popierius ir užrašyta “Mango” (tuo metu Rimai buvo atlikta balso stygų operacija - aut. past.).

- Bet Andrius protingas ir susitvardantis žmogus. Vargu, ar taip jis elgsis be jokios priežasties. 

 

- Sutinku, bet visi darome klaidų. O jis taip pat groja popsą ir jo muzika labai gimininga Amberlife muzikai. Nemanau, kad jis klasikos atlikėjas ar groja liaudies kapeloje.

- Tačiau yra popmuzika, kuri ir melodinga, ir turi subtilesnę, gilesnę žodžių reikšmę, ir yra “popsas”. 

 

- Išsiverskite ir garsių užsienio atlikėjų dainų žodžius. Be to, aš sunkiai įsivaizduoju linksmame vakarėlyje Andriaus dainas ir puikiai - “Mango”. Nerandu aš gilių prasmių “ufonautuose” ir “O, meile”.

- Tačiau užsienis - ne pavyzdys. 

 

- Ne. Ir Andrius - ne pavyzdys.

- Užsienio ekspertai sakytų, kad tai fantastiška reklama, o tokį “sąmokslą” slapta sumanė Bendžius su vilniečiais. 

 

- Aš jiems ir dėkoju už reklamą. O sąmokslo tikrai nebuvo, - ironiškai šypteli.

- Bet kalbama, kad Bendžiai naudojasi nešvariais būdais. 

 

- Pavyzdžiui?

- Pinigai, pažintys, dirbtinis stūmimas ir kitų “draudimas”, naudojantis pažintimis. 

 

- Mūsų darbas - finansuoti muzikinį projektą, “prastumti” savo atlikėją. Tai daro visi, bet pridengia meno kauke.

- Lietuvos šou versle prodiuserio sėkmę labiau lemia pinigai ar ryšiai? Ar per pinigus įsigyti ryšiai? 

 

- Lietuvoje šou verslo nėra, yra tik šou. Tačiau ir pinigai, ir ryšiai vienas be kito negalėtų egzistuoti. Juk pinigus gali investuoti netinkamai.

- Gintaras Bendžius - vienas žinomiausių mūsų šalies muzikos vadybininkų. Kokios trys pagrindinės savybės leido pasiekti tai, ką dabar turite? 

 

- Ką darau, darau nuoširdžiai, tikiu tuo, reikia turėti šiek tiek abejonės ir savikritikos, kuri stumia į priekį.

- Gintarai, ar ne pernelyg patetiški žodžiai? Tokių savybių turi ne vienas vadybininkas. 

 

- Tai patetiški, bet teisingi žodžiai. Jei darysi tik dėl pinigų ir šlovės, rezultatas bus kitoks.

- Naktinių klubų atstovai sako, kad esi bambeklis, įtarus, smulkmeniškas ir bendrauti su Tavimi sunku. 

 

- Tam tikra prasme - taip, bet pasiekiame puikų rezultatą, ir patenkintos abi pusės. Lietuvoje kartais į garsą, šviesas žvelgiama pro pirštus. Mes darome ir reikalaujame to, kas Lietuvos sąlygomis įmanoma geriausio. Kiti tai sugeba, bet nenori ir tingi.

- Tačiau ar neįžūlu, kai su “Mango” atvykęs į vieną klubą Bendžius reikalauja ir po to ieško po miestą porai minučių kėdžių, nors jam klube siūlė įvairias kėdes. Arba apsaugos darbuotojas stovi pernelyg arti ar nepanašus į apsaugininką? 

 

- Nesąmonės, - mosteli ranka. Užsirūko trečią cigaretę. - Jei reikalaujame kėdžių, tai tikrai jos negali būti paprastos ar plastmasinės. Natūralu, kad svarbu ir vaizdas. Kažkada “Karolinos” klube sakėme, kad jūsų apsauga - problemiška. Po mėnesio į sceną prasiveržė vyras ir stumtelėjo Ciciną. Mes pirmieji Lietuvoje reikalavome išankstinių atsiskaitymų, sutarčių, kad nebūtų pinigų išmušinėjimo, atskirų atlikėjų ar vadybininko susitarimo, kad atlikėjai persirengtų atskirame kambaryje, turėtų vienkartinių rankšluosčių. Tai daugeliui nepatiko. Ir mūsų kainos, beje, Lietuvoje ne didžiausios, - atsiprašo ir pakilęs nuo stalo eina kalbėtis mobiliojo ryšio telefonu.

