Įsibėgėjant rudeniui, daugelis iš mūsų ima ruoštis šaltajam sezonui. Po gausaus derliaus daržovių konservavimas yra vienas pagrindinių virtuvės darbų. Šaltuoju sezonu mūsų organizmui itin naudingas fermentuotas maistas.
Rudeniui atvykus į mūsų kiemą – metas išsaugoti vasaros skonius stiklainiuose. Tačiau, ar tikrai viską žinote apie šį gaminimo būdą? VMVT specialistai primena, ko reikėtų nepamiršti namų sąlygomis gaminant konservus.
Įpratome uogas šaldyti, o agurkus raugti, tačiau, pasak gastronominio paveldo tyrinėtojo prof. Rimvydo Laužiko, nemažą dalį senųjų maisto konservavimo technologijų išstūmė šaldytuvas ir šaldiklis. Praeities žmones neabejotinai stebintų galimybė nepriklausomai nuo metų laiko konservuoti šalčiu ir naudotis šiuolaikinėmis technologijomis: liofilizavimu ar vakuumavimu, tačiau ir senovėje būta išradingų ir taupių konservavimo būdų.
Vis dar mėgaujamės šviežiomis sodo, daržo ir šiltnamio gėrybėmis, tačiau artėjant rudeniui skubame pasiruošti daržovių žiemai. Tam puikiai pasitarnauja rauginimas, kuris – ne tik paprastas, mitybos specialistų giriamas, bet ir pigus būdas mėgautis užaugintomis daržovėmis visus metus.
Kaip atsipalaiduoja kasdien atsakingą advokatės darbą dirbanti Viktorija Čivilytė? Gal daug kam pasirodys keista, tačiau – konservuodama. „Intensyvus protinis darbas nuvargina galvą. Tada geriausias ir nuostabiausias dalykas yra kaimas – čia konservuoju, čia pailsi mano siela“, – sako moteris, kasmet gausiai šeimai paruošianti kelis šimtus stiklainių atsargų.
Vienas iš karo ir ekonominės krizės padarinių – maisto trūkumas, apie kurį šių dienų kontekste pagalvoja ir dauguma lietuvių. Jau nuo pat seno mūsų tauta yra įpratusi konservuoti ir marinuoti įvairias daržoves, mėsą. Nors maisto kaupimas yra neatsiejama mūsų identiteto dalis, Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto direktorė Alvija Šalaševičienė teigia, kad visur reikia saiko.
Vasarą ne tik mėgaujamės šviežiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir jas pradedame ruošti žiemai. Ir nors iš pažiūros konservavimas gali pasirodyti ilgas ir sudėtingas procesas – daržovių ir vaisių užsikonservuoti galima labai paprastai. Tereikia žinoti kelias gudrybes, o mėgstantiems ypatingesnius skonius – konservus praturtinti įmantresniais žalumynais ar prieskoniais.
Konservavimas ir daržovių paruošimas žiemai – neatsiejama kiekvienos vasaros dalis. Tačiau į stiklainius galima dėti ne tik agurkų ar pomidorų – konservuoti galima beveik kiekvieną daržo gėrybę. Nebijokime eksperimentuoti ir praturtinti šeimos stalą naujais skoniais.
Džiovinimas – vienas seniausių ir sveikiausių konservavimo būdų. Pamenate, pas močiutę visada gaudavote džiovintų obuoliukų, o sunegalavę – jos pačios susidžiovintų vaistažolių arbatos. Šiandien natūralus džiovinimas ne tik atgimė, bet ir ištobulėjo: įgudome džiovinti beveik viską.