Sekmadienį su trenksmu Užgavėnes atšventė Naisiai. Ir nors šventėje netrūko dainų, šokių ir kovų, didžiausio dėmesio sulaukė skaniausių blynų varžytuvės.
Sotus valgymas per Užgavėnes – vienas būdingiausių papročių visoje Lietuvoje. Daug ir riebiai prisivalgysi per Užgavėnes – sotumo ne tik visam pasninkui, trunkančiam 46 dienas iki Velykų, bet ir visiems metams pakaks. Ir ne tik jo: gyvuliai vislūs bus, javai gerai derės, sveikatos netrūks. Žodžiu, ir ūkis klestės, ir gera ateitis bus bent iki kitų Užgavėnių.
Atlikėjos, verslininkės Militos Daikerytės kasdienėje mityboje retai išvysime miltinius patiekalus, tačiau vienam receptui ji daro išimtį. Tai iš kartos į kartą jos šeimos moterų Dzūkijoje gaminami varškės blyneliai, pagardinti namine uogiene.
Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena. O ir Lietuvoje blynai yra svarbi maisto kultūros dalis. Jie valgytojų širdis pavergia savo receptų įvairove ir draugiškumu piniginei – tobulam rezultatui neretai užtenka tik miltų arba daržovių, kiaušinių, pieno bei norimų pagardų.
Augalai žmonėms tūkstančius metų teikė viską – maistą, drabužius, įrankius, stogą virš galvos, šilumą namuose. Taip galėtų būti ir toliau, tik mes nebemokame naudotis tuo, ką jie duoda. "Žolynų namų" įkūrėja, biologė Rasa Buslavičienė stengiasi pažinti augalus iš naujo ir susigrąžinti juos į savo gyvenimą.
Blynai – vienas iš patiekalų, kuris daugumai asocijuojasi su vaikyste. Bulviniai, miltiniai, čirviniai, lietiniai... O kur dar įvairiausi pagardai lėkštėje, kurie, be abejonės, užglaisto visus galimus blynų netobulumus ir patiekalą kilsteli iki aukščiausios įvertinimo skalės!
Kiekvienuose namuose blynai kvepia vis kitaip: blynams naudojami įprasti ir viso grūdo kvietiniai ar grikinių, avižiniai, ryžių ir net žirnių miltai, tešla ruošiama iš bulvių tarkių, įmaišoma varškės, obuolių, daržovių, ruošiamas mėsos įdaras – skonių įvairovė priklauso tik nuo išmonės ir drąsos eksperimentuoti.
Šį šeštadienį laidos „Gardu Gardu“ vedėjai kvies švęsti Užgavėnes. Nors šiais metais ir neturime ką vyti iš kiemo, tačiau tikrai galime švęsti vis dažniau mus džiuginančios saulės sugrįžimą.
Išvyti žiemą iš kiemo šiemet, atrodo, bus kaip niekada lengva. Tačiau nuo to vasario 25 dieną minimos Užgavėnės bus ne ką mažiau svarbios ir spalvingos, nei vykusios ir per didžiausius speigus.