- Tiesa, kad Gintaras Bendžius šiek tiek paranojiškas ir aplink mato beveik vien priešus? 

 

- Kitų darbų nekomentuoju, o mūsų darbus įrodo rezultatai. Lietuvoje maža rinka, daug grupių, daug vadybininkų, didelė konkurencija.

- Tarsi pritari, kad vyksta labai nešvari konkurencija? 

 

- Eee... mąsto, kaip atsakyti. - Juo mažesnė rinka, juo labiau visi vienas kitą pažįsta, juo daugiau intrigų. Visi galvoja, kad esi geras, o kitas - blogas.

- Tą patį galima taikyti ir Bendžiams? Nesate balti angelai. 

 

- Mes taip pat žmonės ir turime trūkumų.

- Būtų įdomu juos sužinoti. 

 

- Aš juos žinau, bet apie juos viešai nekalbu, - šypteli. - Rūkymas - taip pat trūkumas.

- Beje, apie realybės šou. Dauguma kritikų, žiūrovų mano, kad aukštesnis muzikinis lygis yra “Dangaus” nei “Kelio į žvaigždes”, kuriame dirbate. 

 

- Tai televizijos šou, kuriuos vertina reitingais. “Kelio į žvaigždes” reitingai vertinamai aukščiau.

- Kodėl sutikai bendrauti su LNK? Kontaktas su įtakingu Valinsko-Žvagulio “klanu”? 

 

- Valinskas šioje laidoje yra tik komandos narys, o vyriausiasis, mano nuomone geriausias, prodiuseris yra Laurynas Šeškus. Tai gera televizinė komanda, kuri padaro žiūrimą šou. Atsisakiau eiti į TV3, nes tai privalo daryti televizijos žmonės, o muzikos prodiuseriai turi būti tik konsultantai. Tačiau puikiai sutariame ir su TV3.

- Ar turi įtakos asmeninis skonis atsirenkant dainininkes? Šviesiaplaukės - atsitiktinumas? 

 

- Dėl šviesiaplaukių... - atsidūsta. - Jos gali dažytis plaukus. Jos privalo ne tik turėti muzikinių gabumų, bet scenoje atrodyti dailiai ir estetiškai. Tai įrodo ir pasaulinis pavyzdys. Britni Spirs, Madona... Tai išvaizdžios, gražios moterys. Ar Madona graži? Ji labai charizmatiška, o dar tokio amžiaus...

- Neabejoju, kad ne viena daili šešiolikmetė ar aštuoniolikmetė mielai sutiktų permiegoti su Bendžiais, kad tik jie pažadėtų karjerą ar sceną. 

 

- Mes rimti žmonės ir tuo neužsiimame. Ir tokių pasiūlymų nesulaukėme. Jei ir būtų, atsakymas - neigiamas. Mitas tai, kad dainininkėmis tampama per lovą.

- Kaip pakomentuotumėte faktą, kad Mindaugas Bendžius porą metų kartu gyveno su “Junior” vokaliste Rosita? 

 

- Kiekvienas turi teisę į asmeninius santykius. Vadybininkas - taip pat žmogus.

- Tačiau iš pradžių jis buvo profesionalas, o po to... Tuo paneigiate savo neigimą. 

 

- Niekas negali būti garantuotas, bet to reikėtų klausti brolio.

- Tiesa, kad kartais “Junior” dainavo ne savo balsais? 

 

- Ne. Kai išgirstu absoliučią nesąmonę, pradedu teisintis ir atrodyti kvailai.

- Galėtum išskirti savo didžiausią pergalę? 

 

- Ji prieky. Kaip vyras? Neskaičiuoju jų. Save vertinti labai sunku.

- Daug kam galėtum pasakyti “myliu”? 

 

- Tų žmonių labai nedaug. Tiesa, meilių būna įvairių.

