Baltarusijos kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“ prieš Lietuvą pradėjo investicinio arbitražo procesą ir reikalauja atlyginti nuostolius, patirtus dėl sustabdyto trąšų tranzito, BNS antradienį patvirtino Susisiekimo ministerija.
Jungtinių Tautų (JT) komitetas, argumentuodamas trąšų trūkumu Afrikoje ir Lotynų Amerikoje, paragino Lietuvą peržiūrėti sprendimus dėl baltarusiškų trąšų tranzito draudimo.
Lietuvai nuo vasario nutraukus vienos didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų ir eksportuotojų „Belaruskalij“ tranzitą Vyriausybė trečiadienį nutarė skirti 20 mln. eurų dėl to nemažai pajamų praradusiai „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) infrastruktūros valdytojai įmonei „LTG Infra“.
Nuo vasario pradžios sustabdžius baltarusiškų trąšų tranzitą geležinkeliu per Lietuvą į jūros uostą, Klaipėdos geležinkelio stotys drastiškai ištuštėjo. Vis dėlto geležinkelininkai tikino, esą kitų krovinių gabenimo tvarka nepasikeitė, įprastai pagal tvarkaraštį kursuoja keleiviniai traukiniai.
Baltarusijos vyriausybės vadovas Ramanas Haloučanka pareiškė, jog Lietuva yra nepatikima ekonominė partnerė, ir pagrasino, kad baltarusiškų užsienio prekybos krovinių tranzitas per Klaipėdos uostą gali būti visiškai nutrauktas, „jei situacija taip ir toliau klostysis“.
„Lietuvos geležinkeliams“ (LTG) nuo vasario pradžios nutraukus ilgalaikę sutartį su į JAV sankcijų sąrašus įtraukta „Belaruskalij“, dalis kalio trąšų tranzito galėjo būti nukreipta per Ukrainą. Tačiau tiek Ukrainos geležinkeliai, tiek privatūs vežėjai sako, jog baltarusiškų trąšų pervežimai neišaugo.
Uždraudus „Belaruskalij“ trąšų tranzitą per Lietuvą, Baltarusijos režimas skolingas neliko. Jau nuo kitos savaitės per Baltarusiją iš Lietuvos negalės riedėti naftos produktai ir trąšos.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Minsko sprendimas uždaryti kelią krovinių tranzitui geležinkeliais iš Lietuvos buvo tikėtinas. Anot jo, Lietuvos verslas turėtų prisitaikyti ir ieškoti kitų kelių kroviniams išvežti.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžia, kad svarbiausias vaidmuo suvaldant situaciją sustabdžius Baltarusijos valstybinės įmonės „Belaruskalij“ trąšų tranzitą tenka Susisiekimo ministerijai ir tikisi, kad šis procesas užsibaigs sklandžiai.
Lietuvai nutraukus baltarusiškų kalio trąšų tranzitą, Baltarusija ketina imtis griežtų atsakomųjų priemonių, antradienį pareiškė šalies ministras pirmininkas Ramanas Haloučanka.