Elektrinė pasiruošusi ir šalčiausiai žiemai


2010-09-30
Saulius Jurgėla
Elektrinė pasiruošusi ir šalčiausiai žiemai

Valstybinė energetikos inspekcija (VEI) atliko Kauno termofikacijos elektrinės (KTE) energetikos įrenginių patikrinimą ir nerado jokių pavojų ar abejonių keliančių faktų dėl šilumos gamybos patikimumo.

Meras užsiundė tikrintojus

KTE ir elektrinės valdytojo Energijos sistemų serviso elektros, šilumos, dujų, naudojamų kurui, ir naftos produktų tiekimo, skirstymo, perdavimo, gamybos ir naudojimo įrenginių patikimumą, efektyvumą ir techninę saugą liepos mėnesį tikrino Energetikos ministerijos, VEI ir Lietuvos elektrinės specialistai.

Šis neplaninis patikrinimas buvo inicijuotas po energetikų nuostabą sukėlusių Kauno mero konservatoriaus Andriaus Kupčinsko pareiškimų. Meras pavasarį netikėtai apkaltino KTE vadovybę, kad ši nevykdo investicinių įsipareigojimų, ir pareiškė, kad miestui šildymo sezono metu gresia sušalti.

Konservatorių partijos kontroliuojama Energetikos ministerija, gavusi mero laišką, suskubo tikrinti šilumos gamintojus ir Energijos sistemų servisą.

Pareiškimai beverčiai

Jau tada energetikos ekspertus ir energetikos objektų priežiūrą atliekančius VEI specialistus A.Kupčinsko pareiškimai privertė gūžčioti pečiais. Laikinasis inspekcijos vadovas Vytautas Miškinis diplomatiškai paaiškino, kad ne politikai sprendžia apie energetikos įrenginių techninę būklę.

"Politikus reikia gerbti kaip politikus, tačiau jie negali žinoti visų dalykų. Gerai, jeigu specialistai atlieka tam tikrą studiją, ir ja remiantis daromi politiniai pareiškimai. O jeigu tik politinių rietenų vedami arba tiesiog pažiūrėję pro langą politikai daro savo pareiškimus, tai nieko verta", – pabrėžė V.Miškinis.

Valstybinė energetikos inspekcija neturėjo jokių priekaištų dėl KTE techninės būklės ir prieš pusantrų metų, kai buvo atliktas kompleksinis elektrinės patikrinimas.

Elektrinė dirba be avarijų

"Praėjusią ir užpraėjusią žiemą nebuvo atvejų, kad KTE būtų užgesusi. Žiema dėl darbo apkrovos yra itin sudėtingas laikotarpis tokiems objektams, todėl visi itin jautriai reaguoja. Galiu atsakingai pareikšti, jog atsižvelgiant į sudėtingos įrangos skaičių, vamzdynų ilgį, nereikia sakyti, kad niekada negali įvykti techninių gedimų, tačiau ir tragedijos daryti negalima", – stebėjosi nepagrįstais politikų pareiškimais V.Miškinis.

Nuo to laiko, kai Rusijos koncernas "Gazprom" 2003 m. įsigijo elektrinę, joje nebuvo nė vienos avarijos ar incidento.

Šildymo sezonui pasirengta

Šildymo sezonui besirengianti KTE rugsėjo 15 d. vėl pradėjo gaminti ir elektrą, ir šilumą. Nuo gegužės vidurio elektrinė gamino tik šilumą vandens šildymo katiluose.

Per vasarą buvo ne tik atlikti visi pagrindinių energetinių įrenginių remontai, bet ir užbaigti kiti būtini darbai, kuriuos galima vykdyti tik sustabdžius elektrinę.

"Prieš artėjantį šildymo sezoną atlikome visus energetinių įrenginių remontus ir kitus būtinus darbus, todėl galime drąsiai teigti, kad KTE stabiliai ir patikimai gamins šilumą Kauno vartotojams, kad ir kokia atšiauri žiema Lietuvoje būtų", – sakė KTE direktorius plėtrai Jurij Junevič.

Planuose – nauja elektrinė

Nors nemažai investuojama į dabartinės elektrinės priežiūrą, ir toliau aktyviai plėtojamas naujos kogeneracinės Kauno elektrinės statybų projektas.

Nauja Kauno elektrinė pradės veikti maždaug po trejų metų. Joje gaminama elektra sumažintų šilumos kainą kauniečiams. Kombinuoto ciklo dujų turbinos technologija pasaulyje itin vertinama dėl mažos aplinkos taršos ir didelio energijos gamybos efektyvumo. Tokių elektrinių daug pastatyta ne tik Vakarų Europoje, bet ir kaimynystėje esančiose Švedijoje ar Latvijoje.

Modernią kogeneracinę elektrinę statanti bendrovė Kauno elektrinė jau parengė žemės sklypo detalųjį planą. Nauja elektrinė, kurios tiek elektros, tiek šilumos galia sieks 280–350 megavatų, bus statoma dabartinės KTE teritorijoje. Pastačius naują elektrinę šiluma kauniečiams atpigs 20 proc.

Kiek anksčiau jau buvo atliktas poveikio aplinkai vertinimas, gautas Ūkio ministerijos leidimas vykdyti plėtrą, atlikta kabelinės trasos parinkimo galiai išduoti studija. Konsultante ir technine prižiūrėtoja išrinkta Suomijos bendrovė "Poyry Energy" jau įvertino elektrinės koncepciją ir pateikė ataskaitą.

Kitas etapas – generalinio rangovo elektrinei statyti atranka. Tikimasi į Kauną pritraukti žinomiausius pasaulyje energetikos įrenginių gamintojus, tokius kaip "Siemens" (Vokietija), "Alstom" (Prancūzija) , "Ansaldo" (Italija) ir "General Electric" (JAV).

"Tokios elektrinės šiuo metu pasižymi efektyviausia energijos gamybos technologija. Vienai kilovatvalandei energijos gauti bus sunaudojama daug mažiau gamtinių dujų negu dabartiniuose įrenginiuose. Tai ir mažins energijos gamybos kainą", – teigė J.Junevič.