- Kažkuo pasitiki šimtu procentų? 

 

- Aš pasitikiu savo prodiusuojamais atlikėjais, broliu, savo komanda.

- Tačiau kodėl kartais jiems neleidi kalbėti? 

 

- Kartais reikia tylos. Kalbėjimas apie nieką - nereikalingas.

- Dirbdamas apgalvoji kiekvieną žodį, esi santūrus, rimtas, net šiek tiek susikaustęs. Asmeniniame gyvenime moki atsipalaiduoti? 

 

- Yra įvairių žmonių ir ne visada būname oficialūs, juolab kad buvome humoro grupėje. Labai mėgstu žvejybą. Esu iš Plungės, buvau pakankamai aktyvus, mėgau ledo ritulį.

- Kokią didžiausią sumą yra uždirbęs Gintaras Bendžius? 

 

- Tai prodiuserinė kompanija ir pinigai bendri.

- O daugiausiai pinigų išleidai kazino? Girdėjau, kad teko pralaimėti ne vieną tūkstantį. 

 

- Tai mano asmeniniai pinigai ir leidžiu juos kur noriu. Mieliausiai - žvejybos reikmėms.

- Jei atneštų ant lėkštutės svajonę būti kokios nori pasaulinės grupės ar atlikėjo prodiuseriu. Kas tai būtų? 

 

- Geriausi prodiuseriai aukštumas pasiekia 50-60 metų (gruodį Gintarui sukaks 34 - aut. past.), tad turiu laiko tobulėti.

- Sakykim, vieną dieną būtum priverstas atsisakyti šio darbo. Koks būtų kitas Gintaro Bendžiaus darbas? 

 

- Kodėl nedirbti Istorijos muziejaus direktoriumi ar mokytoju? - gūžteli pečiais. - Nežinai, kuo būsi, nes gyvenimas gali viską apversti, - gurkšteli brendžio, po to kavos.

- Žinau, kad teko prieš akis matyti ginklo vamzdį. 

 

- (Po kelių sekundžių tylos.) Tai buvo seniai, kai daugelis artistų koncertavo esant įvairioms situacijoms, klestėjo šešėlinis biznis, nusikalstamumas. 1993-1995 metais dirbę muzikos pasaulyje žmonės matė įvairių dalykų. Tačiau patyčių, jei sugebi laviruoti, atsisakyti, nebuvo. Ir dabar sulaukiame įvairių pasiūlymų, tačiau labai kruopščiai atsirenkame, kur koncertuoti.

- Kiek kainuoja pakviesti Geltoną padainuoti į privatų vakarėlį? 3, 5, 10 tūkstančių? 

 

- Tarkime, nuo 3 iki 10 tūkstančių. Rekordinė suma Naujametę naktį? Girdėjau, kad Selas už kažkokį vakarėlį gavo 28 tūkstančius. Mes - 10 tūkstančių.

- Beje, merginos matė Tavo ašaras? 

 

- Ne... - šypteli. - Vyrai retai jas rodo. Nusivylimą - taip. Moterys emocijas labiau išreiškia.

- Tavo pergalės, sakei, prieky, o didžiausias pralaimėjimas? 

 

- Prieky, nes nė vienos pergalės nebūna be pralaimėjimo.

- Iš Gintaro lūpų galima išgirsti frazę “Popsas užkniso juodai”? 

 

- Aš nesuprantu tos frazės. Nejau man reikia sakyti “Mamontovas užkniso juodai?” Popsas - ta pati popmuzika, ir tik bandoma operuoti sąvokomis.

- O tai, kad Gintaras prodiusuos roko grupę ar atlikėją? 

 

- Amberlife yra švelnus rokas. Išgirdus naujas jo dainas galima tai suprasti.

- Beje, Amberlife - “Gintaro, gintarinis gyvenimas”. Yra kažkokia asociacija su Gintaro gyvenimu? 

 

- Absoliučiai ne. Tai susiję su šalimi, su gintaru, prašom neironizuoti.

- Ir paskutinis klausimas: kiek nuoširdus šiandien buvai? 

 

- (Mąsto...) Tai ką, norėjau, atsakiau.